Mýty a pravdy kolem „růžového prohlášení“

14. 9. 2011 | Eliška Gončarová
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 2 minuty

Dostali jste práci a teď vás čeká vyřídit všechny ty nudné dokumenty. Smlouvu či dohodu už jste si přečetli a stvrdili svým autogramem, teď po vás ale zaměstnavatel chce vyplnit něco kvůli daním. Předloží před vás růžový formulář a čeká, že se do jeho vyplňování s chutí pustíte. Dost často brigádníci tápou, proč je nutné ho podepisovat a nezřídka ho podepíší u několika zaměstnavatelů naráz.

růžové prohlášení, vrácení daně, jak na vrácení daně, brigáda
růžové prohlášení, vrácení daně, jak na vrácení daně, brigáda

Růžový formulář nese oficiální název „PROHLÁŠENÍ poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků“. Zajišťuje vám slevy na dani a jiná daňová zvýhodnění.

Na Prohlášení se setkáte se dvěma základními pojmy – poplatník a plátce daně. Poplatníkem jste vy, jste zaměstnancem, který dostává příjem, jenž se má zdanit. Plátcem daně je váš zaměstnavatel, který se za vás o platby stará a zprostředkuje jejich převod finančnímu úřadu. Vaše přijetí do práce totiž musí na příslušném úřadu ohlásit a měsíčně za vás odvádět zálohy na daň, které strhává z vaší mzdy.
 

Jaké jsou slevy na dani a daňová zvýhodnění?

Aby to strhávání nebylo tak drastické, můžete uplatnit právě zmíněné slevy. Každý z nás má slevu na poplatníka a často i další. Ve vašem případě asi nejčastěji uplatníte slevu na studenta, kompletní přehled najdete níže.

Zdroj: www.mesec.cz
 

Aby v tom měl zaměstnavatel i finanční úřad pořádek, vznikl tento růžový formulář. Po jeho vyplnění si ho neodnesete domů, ani ho nemusíte nikam posílat. Dvojlist si totiž musí nechat váš šéf, nejen aby si pak při případné kontrole s úřadem rozuměli, ale hlavně aby věděl, jak vám mzdu správně počítat a daň o slevy ponížit.

Všechny tyto slevy vám nabídne první a druhá strana dvojlistu. Požadované slevy musíte zaměstnavateli prokazovat, takže v případě slevy na studenta si připravte platné potvrzení o studiu.

Zdaňovací období, cože to je?

Pokaždé, když dostáváte svou mzdu, musí plátce provést správný výpočet. Obvykle každý měsíc tak daň sníží o uplatněné slevy. Kalendářní měsíc je totiž minimální délka zdaňovacího období, které uvádíte na Prohlášení. Období, za které se mzda a zálohy vypočítávají, tedy za které se stanoví základ a výše daně.
 

Podepsat můžete u jednoho, či více zaměstnavatelů?

Na slevy máme nárok pouze u jednoho zaměstnavatele za zdaňovací období. Takže v jednom měsíci je můžeme uplatňovat jen u toho, kterému jsme Prohlášení podepsali. Pokud během roku pracujete na několika pozicích a práci střídáte, měli byste si tohle pohlídat, finanční úřad by určitě při kontrole nebyl shovívavý. Slevy se nesmí překrývat a uplatňovat pro více výplat v tomtéž měsíci.
 

Co to znamená roční zúčtování?

Protože nejen slevami živ je člověk, můžeme své peníze na daně ušetřit i dalšími způsoby. Na růžovém dvojlistu je najdete schované na poslední straně pod hlavičkou „Nezdanitelné části základu daně“. Možnosti od a) do f) vás navedou od poskytnutí daru přes příspěvky na penzijní připojištění po pojištění životní. Těchto šest kolonek vám dokáže snížit základ daně, stane se to ale až za celý kalendářní rok. Proto existuje tzv. Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění. Tohohle se nemusíte bát, provede je zaměstnavatel za zaměstnance. V tiskopisu jen ve III. části nahoře vepíšete zdaňovací období a „ano“ (př. 2010 ano). Když se povede, mělo by vám na jarní výplatě pár korunek přibýt.

Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění neprovede zaměstnavatel u zaměstnance, který podá nebo je povinen podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Ale to už je jiná kapitola.

Stejný dvojlist Prohlášení můžete používat u jednoho zaměstnavatele až po tři roky, vždy jen vyplníte další okénko v následujícím „sloupečku“. Příklad: Student odjel na rok do zahraničí, po návratu ve vyplnění pokračoval. Kdyby nastaly nějaké změny, pamatuje na to Prohlášení ve své II. části, kde je do tabulky uvedete.

Na podobné téma

Co je dobré vědět o výpovědi

Na povinné položky životopisu nezapomínejte

V Canvě vytvoříte snadno a rychle originální a kreativní životopis

Jak zkrátit životopis – oddíl kurzy a znalosti