Masarykova univerzita nabízí vysokoškolský obor pro rozhodčí

14. 2. 2013 | Jan Daněk
Rubrika: Vzdělávání, Studium | Doba čtení: 2 minuty

Potenciální studenti Masarykovy univerzity v Brně mají při výběru budoucího zaměření mnoho variant. Jeden obor se však vymyká. Fakulta sportovních studií (FSpS) totiž svým studentům nabízí studijní směr Rozhodčí kolektivních sportů. Proto se už druhým rokem na univerzitu mohou přihlásit zájemci, kteří se chtějí vzdělávat jako rozhodčí fotbalu, nebo ledního hokeje.

rozhodčí, pískání, studium, obor
rozhodčí, pískání, studium, obor

Vysokoškolský program, který by se zabýval výchovou budoucích rozhodčích, je světový unikát. „Zajímali jsme, zda již něco podobného funguje. Našli jsme však jen program pro basketbalové rozhodčí v Bostonu,“ uvedl proděkan FSpS Ladislav Bedřich pro server rozhodci-fotbal.cz. Rozhodčí si mohou podat přihlášku na tento obor od roku 2011, kdy program vznikl. „V současnosti přijímáme dvacet fotbalových rozhodčích pro prezenční a dvacet pro kombinované studium. U ledního hokeje to je obdobné, což znamená osmdesát lidí v ročníku,“ vysvětlil současný děkan FSpS Jiří Nykodým.

Studuju a co z toho?

Budoucí rozhodčí se pouze nevzdělávají, jak řídit zápas. Při studiu je čekají předměty anatomické, společenskovědní či lékařsko-biologické. Pro rozhodčí se otevírají i nové možnosti. „Dříve rozhodčí po ukončení profesionální kariéry měli problémy s uplatněním na trhu práce,“ myslí si děkan Nykodým. Právě studium na vysoké škole by jim mohlo v budoucnu pomoci.
Děkan dále zdůrazňuje, že díky studiu se absolvent může stát mezinárodním rozhodčím. „Rozhodne se však, jak se uplatní v praxi v zápase. Ukončené studium jim však dá větší předpoklady pro kvalitní výkony,“ potvrdil na aktuálně.cz bývalý předseda fotbalových rozhodčích Milan Macela.

Je to lákavé?

Otázkou zůstává, jak velký zájem bude dlouhodobě z řad studentů. „Myslím si, že mladí rozhodčí raději zamíří na jiný obor, ve kterém se mohou lépe v budoucnu uplatnit a pískat budou při zaměstnání o víkendech,“ myslí si třeba mladý rozhodčí a student Daniel Marek (rozhovor o tom, jaké to je pískat). I přesto si v roce 2011 podalo přihlášku na 270 zájemců.
O vystudované arbitry projevily zájem i jiné sportovní svazy v tuzemsku. Basketbaloví či florbaloví rozhodčí si však musí počkat. „Spolupráci se nebráníme. Musíme však dodržet limity studentů, které můžeme ročně přijmout,“ dodal Nykodým.

Na podobné téma

Nový studijní řád MU v praxi

Dvacátý ročník Career Days je za dveřmi

Být, či nebýt? Informatika na VUT, nebo MU?

Dobrá vůle na cestách