Už od června letošního roku běží program úřadu práce s názvem Odborné praxe pro mladé do třiceti let. „Chceme mladým lidem pomoct se získáváním tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání,“ vysvětluje generální ředitelka Úřadu Práce České republiky Marie Bílková. Do konce srpna 2015 se může projektu zúčastnit celkem tři tisíce mladých lidí až. Zájemcům nabídne pracovní úřad konkrétní zaměstnání nejdéle na jeden rok. Jejich zaměstnavatel dostane příspěvek až čtyřiadvacet tisíc jako motivaci, aby nezkušeného člověka přijal.
Nejvíc zájemců je v Brně
Ministerstvo práce už na projekt pomáhající nezkušeným absolventům uvolnilo přes jednu miliardu korun a nyní přidává dalších 250 milionů. Šanci získat nové zaměstnání dostávají lidé, kteří jsou na úřadu práce déle než čtyři měsíce a jejich pracovní zkušenosti dohromady nepřesahují dva roky od doby, kdy ukončili studium.
Nejvíc zájemců hlásí v současné době brněnská pobočka úřadu práce. V celé republice mají zaměstnavatelé největší zájem o pracovníky v administrativě, obchodu, informačních technologiích, ale i hotelových službách či účetnictví. Sháňka je ale i po posilách pro sociální a zdravotní služby či technické a řemeslné obory a stavebnictví. Místa se najdou i pro veterináře a elektrotechniky.
Práce se najde pro veterináře i absolventy zemědělské univerzity
„V mém oboru není mnoho volných míst, jako čerstvá absolventka jsem zkoušela oslovit přímo veterináře v mém okolí. Většinou hned odmítli. Nakonec jsem budoucímu zaměstnavateli zkusila nabídnout zapojení do projektu úřadu práce a tedy dotaci na mzdu a uspěla jsem,“ popisuje svoji zkušenost absolventka Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Dana Elčknerová.
Podobnou zkušenost má i Ingrid Volfová, absolventka České zemědělské univerzity v Praze. „ Člověk získá nejen zkušenosti, ale i nové kontakty, které se mohou hodit do budoucna při dalším hledání,“ upozornila.
V porovnání s Evropou jsme na tom pořád dobře
„Vývoj ekonomiky za poslední čtyři roky měl mimořádně špatný dopad na mladě lidi na trhu práce. Vzniká tu „ztracená generace“, která už nikdy nemusí najít zaměstnání. Ti lidé jsou v začarovaném kruhu, bez praxe je nikdo nechce, ale praxi nemají kde získat,“ řekla Jaroslava Rezlerová z ManpowerGroup, personální agentury, která se na projektu podílí.
„Pokud nám budou ze škol stále vycházet absolventi, kteří nereflektují potřeb pracovního trhu, nebude už ani ministerstvo školství schopné řešit tyto systémové nedostatky,“ upozornil ministr Koníček.
Nezaměstnaní absolventi se podílejí na celkové nezaměstnanosti v Česku téměř sedmi a půl procenty, vysokoškoláků bez práce je k osmi tisícům.
„Nesmíme připustit, abychom v nezaměstnanosti mladých dopadly jako státy na jihu Evropy. Proto se soustředíme na zajištění nezbytné praxe absolventů už dnes, kdy jsou naše statistiky ve srovnání zatím víc než dobré,“ uzavřela Bílková.