„Pokud mám uvést vůbec nejzákladnější rozdíl, pak je to zodpovědnost,“ zamýšlí se Jan, když srovnává malé a velké firmy. V těch malých se většinou přistupuje individuálně ke koncovým zákazníkům, protože každý z nich může být pro zisk či přežití firmy důležitý. A stejně to platí i vůči zaměstnancům. „Je tam vidět osobní přístup, opravdu se to podobá rodině, ovšem to má samozřejmě pozitivní i negativní rovinu,“ říká IT expert.
Podobně jako v rodině totiž i v malé firmě nesmírně záleží na osobních vztazích či na různých drobnostech. Sebemenší chyba může mít vážné důsledky, jež menší firma pociťuje. „Prostě se tam všechno moc řeší,“ říká Jan a zdůrazňuje, že v menší firmě je skoro vždycky poznat, že se mnohdy bojuje doslova o každou korunu. „Téměř nikdy není dostatek peněz, takže malá firma není schopna dát svým lidem tolik, kolik by chtěla.“
Z toho pak často vyplývá, že každý zaměstnanec funguje jako děvče pro všechno. „Každý tam musí zastat hodně věcí, takže se chtě nechtě hodně naučí. Je to dobré pro začátečníky, ale poté přijde chvíle, když už není kam postoupit,“ říká o svých zkušenostech Jan, který i proto vsadil na přechod k většímu zaměstnavateli. „Velká firma vždycky nabídne víc peněz, to je asi jasné. A většinou má i spoustu různých benefitů, poskytuje svým zaměstnancům školení, a proto jim dává daleko lepší možností pro postup,“ shrnuje to Jan.
Odlišuje se rovněž přístup k předpisům. „Menší firma má hodně neformálních pravidel, ale na ta se skutečně silně dbá. Člověk je pořád pod drobnohledem šéfa, což nemusí každému sedět,“ vysvětluje zkušený IT expert, jemuž tak více vyhovuje přístup v korporacích. Dále říká: „Tam jsou samozřejmě formální pravidla a striktní předpisy, ale není tam takový tlak. Problém, jaký by mohl malé firmě zničit pozici na trhu, má ve velké korporaci někdy jen minimální význam. Myslím, že život zaměstnanců je tam snazší.“
Samozřejmě také mezi velkými hráči existují rozdíly. Některé korporace totiž dost hledí na to, aby všechny pobočky fungovaly podobně, kdežto jiné nechávají svým „dcerám“ větší volnost, resp. možnost pracovat podle místních pravidel a zvyklostí. „Vždycky se ale dává důraz na to, aby běžela týmová práce ve prospěch podniku,“ zdůrazňuje Jan a dodává, že každá firma chce samozřejmě bránit negativním vlivům osobních vztahů.
„Často se stává, že se velké kolektivy v korporaci rozdělí na malé skupinky. To může přinášet prospěch, ale i rizika, pokud začnou ty týmy hrát vlastně proti sobě,“ říká IT specialista, podle kterého to hrozí v malých i velkých firmách. „Oba přístupy mají své kladné i záporné stránky, nesmí se to ale dostat do extrému,“ uvažuje Jan a dodává, že podobné problémy hrozí jakékoli firmě, pokud si šéfové a podřízení takříkajíc nesednou. „Vždycky nejvíc záleží na konkrétních lidech, protože ti ty firemní kultury tvoří,“ uzavírá Jan.