Mít titul neznamená získat práci

23. 2. 2011 | Ivana Hudečková

"Připsáním zkratky před jméno se vám otevírá svět možností. Začnete pracovat na vysokých pozicích, získávat vyšší plat a seznámíte se s novými lidmi. Konečně se vám vyplní sen, ve kterém budete vykonávat povolání svých snů. Aspoň tak si to spousta lidí myslí. Bohužel takový krásný vrchol studia nezažijí všichni. O tom ví své i absolvent Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Tomáš.

Připsáním zkratky před jméno se vám otevírá svět možností. Začnete pracovat na vysokých pozicích, získávat vyšší plat a seznámíte se s novými lidmi. Konečně se vám vyplní sen, ve kterém budete vykonávat povolání svých snů. Aspoň tak si to spousta lidí myslí. Bohužel takový krásný vrchol studia nezažijí všichni. O tom ví své i absolvent Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Tomáš.

Tom studoval na Gymnáziu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Když tam nastoupil, ani netušil, kam ho nohy v budoucnu ponesou. Jen málo lidí je v deváté třídě pevně rozhodnuto, že se dají na dráhu učitele. Kdyby podobné přání vyslovil kluk, asi by se stal terčem posměchu. Samozřejmě Tomáš netvořil výjimku. Na slovo učitel nemohl ani pomyslet.

Ve čtvrtém ročníku si podal dvě přihlášky. Větší prioritu kladl geografii, na kterou se nedostal. Dnes však nelituje ani jednoho dne stráveného na Pedagogické fakultě. Diplomovou prací v červnu loňského roku úspěšně ukončil své vzdělávání. Od té doby začal hledat práci. Poněvadž pochází z Frenštátska, oslovil všechny školy v okolí. Frenštát, Frýdek-Místek, Kopřivnice, Nový Jičín, města plná škol, přesto ani jedno volné místo. Tom se nedal odradit a zkoušel to dál. Jeho odhodlání stále rostlo. Nevyšlo to v blízkém okolí, pokoušel své štěstí i mimo svůj okres. Nevadilo by mu dojíždět desítky kilometrů do vzdálené Ostravy.

Hledal uplatnění jinde...

Prázdniny prožil ve víru koncertů, fesťáků a různých jiných venkovních akcí. Jen málokomu se podaří spojit zábavu s výdělkem. „Na párty jsem vždy přijížděl s kapelami. V dopoledních hodinách jsem pomáhal s vykládáním aparatury z aut, dále se zapojením zvukové techniky a večer jsem dohlížel na bezpečný průběh zábavy,“ vzpomíná na léto Tom.
Bohužel takových koncertů se mnoho nekonalo, proto si musel přivydělávat prací v pekárně. Činnost sice náročná nebyla, ale noc co noc skládat bedny s pečivem ho moc nebavilo.

Titul mu byl spíše na obtíž

Léto uběhlo rychlostí blesku, což pro Toma znamenalo nové shánění trvalého zaměstnání. Po neúspěchu ve školství zaměřil svou pozornost na jiné obory. Přihlásil se do konkurzu o místo pracovníka ve zdejší továrně. „Závistivé názory různých osob ve mně vždy vzbuzovaly úsměv. Prý vysokoškoláci se raději přihlásí na pracovní úřad, než by vzali podřadnější práci,“ hořce se usmívá Tomáš. V eho případě tomu bylo přesně naopak. Sám se ucházel o obyčejnější místo, kde ho však nevzali kvůli magisterskému titulu.

Další školní maraton

Když nepochodil ve svém kraji, rozhodl se odejít do většího města. „Po šesti letech strávených na vysoké škole jsem si Brno docela oblíbil, proto si zde najdu práci, i kdyby trakaře padaly,“ řekl si neúspěšný absolvent.
Od prázdnin se začal registrovat na specializované školské stránky. Velkou výhodou těchto webů je, že k nim mají přístup učitelé i školy zároveň. Školy si tam vybírají možné uchazeče o jimi nabízenou pozici pedagoga. Stejně tak i pedagogové si hledají školy, na kterých chtějí působit. Tomáš si podal spoustu inzerátů a také napsal nespočet e-mailů. Na několik z nich se mu dokonce dostalo i odpovědi. Prošel si mnohými konkurzy, ale místo se zaměřením na dějepis, zeměpis se dlouho neobjevovalo. Po několika měsících usilovného snažení našel školu, kde shánějí osobu se zájmem o výše zmíněné předměty. Tom neváhal ani minutu a ihned se jim ozval. Bez problému se mu podařilo projít prvním kolem pohovorů, teď záleží jen na tom, jestli dokáže přesvědčit o svých kvalitách.
Slovy – „Za týden mě čeká zkušební hodina, pak teprv uvidím, jak jsem na ně zapůsobil,“ uzavřel naši diskusi o školách.

DRŽÍME MU PALCE, ABY TENTOKRÁT NAŠEL MÍSTO, KTERÉ ODPOVÍDÁ JEHO VZDĚLÁNÍ A VYSTUDOVANÉ SPECIALIZACI!

Na podobné téma

Co čekat od novely zákoníku práce? 1. část

Zaručená mzda – praktické informace

5 věcí, které dokážou při první „kontaktáži“ zaměstnavatele odradit

Proč hledat práci přes personální agenturu