Letní akademie Jdi pracovat! měla pozitivní ohlasy

7. 9. 2015 | Adéla Zimolová
Rubrika: Letní akademie 2015, Seriály | Doba čtení: 2 minuty

V redakci Jdi pracovat! se během léta rozhodně nezahálelo. Petra Štorková, zakladatelka magazínu, se rozhodla shrnout jak vlastní zkušenosti, tak rady odborníků z HR během pěti let fungování magazínu – výsledkem byl rozsáhlý projekt Letní akademie, který se setkal s pozitivní odezvou. Hlavní cílem projektu bylo formou každodenních rad usnadnit čerstvým absolventům vstup na trh práce.

letní akademie Jdi pracovat, Petra Štorková, personalistika, HR, rady jak najít práci
letní akademie Jdi pracovat, Petra Štorková, personalistika, HR, rady jak najít práci

Proč zrovna „Letní akademie Jdi pracovat“?

Léto je ideální pro rozšiřování znalostí. Mnoho vysokoškoláků to ví, proto v létě pracují v zahraničí, absolvují stáže, nebo načítají zajímavé knížky z oboru. Proto jsem chtěla uspořádat akademii i v našem oboru, tedy v oblasti hledání práce.

Jak akademie probíhala?

Od 1. července do 31. srpna jsme denně na našem facebookovém profilu publikovali jednu stručnou radu označenou #‎letni_akademie_jdi_pracovat. Po 10 či 11 příspěvcích jsme daný oddíl shrnuli do článku na jdipracovat.cz. Rady vycházely z našich publikovaných článků. Koncept jako celek je manuál, jak najít po absolutoriu práci. Krok za krokem. A funguje i po létě.
Více o projektu Letní akademie Jdi pracovat!, kde po 62 prázdninových dní bylo publikováno celkem 62 rad, jak si najít práci. 

Jaký je koncept každého příspěvku Letní akademie?

Letní akademii jsem navrhla tak, aby odpovídala na otázky, které aktuálně řeší mnoho absolventů škol. Tedy v červnu skončí školu a začnou řešit, co dál. Prvně tedy zjišťují, co musí udělat teď, co později. Jaké úřady navštívit, a co vlastně po škole dělat. Jakmile nastaví směr a připraví harmonogram, hledají, kde jsou pracovní nabídky.

A co následuje pak?

S hledání nabídek souvisí také on-line prezentace, protože ještě než pošlete první životopis, musíte mít v pořádku své profily na sociálních sítích a vědět, co se ve vyhledávačích objevuje při zadání vašeho jména. Pak je nutné připravit přehledný strukturovaný životopis a stručný motivační dopis. A když jde všechno, jak má, dostane se kandidát až k pohovoru. Pokud to opakovaně nejde, jsou i jiné možnosti, co dělat po absolutoriu. Ty jsme shrnuli na konci prázdnin.

Osvědčily se ti osobně některé rady v praxi? Jaké?

Celý koncept jsem připravovala tak, aby byl užitečný. Tedy stojím si za všemi radami. Těžko vybrat jen několik. Osobně ale v současné době jako problém, který si studenti neuvědomují, vidím on-line prezentaci. Všichni bezstarostně diskutují, komentují, rádoby vtipně se prezentují… Personalisté ale mají k takovým datům přístup. A jelikož jsou to prostě jen lidi, tak na ně berou ohled.

Máš nějaké ohlasy od čtenářů či personalistů k Letní akademii?

Během akademie mi psalo několik personalistů a konzultantů, kteří by s námi chtěli navázat spolupráci. S novým semestrem tak očekáváme i příval nové energie do naší redakce z řad specialistů v oboru. Čtenáři komentovali a psali i maily s doplňujícími dotazy.

Jak hodnotíš takto velký projekt? Naplnil očekávání?

Určitě ano. Naši redakci tvoří převážně studenti VŠ. Letní prázdniny pro nás byly každoročně klidnějším obdobím, kdy jsme moc nepublikovali a chystali novinky na nový akademický rok. Letos to u nás na webu i facebooku hodně žilo a nejenže jsme nezaznamenali propad v návštěvnosti, ale máme tam i mírný vzestup. I když to pro nás bylo náročné, úsilí se vyplatilo.

Kdybys měla dát jen jednu radu čerstvému absolventovi, jaká by to byla?

Nečekej na léto a hledej už dávno před ním. Sbírej praxi a kontakty.

Na podobné téma

Workcamp aneb rakouská pohoda

Letní akademie Jdi pracovat. Oč jde?

I mistr personalista se někdy utne

Au pair: Jak vyrazit do zahraničí na vlastní pěst? II