Pokud se hrubé chyby nebo podivné slovní formulace objeví v životopisu (a)nebo motivačním dopisu, personalista se tomu snad zasměje, jenže k získání pozice to asi příliš nepomůže. Také živnostník, v jehož inzerátu či reklamě najdeme mluvnický „sek“, nás patrně pobaví, ale těžko nás tímto způsobem přiměje k zadání zakázky. Skutečností zkrátka je, že (ne)znalost jazyka se může v pozitivním i negativním smyslu podepsat na kariéře.
Na textový editor nespoléhejte
Jedinou správnou cestou je vlastní dobrá znalost českého jazyka. Tady bohužel vykazují velké rezervy školy, a to včetně gymnázií a odborných škol s maturitou. Nezřídka se totiž dává větší důraz na znalost literatury na úkor mluvnice. Současná podoba státních maturit tento stav moc nezlepšila, spíše naopak, protože studenti se učí tak, aby zvládnuli otázky v didaktickém testu, nikoli aby jazyk skutečně ovládali. A v případě učňovského školství je situace ještě horší. Lze se vůbec divit, že uchazeči na trhu práce „neumějí česky“?
Degradace jazykové kultury
Naštěstí však moderní technologie nabízejí i jisté prostředky k nápravě těchto nedostatků. Lze zmínit třeba Internetovou jazykovou příručku, jež pochází od Ústavu pro jazyk český, který je součástí Akademie věd ČR. Stejná instituce provozuje také Jazykovou poradnu, jež zodpovídá telefonické dotazy. Není ovšem na škodu disponovat i tradičními nástroji. Zakoupení slovníku spisovné češtiny (a)nebo pravidel českého pravopisu nepředstavuje nějakou zvláště nákladnou položku a v praxi se může ukázat jako velmi přínosné.
V každém případě bychom znalosti českého jazyka neměli podceňovat. Při hledání práce nebo při jejím výkonu se neustále setkáváme s psaným slovem, u něhož není důležitý jen obsah, ale také forma. Musíme mít na paměti, že svět nás leckdy hodnotí podle toho, jak se vyjadřujeme, což může zahrnovat i jazykovou úroveň textu. Za chyby může nést část viny také škola, Word nebo Internet, místo vymlouvání se na ně ovšem bude pro kariéru asi užitečnější, když se sami naučíme češtinu tak, abychom se vymlouvat nemuseli.