Malý exkurz do novinářských „žánrů“

29. 9. 2012 | Petra Štorková

"Témata nezpracováváme jedním způsobem, ale máme mnoho možností. Web je pak zajímavější a pestřejší pro naše čtenáře. Protože redakce je z 80% tvořena nenovináři, sepsala jsem stručně návody, jak se v novinářských žánrech orientovat. Je to sepsáno selsky a prosím novináře, aby byli shovívaví.

Témata nezpracováváme jedním způsobem, ale máme mnoho možností. Web je pak zajímavější a pestřejší pro naše čtenáře. Protože redakce je z 80% tvořena nenovináři, sepsala jsem stručně návody, jak se v novinářských žánrech orientovat. Je to sepsáno selsky a prosím novináře, aby byli shovívaví.

Přehled žánrů

1/ Zpráva
2/ Tematický článek
3/ Reportáž
4/ Story
5/ Anketa
6/ Rozhovor
7/ Komentář
8/ FAQ
9/ Odrážky a výčty

 

 

Popis žánrů

1/ Zpráva – zprávu budeme využívat spíše výjimečně, a to v případech, že máme nějakou aktualitu. Ve zprávě odpovíme, kdo co kde kdy jak a proč dělá.

Př.: Nezaměstnanost klesla; Začíná registrace do kurzu, jak psát životopis; na MU přednášela personalistka Google, firma IBM v Brně vyhlásila soutěž o nejlepšího stážistu atd…

Seminář o brigádách začíná již zítra

Seminář o hledání příležitostného přivýdělku připravilo Kariérní centrum na zítřek a pak ještě na další dvě následující středy. Přednášky renomovaných personalistů zájemcům pomůžou s pohovorem i prvním pracovním dnem.


Ve třech čtyřhodinových blocích se mohou zájemci dozvědět o tom, jak napsat správný životopis. „To je pro řadu uchazečů velký kámen úrazu. Neumějí se na dálku dostatečně prezentovat,“ řekla vedoucí Kariérního centra Šárka Karmazínová. K dalším problematickým pasážím při výběru zaměstnání bývá pohovor. Přednášející kurzu Dana Strašnická má připraveny modelové situace, v nichž si návštěvníci kurzu prověří své chování u pohovoru.
Kurz se koná v bývalé budově Lékařské fakulty na Komenského náměstí.

 

2/ Tematický článek – tento žánr budeme zase používat docela často. Budeme zpracovávat témata „neaktuálně“ (nepřinášíme novinky, ale všeobecně platné informace) a formu zvolíme jako zpráva. Tedy postupujeme od nejdůležitějších věcí k nejméně potřebným.

Př.: Stáže žurnalistů jsou už čtyři roky povinné, Manuální brigáda je mezi VŠ studenty vyhledávaná, Podnikání je brigáda při studiu

Brigády v Brně se dají najít různě

Život na vysoké není levná záležitost, proto si nejspíš budete hledat brigádu. Přivýdělků je tu hodně, kdo tvrdí opak, lže nebo se mu nechce pracovat. Číhá na vás ale řada nástrah, tak se mějte na pozoru.


Brigády můžete shánět různými způsoby. Nejsnadnější je to přes personální agentury. V Brně je jich celá řada, které se specializují přímo na studentské brigády (Sodat, Index, Student, Na brigádu). Na nějakou brigádu tam narazíte pravděpodobně vždy. Nevýhodou je, že část vašeho výdělku od zaměstnavatele si nechává agentura.
Velmi často se stává, že pokud nějaký obchod nebo kancelář hledá brigádníky, vyvěsí do výlohy inzerát. Nebojte se nabídnout své služby přímo na místě.
Velkým zdrojem brigád různého druhu je Vývěska v ISu. Nabídky tam vkládají různí studenti, ale také pracovníci univerzity. Naopak fakultní či katederní weby vám nabízejí často velmi zajímavé práce či stáže v oboru. Všeobecně web je dobrý nástroj k vyhledávání brigád.

