Když se svět točí kolem dohod a pracovních smluv

Podepisovat papíry se zdá mnohým zcela zbytečné, navíc když ani neví, pod co svůj autogram vlastně dávají. S čím se tedy při přijetí do práce nebo na brigádu můžete setkat a co je pro vás zrovna nejvýhodnější? Byrokracie bují všude, ale aspoň základní přehled by měl mít každý. Podívejme se tedy na nejčastější otázky, které už potrápily nejednoho brigádníka, ale i zaměstnavatele.

dpp, dpč, pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce
dpp, dpč, pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce

Jaké typy smluv si pro mě může zaměstnavatel připravit?

V současnosti vybírá zaměstnavatel nejčastěji ze tří variant, jak vás vzít mezi své ovečky. Může zvolit mezi dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti) nebo pracovní poměr (pracovní smlouva).

Co je to dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti?

Jedná se o dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a společným znakem dohod je fakt, že zaměstnavatel při nich není povinen rozvrhnout pracovní dobu. Obě smlouvy jsou ohraničeny časovým intervalem a za obě se odvádí daň z příjmu. Na rozdíl od pracovní smlouvy není zaměstnavatel povinen například dodržovat zkušební lhůtu, vyplácet odstupné nebo proplácet čerpání dovolené.

Dohoda o provedení práce (DPP) může být v rozsahu maximálně 300 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele. Používá se hlavně u jednorázových brigád, kde se nepředpokládá práce dlouhodobějšího charakteru pro jednoho zaměstnavatele. Příkladem je výpomoc na festivalech, inventura v obchodě nebo brigáda v hospodě přes letní prázdniny.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) může být v rozsahu do poloviny průměrně stanovené týdenní pracovní doby (tj. do 20 hodin týdně). Dohoda má trvalejší charakter a používá se hlavně pro zkrácený úvazek. Nevýhodou je povinnost zaměstnavatele odvádět státu navíc měsíčně platby zdravotního a sociálního pojištění. Setkáte se s ní u brigády, která bude stálejší, jako třeba administrativní práce ve firmě nebo pravidelný úklid.

Jaký je rozdíl mezi dohodami a pracovním poměrem?

Pracovní poměr má podle zákoníku práce mnohem striktnější legislativní pravidla. Například dohoda o provedení práce může být uzavřena ústně, jiná forma pracovněprávního vztahu nikoli. Pracovní smlouva, kterou pracovní poměr uzavřete, musí mít všechny v zákoně uvedené náležitosti. Ve smlouvě musí být jasně napsáno „co, kde a kdy to začne“ plus musí být odkaz na výši mzdy, což v dohodě být nemusí.

Pracovní smlouvy jsou pro zaměstnavatele také mnohem náročnější na administrativu, protože za vás musí odvádět opět platby státu jako u dohody o pracovní činnosti.

Jsem studentka a příležitostně si vydělávám, často střídám zaměstnavatele, jaká dohoda je pro mě vhodná?

Určitě dohoda o provedení práce, což je pro zaměstnavatele i zaměstnance nejpohodlnější. Jako studentka máš navíc nárok u jednoho šéfa v daném měsíci uplatnit slevu na dani, takže se hrubá mzda rovná čisté, když nemáš rekordní výdělky.

Mám přerušené studium, co teď? Ovlivní to nějak moji brigádu na dohodu?

V této chvíli sleva na dani pro studenta končí, navíc se musí hlásit na úřadu práce. Když sežene brigádu, může mít sice dohodu o provedení práce nebo jiné formy, ale výše přivýdělku je omezena na částku 4 950 Kč.

Stále studuji, ale překročil jsem magickou hranici 26 let. Co to pro mě v případě dohod znamená?

Student, který překročil 26. rok věku může využívat obou typů dohod. Musí mít ale na paměti, že mu vzniká povinnost platit zdravotní pojištění. Z toho důvodu je výhodnější domluvit se se zaměstnavatelem na dohodě o pracovní činnosti.

Při uzavření dohody o pracovní činnosti (DPČ) si ale student nemusí pojištění platit sám a ještě má zaplaceno sociální pojištění. To znamená, že se vám počítá tzv. na důchod a ještě pokud po absolutoriu nastoupíte na úřad práce, může vám to být k dobru při určování, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo ne. Ta se určuje podle toho, zda student za dobu posledních tří let pracoval alespoň 12 měsíců (= odváděl sociální pojištění = byl zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti nebo na pracovní smlouvu). Při uzavření dohody o provedení práce (DPP) do částky 10 000 Kč mesíčně neplatíte zdravotní ani sociální pojištění.

Na podobné téma

Pracovněprávní novinky

Poradci: Spíš než práce je to poslání

5 věcí, které dokážou při první „kontaktáži“ zaměstnavatele odradit

Učitelské platy: vše, co o nich potřebujete v roce 2020 vědět