Kde a jak sehnat práci v zahraničí

Rubrika: Práce v zahraničí, Seriály | Doba čtení: 2 minuty

Práce v zahraničí je výbornou alternativou, jak zkusit štěstí na pracovním trhu jinde než v Česku a zároveň získat spoustu cenných zkušeností. Ať už vás zahraničí láká z jakéhokoliv důvodu, v dnešní době není příliš složité pracovní pozici sehnat. Zvláště pak pokud nehodláte opustit náš starý dobrý kontinent. Kde a jak sehnat práci v zahraničí?

práce, zahraničí, agentura, jak do zahraničí
práce, zahraničí, agentura, jak do zahraničí

Při hledání zaměstnání za našimi hranicemi je podstatné, na jak dlouho se chystáte do zahraničí vyjet. Jiné podmínky platí pro krátkodobé brigády. Pokud však hodláte vyjet na delší dobu a plánujete v dané zemi zapustit kořeny, měli byste vše důkladně promyslet a naplánovat. Obecně se ale dá práce v zahraničí hledat několika způsoby.

Personální agentury mohou pomoci, ale také ne

V současnosti existuje mnoho personálních agentur, které pracovní pozice zprostředkovávají. Dejte si tu práci a zjistěte si o konkrétní agentuře co nejvíce informací, ať nenaletíte na nějaký podvod. Mnoho lidí například neví, že podle zákona pracovní agentura působící v Česku nesmí od klientů – uchazečů o práci – vyžadovat žádný poplatek za zprostředkování práce.

„Googlit, googlit, googlit“

Další možností, jak práci sehnat, je hledat na internetu, kde jednotlivé firmy zveřejňují nabídky pracovních pozic. Na serverech práce bývají nejčastěji uveřejňovány nabídky na práci ve zdravotnictví, stavebnictví a službách obecně. Pokud ale máte zájem o nějakou „lepší“ pozici, při které byste mohli uplatnit vysokoškolské vzdělání, nejvhodnější pro vás nejspíše bude jiný způsob. Tím je oslovit konkrétní zaměstnavatele, u kterého byste chtěli pracovat. Pečlivě si připravte CV v angličtině, popřípadě v jazyce země, do které se chystáte, což ale nicméně platí pro práci v zahraničí obecně.

Pro dobrodruhy naslepo

V neposlední řadě můžete zkusit vyjet naslepo a doufat, že v dané zemi se pro vás nějaká práce najde. Tato alternativa je pro dobrodružnější povahy a vyžaduje obrnit se trpělivostí. Ekonomiky některých států procházejí zatěžkávacím obdobím a sehnat práci např. v jižních zemích, jako je Španělsko či Portugalsko, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem 20%, je velice obtížné. Nezapomeňte to při výběru vaší destinace zohlednit.

Než vyjedete, je třeba pamatovat na několik důležitých věcí. Nejspolehlivějším zdrojem informací by vám měl být portál Ministerstva práce a sociálních věcí – EURES, který shrnuje nejpodstatnější informace o práci v cizině, hlavně v EU.

Na podobné téma

Jak na obálkování (ne)zbohatnout

Finanční poradenství v bledě modrém

I kluci můžou hlídat děti, třeba v Americe

Povinná žurnalistická praxe není nuda