 

3/ Reportáž – ponoříte se do tématu a vyzkoušíte to na vlastní kůži, nebo seženete více zkušeností a vyjádření z více stran a přiblížíte nějaký problém. Můžete tam doplnit řadu informativních výčtů, přehledů atd.

Př.: Brigáda ve šroubárně je namáhavá, Stážistou při škole, Jak mi pomůže agentura

Agenturo, sežeň mi práci!

Využít personální agenturu k hledání brigády je poměrně snadná možnost. Je ale účinná? To jsem se rozhodla zjistit mezi brněnskými firmami nabízejícími uplatnění u různých zaměstnavatelů regionu.


Mezi největší a nejznámější agentury v Brně patří Sodat. Sídlí v centru, a tak jsem se s životopisem v ruce vydala do jejich kanceláře. Jednání bylo poměrně odměřené. Jak jsem se posléze dozvěděla, dopustila jsem se hned několika chyb. V první řadě chodit v dnešní době někam s životopisem už se moc nenosí. A navíc přijít někam bez předešlé domluvy se moc nevyplácí.
„U koho vás mám ohlásit?“ zeptala se mě očividně nedoceněná vysokoškolačka na brigádě, které se na prsou hrdě tyčila vizitka Office Manager. „Sháním brigádu,“ odvětila jsem. Z pohledu znuděné studenty jsem vytušila, že nejsem sama, kdo chce peníze při škole. Z asertivní odpovědi jsem se dozvěděla, že mám poslat životopis a čekat, až si mě někdo z agenturních personalistů pozve.
„Nejlepší je reagovat přímo na konkrétní pracovní nabídku,“ dozvěděla jsem se ještě mezi dveřmi…

 

4/ Story – jedná se o povídání, je to příběh o osobě či nějakém fenoménu; vylíčení prožitků a pocitů lidí, kteří se zúčastnili určité události. Pro story je typické vyprávění. Člení se na pásmo vypravěče a pásmo postav (přímá řeč). Při vyprávění nezapomeňte použít přítomný čas.

Př.: povídání o studentce, která našla zajímavou brigáda, povídání o pracovní pozici skladník, story o zajímavém personalistovi, story o studentovi, co si vydělává v zahraničí…

Brigády v Brně se dají najít různě

Život na vysoké není levná záležitost, proto si nejspíš budete hledat brigádu. Své o tom ví studentka a personalistka Petra Klobasová, která si studentské brigády shání především přes pracovní studentské agentury.


„V Brně je jich hodně – třeba Sodat, Index, Student, ty se přesně specializují na práce pro studenty. Pravda je, že výplatu dostanete přímo od nich, tedy ne od firmy, kam vás umístili. Máte sice o něco méně, ale některé firmy brigádnické pozice jinak než přes agentury nepřibírají,“ uvádí Petra.
Petra nevyužívá pouze služeb studentských agentur, je iniciativní také sama, a tak čas od času reaguje na nabídky práce, které visí přímo ve výloze obchodu. „Párkrát jsem se šla zeptat prodavaček a už jsem byla na pohovoru u vedoucí prodejny. Někdy se mi zase stalo, že jsem viděla nabídku práce, kde bylo třeba poslat životopis a pak mě kontaktovali a zvali k pohovoru,“ směje se. Zkuste hledat brigády také na internetu, je to daleko rychlejší, apeluje Petra. Studentské brigády hledá na Vývěsce ISu nebo na katederních webech. „Tam vám nabízejí často velmi zajímavé práce či stáže v oboru. Všeobecně web je dobrý nástroj k vyhledávání brigád,“ dodává studentska a personalistka v jednom.

 

5/ Anketa – způsob, jakým téma zpracujete, je „názor od několika respondentů“. Položte jim jednu otázku a čekejte, co odpoví. Optimální je od nich zjistit jméno, věk, obor.

Př.: Jaká byla vaše první brigáda v Brně? Má cenu pracovat při studiu? Pomáhá vám fakulta v hledání pracovních příležitostí? Máte stáž ve vašem oboru povinnou?

Brigády v Brně se dají najít různě

Život na vysoké není levná záležitost, proto si nejspíš budete hledat brigádu. Jak se dá najít brigáda vám poradí někteří z vašich spolužáků.


