Jste absolventy přírodovědecké fakulty a chcete vědět, která práce je pro vás ta pravá? Nebo stále studujete a toužíte se dozvědět, kde po státnicích hledat místo? Nabízíme přehled častých povolání absolventů přírodovědecké fakulty a orientační platy, které jednotlivé profese nabízejí. Pojďte nahlédnout do pracovního světa, v němž uplatníte své znalosti.
Přírodovědecká fakulta obsahuje řadu studijních programů a oborů, nutno však dodat, že velká část z nich je především teoretická. Uplatnění najdou absolventi tedy především v oblasti vědy a výzkumu či mohou své znalosti a vědomosti předávat dál studentům na vysokých školách. Přesto existují obory, především ty "aplikované", které vám umožní práci i v jiných oblastech.
Věda a výzkum
Oblast vědy a výzkumu je pro přírodovědeckou fakultu nejtypičtější. Avšak práce v tomto oboru vyžaduje výborné znalosti a schopnost aplikovat své vědomosti v praxi. Náplní práce bývá výzkum v tom kterém oboru, což zahrnuje testování různých vzorků, analýzu naměřených výsledků, zároveň však i práci na týmových projektech. Věnujete se inovaci a zlepšování stávajících metod a postupů. Nezbytnou součástí tohoto povolání je publikace svých výsledků ve vědeckých časopisech. Nesmí vám chybět zručnost, preciznost, samostatnost a schopnost přistupovat aktivně k problémům. Výhodou tohoto zaměstnání je to, že se plně a do hloubky věnujete oboru, který jste studovali. Avšak velkou nevýhodou je nedostatečně vysoké platové ohodnocení. Průměrná očekávaná hrubá mzda se liší obor od oboru, kraj od kraje.
Vysokoškolský učitel
Pedagogové na vysokých školách nemají za úkol pouze přednášet a zkoušet studenty. I oni se zabývají vědou a výzkumem, publikují své výsledky. Vedou bakalářské, diplomové a disertační práce studentů, zapojují se do různých projektů, účastní se konferencí. Jejich tabulkové platy se navzdory kvalitním znalostem nepohybují vysoko. Nutno však dodat, že záleží na praxi, schopnostech a výši postavení. Podle platových tabulek si lektor s praxí do 5 let vydělá necelých 13 000 Kč, profesor 26 000 Kč. Očekávané průměrné hrubé mzdy akademiků se pohybují v Jihomoravském kraji okolo 23 000 Kč, v Praze nad 25 000 Kč.
Středoškolský učitel
Práce se studenty na střední škole zahrnuje přípravu na vyučování, samotnou výuku. Nesmíme opomenout domácí práci ve formě opravy písemek. Nižší plat je zde prý kompenzován příjemnou prací s mladými lidmi, ale bezespornou výhodou jsou u této profese prázdniny. Očekávané hrubé platy středoškolských učitelů se pohybují okolo 17 000 Kč v Jihomoravském kraji a 21 000 Kč v Praze.
Práce v předešlých profesích je určena pro absolventa kteréhokoli studijního programu Přírodovědecké fakulty. Nyní se zaměříme na profese, které již vyžadují specializaci v určitém oboru.
Lékárenský a zdravotní laborant
Toto povolání je určeno pro absolventy studijního programu Biochemie. Náplní páce laboranta je diagnostikovat biochemický materiál či obsluhovat laboratorní zařízení a techniku. V současné moderní době je samozřejmě vyžadována počítačová gramotnost a schopnost ovládat příslušné programy. Očekávané hrubé mzdy u této profese jsou srovnatelné jak v Jihomoravském kraji, tak v Praze a jedná se o částku mezi 17 000 - 18 000 Kč.
Farmaceutický reprezentant
Farmaceutický reprezentant je v současnosti často nabízeným zaměstnáním. Uplatnění zde najdou především vystudovaní biochemici, ale též biologové nebo chemici. Nutnou dovedností je komunikace, protože práce zahrnuje návštěvy lékařů a lékáren, jednání s nimi a nabízení produktů. Zároveň může být práce oživena vedením přednášek, seminářů, či prezentací. Toto zaměstnání patří k lépe placeným, v Jihomoravském kraji se průměrný očekávaný plat pohybuje okolo 26 000 Kč, v Praze okolo 28 000 Kč měsíčně.
