Přemýšlíte nad tím, kde vezmete prostředky na ten všemi opěvovaný studentský život, aniž byste museli vyloupit banku? Nebo vás trápí, co si napíšete do životopisu kromě diplomu, abyste se trošku odlišili od množství absolvujících kolegů? Ideálně jak to spojit? Vím jak na to! Pojďme se tedy podívat na možnosti, jak zkombinovat práci v oboru a studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.
Praxe je zpravidla volitelný předmět vypisovaný katedrami, které garantují nějaký obor. Některé standardně vypisují pracovní místa přímo v partnerských firmách či úřadech, u těch ostatních je na studentovi, aby si místo obstaral sám a zažádal o souhlas. Praxe musí trvat minimálně 3 týdny (15 pracovních dnů) a většinou netrvá ani déle. Na základě délky a náročnosti jsou vám připsány kredity. Dobré je vědět, že praxe nezakládá nárok na omluvu, proto je vhodné ji absolvovat ve zkouškovém nebo o prázdninách.
Stáž je povinnou nebo povinně volitelnou součástí některých studijních programů. V souladu s profilem studenta daného programu vypisují garantující katedry nabídku umístění ve firmách a na úřadech. Délka stáže se zpravidla rovná 3 měsícům (60 pracovních dnů) a její kreditová dotace je tak vysoká (kolem 25 kreditů), že si pravděpodobně v daném semestru nebudete zapisovat žádný další předmět.
Předmět Projekt mohou vypsat katedry garantující některý obor podle aktuální poptávky ze strany partnerských firem nebo úřadů. Rozdílem oproti dvěma předchozím je především samostatná práce, při které není nutné chodit osobně na úřad nebo do firmy. Velmi šikovné může být spojení projektu se zpracováním bakalářské nebo diplomové práce. Opět je to bez nároku na omluvu a počet kreditů závisí na konkrétní náplni předmětu.
Praxe, stáže a projekty jsou často nabízeny v partnerských společnostech fakulty. K těm největším patří Citibank, KPMB Česká republika, ČSOB, AWD a Českomoravská stavební spořitelna. Na stáže za hranicemi naší země se specializuje organizace AISEC. Nejlepší je ale sledovat webové stránky fakulty.
Za zmínku určitě stojí také projekt TopSeC neboli Top Students Centre, který je na fakultě novým hitem. Cílem projektu Ekonomicko-správní fakulty je umožnit bližší spolupráci mezi talentovanými studenty magisterského studia a subjekty podnikatelské praxe. Pokud projdete sítem Assessment centra, které připravují stávající členové projektu, máte příležitost zúčastnit se specializovaných odborných přednášek a setkání s partnery TopSeC. Vy tak možná potkáte své budoucí zaměstnavatele a oni mají šanci poznat schopnosti a dovednosti svých potenciálních zaměstnanců. Takže proč to nezkusit.
S přispěním JANY KNAPOVÉ
Praxe je zpravidla volitelný předmět vypisovaný katedrami, které garantují nějaký obor. Některé standardně vypisují pracovní místa přímo v partnerských firmách či úřadech, u těch ostatních je na studentovi, aby si místo obstaral sám a zažádal o souhlas. Praxe musí trvat minimálně 3 týdny (15 pracovních dnů) a většinou netrvá ani déle. Na základně délky a náročnosti jsou vám připsány kredity. Dobré je vědět, že praxe nezakládá nárok na omluvu, proto je vhodné ji absolvovat ve zkouškovém nebo o prázdninách.
Stáž je povinnou nebo povinně volitelnou součástí některých studijních programů. V souladu s profilem studenta daného programu, vypisují garantující katedry nabídku umístění ve firmách a na úřadech. Délka stáže se zpravidla rovná 3 měsícům (60 pracovních dnů) a její kreditová dotace je tak vysoká (kolem 25 kreditů), že si pravděpodobně v daném semestru nebudete zapisovat žádný další předmět.
Předmět Projekt mohou vypsat katedry garantující některý obor podle aktuální poptávky ze strany partnerských firem nebo úřadů. Rozdílem oproti dvěma předchozím je především samostatná práce, při které není nutné chodit osobně na úřad nebo do firmy. Velmi šikovné může být spojení projektu se zpracováním bakalářské nebo diplomové práce. Opět je to bez nároku na omluvu a počet kreditů závisí na konkrétní náplni předmětu.
Praxe, stáže a projekty jsou často nabízeny v partnerských společnostech fakulty. K těm největším patří Citibank, KPMB Česká republika, ČSOB, AWD a Českomoravská stavební spořitelna. Na stáže za hranicemi naší země se specializuje organizace AISEC. Kompletní seznam partnerů fakulty najdete zde (http://www.econ.muni.cz/odborna- praxe-a-staz/pro-partnery/seznam-partneru/). Nejlepší je ale sledovat webové stránky fakulty, konkrétně Zpravodaj, kde najdete aktuální nabídky na všemožné praxe, stáže a projekty u nás i v zahraničí.
Za zmínku určitě stojí také projekt TopSeC (http://www.econ.muni.cz/topsec/) neboli Top Students‘ Centre, který je na fakultě novým hitem. Cílem projektu Ekonomicko-správní fakulty je umožnit bližší spolupráci mezi talentovanými studenty magisterského studia a subjekty podnikatelské praxe. Pokud projdete sítem Assessment centra, které připravují stávající členové projektu, máte příležitost zúčastnit se specializovaných odborných přednášek a setkání s partnery TopSeC. Vy tak možná potkáte své budoucí zaměstnavatele a oni mají šanci poznat schopnosti a dovednosti svých potenciálních zaměstnanců. Takže proč to nezkusit
Článek vznikl za přispění mojí kolegyně z ESF Jany Knapové. Děkuju.