Denisa (19) – „Dobrou zkušenost mám se sháněním brigád přes agentury. V Brně je jich hodně – třeba Sodat, Index, Student, ty se přesně specializují na práce pro studenty. Pravda je, že výplatu dostávám přímo od nich, tedy ne od firmy, kam mě umístili. Mám sice o něco méně, ale některé firmy brigádnické pozice jinak než přes agentury nepřibírají.“
Klára (24) – „Několikrát se mi stalo, že jsem viděla nabídku práce přímo ve výloze v centru Brna nebo také v obchodních centrech. Šla jsem se zeptat prodavaček a už jsem byla na pohovoru u vedoucí prodejny. Někdy se mi zase stalo, že jsem viděla nabídku práce, kde bylo třeba poslat životopis a pak mě kontaktovali a zvali k pohovoru.“
David (22) – „Preferuji vyhledávání brigád přes internet. Je to nejrychlejší. Vyhledávám na Vývěsce ISu nebo na katederních webech. Tam vám nabízejí často velmi zajímavé práce či stáže v oboru. Všeobecně web je dobrý nástroj k vyhledávání brigád.“

 

6/ Rozhovor – totéž, co anketa, ale pouze s jedním člověkem

Př.: Rozhovor se studentkou žurny o její praxi při studiu, Rozhovor s personalistou Tesca o trainee programu, rozhovor s dlouhodobě nezaměstnaným studentem, rozhovor s garantem praxe na konkrétním oboru

Brigády v Brně se dají najít různě

Život na vysoké není levná záležitost, proto si nejspíš budete hledat brigádu. Jak se dá najít brigáda, vám poradí studentka a personalistka Petra Klobasová.


Jak je nejjednodušší najít si brigádu v Brně?
„Dobrou zkušenost mám se sháněním brigád přes agentury. V Brně je jich hodně – třeba Sodat, Index, Student, ty se přesně specializují na práce pro studenty. Pravda je, že výplatu dostáte přímo od nich, tedy ne od firmy, kam vás umístili. Máte sice o něco méně, ale některé firmy brigádnické pozice jinak než přes agentury nepřibírají.“
Jsou i jiné varianty?
„Stává se, že nabídky práce jsou přímo ve výloze. Taky jsem to tak zkoušela. Šla jsem se zeptat prodavaček a už jsem byla na pohovoru u vedoucí prodejny. Někdy se mi zase stalo, že jsem viděla nabídku práce, kde bylo třeba poslat životopis a pak mě kontaktovali a zvali k pohovoru.“
A co internet?
„Je to nejrychlejší. Vyhledávám na Vývěsce ISu nebo na katederních webech. Tam vám nabízejí často velmi zajímavé práce či stáže v oboru. Všeobecně web je dobrý nástroj k vyhledávání brigád.“

 

7/ Komentář – v podstatě totéž, co tematický článek, ale můžete vložit více své názory a můžete být osobnější. Drží se faktických věcí jako zpráva, tyto věci jsou však interpretovány z pohledu autora (komentář je tedy subjektivní). Komentář je zpravidla kritický, jeho podstatou je argumentace. Co se týče konkrétního názoru, komentář by měl zaujímat jednoznačné stanovisko. V komentáři bychom měli 1/ zopakovat fakta (jako ve zprávě), 2/ použít jasné argumenty (vlastní autorův názor). Komentář má zpravidla relativizující či otevřený závěr – můžeme tak spekulovat, poukázat na jiné názory nebo na další vývoj.

Př.: Proč je dobré pracovat při studiu, O činnosti úřadů práce, Komentář konkrétní brigády

Brigády v Brně se dají najít různě

Vidím sama na sobě, že život na vysoké není levná záležitost. Většině z nás rodiče hradí bydlení, dopravu, stravu a třeba nákup skript do školy, ale na to ostatní si zpravidla musíme vydělat sami.


