Kam se vrhnout ze socpedu – část první

11. 5. 2012 | Monika Vrtělová
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Ze široké nabídky všemožných studijních oborů jste si vybrali právě sociální pedagogiku. Máte ale ponětí o tom, co budete dělat po ukončení studia? Kam se můžete vrhnout, co můžete očekávat? A víte, jaké finanční ohodnocení vás může provázet celým dalším životem? Rozhodli jste se ke studiu, které má jako jedno z·mála opravdu pestrou paletu uplatnění.

práce, sociální pedagogika, zaměstnanání
práce, sociální pedagogika, zaměstnanání

Již během studia si budete vybírat profilaci, ze které se potom může odvíjet vaše profesní dráha. Může, ale nemusí – pokud během studia zjistíte, že ona vybraná profilace není to pravé ořechové, nezoufejte – diplom dostanete všichni stejný, takže možnosti zaměstnání budete mít také stejné. Profilace slouží jen k prohloubení znalostí v daném předmětu. Takže kde najdete po absolvování studia, když bude volné místo, dveře otevřené?

Státní správa

Po změnách v sociálním systému, platných od ledna tohoto roku, se můžete s prací sociálního pracovníka setkat asi nejvíce na úřadech práce. Pokud se rozhodnete pro tento směr, počítejte s nutností doškolení ve státní správě. Očekávejte spoustu administrativy, klienty podle umístění – na přepážce se s nimi uvidíte hlavně právě přes tuto přepážku, kurátoři budou pracovat s lidmi i v terénu, stejně jako pracovníci provádějící sociální šetření v domácnostech. Nabízené platy ve státní správě jsou tabulkové, běžně se pohybují kolem 9. třídy, ve vedoucí funkci to bývá třída 10. – převedeno na finance můžete očekávat kolem 14 – 15 000,- Kč. Díky změnám, které v současnosti zapříčiňují podávání výpovědí ze stran stávajících zaměstnanců, je v tuto chvíli možnost získání takovéhoto pracovního místa asi největší za poslední dobu. I když hromadnější odchody ze zaměstnání zvláště v době přetrvávající krize mívají většinou nějakou příčinu…

Ústavní péče

Na postu sociálního pracovníka nebo vychovatele můžete pracovat i v nejrůznějších ústavních zařízeních. Jako sociální pracovník budete přicházet do styku s klienty např. při účtování kapesného a dalších činnostech. Budete se muset smířit i s větším množstvím papírování. Plat očekávejte zhruba na úrovni státní správy. Vychovatel bude v přímém každodenním styku s klienty, na papírování si ale také bude nucen vymezit nějaký ten čas. Možná někomu nahoře u toho pověstného zeleného stolu jednou dojde, co je pro klienta z hlediska jeho potřeb důležitější – zda pracovník sedící za stolem a datlující do počítače, nebo člověk, který bude s klientem pracovat přímo.

Na podobné téma

Jak je to s praxí na brněnských právech?

Brigády na akademické půdě

V call centru: Haló, haló, co se stalo? Prase kozu potrkalo

Stáž v  Lesensky.cz se změnila na poloviční úvazek