Chemik - laborant
V mnoha oblastech se mohou uplatnit chemici, kteří chtějí pracovat v laboratořích. Jedná se o potravinářský, chemický, ale třeba i strojírenský průmysl. Úkolem je testovat různé vzorky, porovnávat je s limity a danými parametry. Nutná je schopnost obsluhovat a udržovat moderní techniku. Plat není však příliš vysoký. Hrubá očekávaná mzda činí v Jihomoravském kraji částku okolo 16 000 Kč a v Praze okolo 18 000 Kč.
Metrolog
V oblasti metrologie se uplatní především fyzici. Toto povolání je zaměřeno na kontrolu kvality a jakosti. S tím souvisí požadavek schopnosti obsluhy příslušných strojů a měřidel, testování materiálu a vytváření analýz kvality. Též je vyžadována komunikace s dodavateli a vyřizování telefonátů či korespondence. Nesmí tedy ani v tomto oboru chybět komunikační dovednost. V metrologii se objevují markantní rozdíly v očekávaných mzdách mezi kraji. Zatímco v Jihomoravském kraji si průměrný metrolog vydělá okolo 16 000 Kč, v Praze se může dostat až na částku 26 000 Kč.
Optik
Fyzici mohou najít též uplatnění v oblasti světelné techniky. Zde budou mít za úkol navrhovat nové optické funkce výrobků, kontrolovat, udržovat a vyhodnocovat jejich kvalitu a prezentovat je zákazníkům. V Jihomoravském kraji si průměrný optik vydělá 15 000 Kč, v Praze 20 000 Kč.
Ekolog
Profese v oblasti ochrany životního prostředí je určena převážně pro biology. Náplní práce je provádění inspekčních prací v terénu, kontrola dodržování hygienických norem, prosazování zájmů ochrany životního prostředí, vypracovávání odborných studií či účast na kongresech. Průměrná očekávaná hrubá mzda se dost liší - v Jihomoravském kraji činí částku okolo pouhých 15 000 Kč, zatímco v Praze 21 000 Kč.
Geolog
Geologové provádějí především monitoring a krajinně ekologický výzkum na určitém území. Zabezpečují poradenskou, znaleckou a metodickou činnost a rovněž se podílejí na formulování stanovisek k územně plánovacím dokumentacím. Práce geologa však není v Jihomoravském kraji vůbec doceněna, průměrný očekávaný plat je ve výši 12 000 Kč, v Praze 17 500 Kč.
Geodet
Absolventi geografie mohou nalézt uplatnění jako geodeti. Ti zaměřují a vyhotovují geometrické plány, vytyčují hranice pozemků a staveb, vymezují terénní úpravy, zpracovávají geometrické plány a vytvářejí podklady pro vklad nemovitostí nebo pozemků do katastru nemovitostí. Jejich očekávaná průměrná mzda se pohybuje okolo 15 000 Kč v Jihomoravském kraji a okolo 20 000 Kč v Praze.
Finanční analytik
Matematikové zaměření na ekonomii a finance najdou uplatnění v bankách, pojišťovnách, ale i ve firmách a dalších organizacích jako finanční analytikové. Provádějí rozsáhlé prognózy a finanční analýzy, koordinují a tvoří finanční plány. Jejich úkolem je rovněž hodnotit efektivnost a návratnost investic či finanční vývoj organizace. Jedná se o profesi s vyšším platovým ohodnocením. Průměrný hrubý plat v Jihomoravském kraji je 23 000 Kč, v Praze až 33 000 Kč, přičemž některé firmy nabízejí mzdu dokonce 44 000 Kč.
Statistik
Aplikovaní matematici mohou profesně zavítat do oblasti statistiky, kde se vyžaduje analytické a logické myšlení. Na základě empirických dat vytváří modely, snaží se předpovídat a hledat co nejkvalitnější informace z dostupných dat. Statistika patří mezi profese, jejichž plat velmi kolísá kraj od kraje. Zatímco v Jihomoravském kraji si průměrný statistik vydělá okolo 19 000 Kč, v Praze si může přijít až na částku 28 000 Kč měsíčně.