Příležitostí k profesnímu uplatnění je mnoho a cesty k němu jsou různé. Přesně to bylo mottem JobAcademy, projektu, který si letos na konci dubna úspěšně odbyl svoji premiéru v Brně. Akce Kariérního centra Masarykovy univerzity nabídla workshopy, přednášky a v neposlední řadě platformu pro setkání dvou světů – světa studií a světa práce. Přednáška s názvem Zapomeňte na univerzální návod představila osm způsobů, jak najít zaměstnání po škole.
Nosným bodem celodenního programu, který tvořilo 7 přednášek a nespočet workshopů a různých nereaktivních programů, byla přednáška osmi studentů a absolventů MU, kteří vzali věci za správný konec a mají ve svém profesním životě nakročeno správným směrem. Osm inspirativních absolventů, osm zajímavých příběhů, osm způsobů, jak ze školy úspěšně vstoupit na nelítostný pracovní trh. To, co všechny absolventy spojuje, je jedno – aktivita. Ať už se jejich profesní zaměření týká čehokoliv, nikdo z nich neseděl za dob studií na zadku a nečekal, až mu práce spadne do klína. Různými způsoby si práci zajistili a ze studií plynule přešli do zaměstnání nebo podnikání.
Každý jinak
Michal Sikora, absolvent Filozofické fakulty, se na vysoké škole začal intenzivně věnovat své lásce, filmařině. Organizoval spoustu projektů, byl členem studentských spolků, získával kontakty a nyní točí s nejznámějšími režiséry z ČR.
Vladimíra Briestenská z Fakulty sociálních studií na vysoké také nezahálela. Angažovala se ve studentských organizacích, absolvovala několik zahraničních pobytů včetně stáže na ambasádě ve Washingtonu. Nakonec zjistila, že diplomacie ji nenaplňuje tak, jak by chtěla, a začala pracovat v lidsko-právním sektoru.
To, že Fakulta sportovních studií nechrlí jen tělocvikáře a trenéry, dokazuje Jan Klodner. Spolu s kamarádem vymyslel úspěšný projekt spoteee running. Jedná se o záběry z celého světa, které běží na LCD obrazovce, zatímco vy reálně běžíte na pásu. Jejich aktivita dokazuje, že i na fakultě chrlící sportovce lze vymyslet zajímavý produkt, se kterým lze prorazit.
Další absolventka Fakulty sociálních studií, Petra Štorková, se nebála využít příležitosti a svoje první zaměstnání získala na veletrhu pracovních příležitostí JobChallenge. Nestyděla se oslovit zaměstnavatele a kápla z toho pro ni hned zajímavá pracovní pozice – stala se PR specialistkou v nadnárodní společnosti.
Martin Novák z Fakulty informatiky začal podnikat už na střední škole, kdy si přivydělával tvorbou webových stránek. Později začal být úspěšným programátorem, se svým projektem vyhrál např. „Vodafone nápad roku“ nebo několik mezinárodních soutěží. Je příkladem toho, že lze vyprovokovat i fakultu k tomu, že vysoká škola není jen o studiu, ale také o podnikání a vymýšlení nových nápadů.
Ekologii, cestovní ruch a regionální rozvoj úspěšně dokázal propojit v jedno absolvent Přírodovědecké fakulty Pavel Pichler. Založil občanské sdružení Naboso, a i když zdroj obživy to pro něj není, dopomohlo mu k získání zaměstnání, které ho baví.
Helena Bončková z Právnické fakulty se nikdy nezastavila před velkými výzvami, které jí život přichystal. Nenechala se odradit množstvím zájemců a stavěla na vlastní zkušenosti. To jí spolu se zkušeností ze stáže, kterou v rámci studia na Nejvyšším soudu absolvovala, dopomohlo až k postu asistentky předsedkyně Nejvyššího soudu.
Poslední přednášející, Pavel Šíma, rovněž z FSS, vede komunikační kampaně, věnuje se poradenství v marketingu a řídí se heslem: „Místo, abyste posílali životopis do 150 firem, snažte se, aby těch 150 firem hledalo právě a jenom vás.“ Na přednášce reprezentoval online přístup k hledání zaměstnání – má poutavý osobní web, prezentuje se na sociálních sítích, vč. LinkedIn.
S chutí do toho
Každý absolvent má na hledání práce, popřípadě na možnosti zvýšení vašich šancí na pracovním trhu, jiný recept. Společnými jmenovateli všech je ale bezesporu několik hesel: buďte aktivní, získávejte kontakty, nebojte se oslovovat lidi z vašeho okolí a prodat sami sebe, ale hlavně: dělejte to, co vás baví a dělejte to poctivě. Když vyvinete aktivitu, to by v tom byl čert, aby vám synchonicita do cesty nepostavila nějakou zajímavou příležitost.
SOUHRN netradičních způsobů, kterými najít práci
1/ zapojte se do studentských spolků a aktivit
2/ vyjeďte za prací či studiem do zahraničí
3/ vymyslete zajímavý produkt či službu
4/ navštivte veletrh pracovních příležitostí
5/ začněte podnikat, např. s využitím startupů
6/ založte občanské sdružení či zájmový spolek
7/ přetavte svoji praxi při studiu v zaměstnání
8/ trefně se prezentujte na internetu