Kam se vrhnout ze socpedu – část třetí

24. 9. 2012 | Monika Vrtělová
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 2,5 minuty

Ze široké nabídky všemožných studijních oborů jste si vybrali právě sociální pedagogiku. Máte ale ponětí o tom, co budete dělat po ukončení studia? Kam se můžete vrhnout, co můžete očekávat? A víte, jaké finanční ohodnocení vás může provázet celým dalším životem? Rozhodli jste se ke studiu, které má jako jedno z·mála opravdu pestrou paletu uplatnění.

práce, sociální pedagogika, zaměstnanání
práce, sociální pedagogika, zaměstnanání

Ekologické organizace

Jednou z profilací na kombinované formě studia je právě environmentalistika, což vám otevírá cestu do organizací, zabývající se touto tématikou. Půjde zase hlavně o neziskové organizace nebo různé kroužky např. v centrech volného času. Práce to bude určitě zajímavá. Finanční ohodnocení bude v závislosti na druhu organizace.

Vězeňství

Další z široké nabídky možností je právě vězeňská služba – můžete pracovat jako vychovatel, pedagog nebo sociální pracovník. Pro nepřítele uniforem mám dobrou zprávu – jde o civilní pracovníky. Po nástupu vás čeká účast na nástupním kurzu. Práce je ve všech pozicích hlavně s klienty, administrativy neočekávejte tolik jako jinde. Benefity jsou zde opravdu příjemné – 30 dní dovolené + 3 navíc a možnost školení na kurzech, které by vás jinak stály třeba i desítky tisíc.

Finanční nabídka tady bude poněkud lepší – třída 10 - v inzerátu na vychovatele byla psáno finanční ohodnocení od cca 19000,- do 27 000,-Kč v závislosti na zkušenostech a praxi. Jako absolvent sice můžete očekávat spodní hranici, ale i ta je přinejmenším jedna z nejvyšších. Tabulkové platy potom doplní příplatky. Ale i ve vězeňství panuje v této chvíli mírné znepokojení nad krizí a možností propouštění.

Mediace a probace

Po ukončeném vysokoškolském vzdělání zde najdete práci jako úředník. Tedy když se vám podaří projít i třístupňovým konkurzem – po přečtení životopisu se může stát, že do druhého kola na písemný znalostní test bude pozvána i více než stovka uchazečů. Posledním kolem je ústní pohovor, který se odehrává formou zkoušky ze základů práva. Pokud budete vybráni, čeká vás pravděpodobně ještě absolvování vzdělávacího kurzu. Práce v roli mediačního a probačního úředníka bude hodně o práci s lidmi, i když administrativu musíte očekávat také. Platy se pohybují nad platy úředníků ve státní sféře.

Co můžete zjistit z médií?

Více informací o povolání Sociální pracovník(-ice), zabezpečující péči pro lidi v nouzi:

• Průměrný věk je 36 let.

• Nejnižší hodinová mzda je 71 Kč, nejvyšší hodinová mzda je 130 Kč.

• Průměrná hodinová mzda je 93 Kč.

• Průměrný počet odpracovaných hodin za týden je 40.

Tyto informace můžete najít na internetu. No nevím – pracuji na této pozici u třetího zaměstnavatele, ale na zde uváděnou průměrnou hodinovou mzdu jsem si nesáhla zatím ani u jednoho, a o pouhých 40 odpracovaných hodinách za týden by se mi také mohlo jen zdát. Snad se vám bude dařit víc.

Na závěr…

Nechci, aby tento článek vyzněl negativně. Studium sociální pedagogiky je vše jiné, jen ne suchopárné, takže je vhodné pro lidi aktivní a kreativní, pro inovátory, týmové hráče i vyhraněné osobnosti. Spoustu rozmanitých zajímavých možností uplatnění ve formě projektů, brigád a stáží očekávejte již během studia. Po jeho absolvování tedy můžete mít jasno, kterým směrem by se váš profesní život měl ubírat, takže si určitě z široké palety možností nakonec vyberete tu pravou, která vás chytne a bude bavit. A když se hned napoprvé nestrefíte, nezoufejte – pokud jste se dočetli až sem, je vám jasné, že máte ještě dost dalších možností, kde by to mohlo vyjít lépe. I tady platí, že každý je svého štěstí strůjcem.

Zamyšlení na úplný konec…

V poslední době se hodně mluví o zpoplatnění vysokoškolského studia. Pokud by se poplatky stanovovaly podle průměrných platů, které absolventi mohou očekávat po nástupu do práce, tedy podle atraktivity oboru, nemusí se studenti sociální pedagogiky bát, že školní poplatky nepokryjí dobře vybranou brigádou. Vždyť jak vysoký by mohl být poplatek za studium, pokud je běžný plat pracovníka kolem 15 000,-Kč?

Na podobné téma

Copywriting: skládala jsem stejná slova do nestejných vět

Poradci ve Spotřebitel.net poradí nejen s reklamací bot

Pro medika není problém najít práci

Na zkušené v americkém Microsoftu