V Brně není o studentské brigády nouze, kdo tvrdí opak, lže, nebo se mu nechce pracovat. Samozřejmě, není brigáda jako brigáda. Vedle solidních brigád například v administrativě za devadesát korun čistého vás pod slibem vysokého výdělku mohou nalákat na „brigády“, které jsou opravdu pouze pro silné povahy. Pro příklad uvádím videochat nebo erotickou call linku. Spousta studentů má nemilou zkušenost také s pozicí obchodního zástupce. Pod touto pozicí si můžete představit ty otravné lidi, které potkáváte každý den ve městě a kteří vám nabízí třeba určitý telefonní tarif.
Než nastoupíte na určitou brigádu, měli byste si ji určitě proklepnout a posbírat o ní co nejvíce informací a referencí. Ať víte, do čeho jdete. Tak se nemůže stát, že budete nemile překvapeni či zaskočeni náplní své práce a její vykonávání vám nebude proti srsti.
Zpátky k videochatu, call linkám a obchodním zástupcům. Nedělám si iluze, že se těmto pozicím studenti vyhýbají obloukem. Kdo chce, ten nastoupí, kdo ne, jde o dům dál. Jak se říká, proti gustu žádný dišputát.

 

8/ FAQ – souhrn nejčastějších otázek a odpovědí

Př.: Otázky k pohovoru, jak si vyřídit práci v zahraničí, otázky k druhům smluv 

Brigády v Brně se dají najít různě

Život na vysoké není levná záležitost, proto si nejspíš budete hledat brigádu. Přivýdělků je tu hodně, přinášíme vám nejčastější otázky nováčků na pracovním trhu brigád v Brně.


Kdy je dobré využít nabídky personálních agentur?
Získáte tam rychle nějakou brigádu, a pokud jste v jejich databázi, chodí vám volné příležitosti na mobil nebo mail. V Brně je agentur hodně – třeba Sodat, Index, Student, ty se přesně specializují na práce pro studenty. Pravda je, že výplatu dostáváte přímo od nich, tedy ne od firmy, kam vás umístili. Máte sice o něco méně, ale některé firmy brigádnické pozice jinak než přes agentury nepřibírají.
Jak se hledají práce v oboru?
Dost často můžete najít práci blízkou studovanému oboru na fakultních či katederních webech. K zahození není určitě i IS (aplikace vývěska).
Lze věřit fakultním nástěnkám?
Na nástěnkách se čas od času objeví zajímavé pracovní příležitosti, ale je třeba probrat se haldou jiných inzerátů a plakátů.
Kde najdu nejrychleji databázi brigád v Brně?
Nejlepší je to přes internetové portály. Všechny personální systémy mají „třídítko“ na hlavní úvazky a brigády. Zároveň si můžete vyfiltrovat i preferované lokality a obory.
Kdy je vhodné využít osobní kontakt?
Dost často se stává, že firmy (hlavně obchody a kanceláře v centru či nákupních centrech) dají inzerát s volnou pozicí do výlohy. Nejlepší je v takovém případě přijít do prodejny a zeptat se prodavaček.

 

9/ Odrážky a výčty – jedná se o přehledné zaznamenání všeho potřebného, avšak s úsporou místa a značně přehlednější než klasický tematický článek. Takovéto články by ale neměly v novinách převažovat!

Př.: Desatero správného životopisu, Kde se dají najít brigády, 

Brigády v Brně se dají najít různě

Život na vysoké není levná záležitost, proto si nejspíš budete hledat brigádu. Přivýdělků je tu hodně, kdo tvrdí opak, lže nebo se mu nechce pracovat. Přinášíme vás přehled způsobů, kde hledat brigády.


- personální agentury – jednoduchá způsob, ale ne vždy pro vás rentabilní

- nástěnky na škole – pelmel všeho možného, stačí se jen dívat kolem sebe
- vývěska v ISu a katederní weby – můžete najít i zajímavé nabídky z obor
- internetové portály – největší úložiště brigád všeho druhu, často vítězí rychlost, je dobré být často na netu
- nabídky firem ve výlohách – pokud máte vybraného nějakého poskytovatele brigády, oslovte ho přímo

 

{jcomments on}

 

 

Na podobné téma

Fungování redakce

Vložení nového článku

Financování a odměny

Jak v redakci komunikovat