Jedné polovině tohoto mýtu, tedy (údajné) záplavě pracovních pozic pro technicky vzdělané a naopak „nezaměstnatelnosti“ absolventů humanitních oborů, se už jeden článek věnoval. Nyní je možná čas porovnat i samo studium. Mám totiž podezření, že tvrzení o jednoduchém studiu humanitních oborů pochází hlavně od těch, kdo na nich nikdy nebyli. Jelikož mám tu výhodu, že jsem strávil čtyři roky na Fakultě elektrotechniky VUT Brno a pět let na Fakultě sociálních studií MU, mohu se podělit o své zkušenosti.
Četba jako základ studia
Nebo že by snad samotné učivo bylo jednodušší? Neřekl bych. Také humanitní vědy mají své zákony, teorie a metody, které si svou složitostí a komplexností vůbec nezadají s těmi, jaké se musí „biflovat“ studenti technických oborů. Takové teoretické přístupy k politologii, srovnání všech ústav českých zemí či školy mezinárodní politiky jsou témata, nad kterými nepochybně zaplakal mnohý takříkajíc „oklamaný“ student.
Matematice se nevyhnete
Humanitní, resp. společenská studia navíc mnohdy požadují od studentů i něco, s čím má řada mladých lidí problém, totiž jasné a podložené formulování názorů. Nestačí se naučit vzorečky a čísla, je třeba pochopit složitý výklad nějaké teorie, zaujmout k němu stanovisko a aplikovat na nějaký konkrétní případ. Mám dojem, že mnozí ze současných studentů by před obhajobou vlastního názoru raději upřednostnili lehké mučení.
Neexistují těžké a lehké obory
Jsou tedy humanitní studia složitější než technické obory? Jsou a nejsou. Vždycky totiž záleží na tom, komu co vyhovuje a kdo má na co vlohy. Někdo se prostě cítí lépe ve světě exaktních vzorců a nákresů, zatímco jinému vyhovují „volnější“ a subjektivněji orientovaná témata. Ale nelze prostě říci, že by to či ono bylo jaksi univerzálně jednodušší nebo složitější. A ti, kdo se stále ještě rozhodují nad přihláškami, by tedy měli vybírat takový obor, který je láká a v němž se cítí dobře, nikoli ten, kde to (údajně) budou mít lehké.