Kosmetická poradkyně spolupracuje se třemi značkami

16. 12. 2010 | Petra Štorková
Rubrika: Brigády, Práce

/ROZHOVOR/ Kolem prodeje kosmetiky se to hemží názory všeho druhu. Podařilo se nám najít studentku, která spolupracuje se třemi kosmetickými firmami. Lucie Maloušková (21) bere prodej kosmetiky jako vhodný přivýdělek při škole. V rozhovoru uvádí na pravou míru, jak to chodí u kosmetických firem, s nimiž spolupracuje.

0074 kosmeticka-poradkyne archiv-lucie-malouskove/ROZHOVOR/ Kolem prodeje kosmetiky se to hemží názory všeho druhu. Podařilo se nám najít studentku, která spolupracuje se třemi kosmetickými firmami. Lucie Maloušková (21) bere prodej kosmetiky jako vhodný přivýdělek při škole. V rozhovoru uvádí na pravou míru, jak to chodí u kosmetických firem, s nimiž spolupracuje.

Se kterými firmami spolupracuješ?
Pohybuji se v oblasti kosmetiky známých firem, konkrétně Mary Kay, Oriflame a Avon.

Většinou znám holky, co spolupracují jen s jednou firmou. Je výhodné jich mít víc? Nebo to přináší nějaké problémy?
Myslím si, že když tato práce člověka baví, není problém pracovat pro více firem. Čím více práce, tím lepší finanční ohodnocení. Mně osobně to zatím žádné problémy nepřineslo.

Jak začíná spolupráce s kosmetickými firmami?
Ve všech třech případech začíná spolupráce podpisem smlouvy. V případě Mary Kay je třeba si hned na začátku objednat startovací kufr, který umožní začít s podnikáním. Ten stojí tři tisíce korun. U Oriflame je podpis smlouvy zdarma, pokud zrovna probíhá akce, jinak je za poplatek, ale to je maximálně devadesát devět korun. U Avonu není žádný povinný poplatek. Při první objednávce má poradkyně možnost objednat si sadu vzorečků a některých výrobků za zvýhodněnou cenu.

Je přivýdělek jako prodejkyně kosmetiky nebo kosmetická poradkyně vhodný pro všechny?
Určitě je vhodný pro ženy, které mají rády kosmetiku, nebrání se mluvení na veřejnosti, telefonování, komunikaci s neznámými lidmi. Člověk musí mít v sobě komunikativnost, příjemné vystupování, chuť po sebevzdělávání, nadšení, ale také oblibu v kosmetice.

Fungují tyto firmy na principu Multi Level Marketingu (MLM)? Tedy že si získáváš „brigádníky“, kteří jsou v systému pod tebou a vydělávají ti peníze.
V Mary Kay si může poradkyně budovat svůj tým, který ji pak následně může posouvat do dalších velice zajímavých pozic. Může být buď samospotřebitelka, nezávislá kosmetická poradkyně nebo dokonce ředitelka. Při budování týmu je potom žena povinna pomoci všem poradkyním v týmu, svůj tým vést, pořádat školení, schůzky týmu a provádět různé motivační programy. U Oriflame je také možnost budovat svůj tým a posouvat se na vyšší pozice. I u Avonu lze v pozici Leader náborovat, vytvářet si svůj tým a díky němu získávat různá ohodnocení. Míra motivace však není ve srovnání s Mary Kay na takové úrovni.

0074 kosmeticka-poradkyne archiv-lucie-malouskoveCo říkáš na to, když firmy na principu MLM pořádají masivní nábory, aby získaly co nejvíce prodejců? Nezřídka nabízejí práci i lidem, kteří se typově vůbec na tuto pozici nehodí a zamlžují různá důležitá fakta.
Záleží na přístupu daného člověka. Pokud já někoho oslovím a člověk projeví zájem, odpovím pravdivě na veškeré dotazy. Mám ráda férové jednání, proto se tímto i řídím. Osobně se hodně rozmýšlím, komu nabídnu možnost spolupráce v oblasti podnikání s kosmetikou.

Jak probíhá nabízení a prodej kosmetiky? Jak získáváš zákaznice?
U Avonu a Oriflame to probíhá prostřednictvím katalogového prodeje. U těchto firem není příliš obtížné sehnat zákazníky. I přesto, že je velké množství poradkyň, stále dorůstá nová generace a právě zde je možné hledat své budoucí zákazníky, nebo poradkyně. Je dobré mít katalog vždy u sebe. U Mary Kay probíhá nabízení kosmetiky prostřednictvím bezplatného kosmetického poradenství, kde je zákaznici vytvořena sada přímo dle potřeb její pleti. Kupuje tedy kosmetiku, kterou má na sobě vyzkoušenou, což není u ostatních firem obvyklé. Zákaznice získáváme na doporučení od návštěvnic bezplatného kosmetického poradenství.

Dají se touto prací vydělat snadno peníze? Některé MLM firmy mají snahu nabízet vzdušné zámky.
Jak se říká, nic není zadarmo. Ale rozhodně se tento druh přivýdělku nedá srovnávat s prací na plný úvazek v nemocnici, nebo kdekoli jinde.Co se týká finančního a motivačního ohodnocení a volného času, tak je to lepší! Stačí nabídnout katalog, poradit, objednat, vyzvednout, zabalit a předat. To je vše. Při práci v Mary Kay je nutné si udělat čas na svoji zákaznici, věnovat se jí, poradit a také se účastnit školení, které nás připraví na různé situace a dotazy zákaznic. Sama od svých kolegyň vím, že sliby, které tato firma nabízí, opravdu plní. Na vyšších pozicích je možné získat zájezd do zahraničí, auto nebo šperky.

Co ti to přináší krom výdělku, že jsi kosmetickou poradkyní?
Určitě orientaci v kosmetice, účast na kurzech líčení, užitečná školení, poznávání nových lidí, dobrý pocit z dobře provedené práce a taky zvýšení sebevědomí.

Na podobné téma

Za prvním zaměstáním se vydal do daleké Číny

Praxe aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Dobrovolně absolvovaná praxe není ztráta času

Poradci ve Spotřebitel.net poradí nejen s reklamací bot