Jednou z nich je i Dáša Ferová. Na Erasmus do Polska odjela začátkem minulého semestru. Původně měla v plánu zůstat pouze půl roku, nakonec se ale rozhodla pobyt si prodloužit. Částečně i proto, že si ve Varšavě našla slušně placenou brigádu. Začala pracovat pro firmu Sitel, která zajišťuje outsourcing po celém světě. A co je konkrétně náplní její práce? „Mým úkolem je být na telefonní lince technické podpory. Radím zákazníkům, jak zacházet s nejrůznějšími technickými produkty, které si zakoupili. V jedné místnosti se obsluhují linky z celé Evropy, a proto je potřeba zaměstnanců, kteří mluví různými jazyky, mezi nimi i česky.“
Brigáda pomůže při financování studia
Najít si na Erasmu brigádu není příliš obvyklé, na druhou stranu ale neexistuje nic, co by vám v tom bránilo. Ve smlouvě, kterou podepisujete s domácí i zahraniční univerzitou, se zavazujete ke splnění svých studijních povinností. Jak toho ale docílíte, je pouze na vás. A tak když máte času nazbyt (a co si budeme povídat, na Erasmu škola není zrovna to hlavní, co vás zaměstnává), můžete si vybrat, jak ho naplníte. Navíc stipendium, které dostáváte, vám nepokryje veškeré náklady, a tak je brigáda dobrou alternativou, jak si zajistit další zdroj příjmu a neluxovat přitom konto vašich rodičů. Jak uvádí sama Dáša: „Brigádu se školou zvládám bez problémů. Firma je student-friendly a na všem se dá domluvit. Na hodinu dostávám 14,50 zlotých, což je asi 85 Kč, takže si nemůžu stěžovat.“ Ve firmě navíc existují i další možnosti přivýdělku. „Tři čtvrtiny zaměstnanců se přijímají na doporučení. Některých rodilých mluvčí je nedostatek, takže pokud se vám podaří doporučit takového zaměstantnce, dostanete finanční bonusy. Když člověk, kterého doporučíte, odpracuje ve firmě tři měsíce, dostanete 1000 zlotých (cca 6000 Kč). Pokud pak odpracuje dalšího půl roku, přibude vám na kontě dalších 1000 zlotých, což je určitě příjemná odměna,“ dodává Dáša.
Brigádu lze najít na webu
Způsobů, jak si brigádu v zahraničí hledat, je několik. Nejsnadnější je zkusit rozhodit sítě a zeptat se známých, jestli vám nemohou něco doporučit. Na některých univerzitách se můžete obrátit i na studentské organizace. Například v Portugalsku je nabídka nejrůznějších pracovních pozic pro zahraniční studenty součástí programu studentského spolku, který se o studenty z ciziny stará. Místem s největší nabídkou pracovních pozic je ale samozřejmě internet, a tak stačí pouze vyhledat webovou stránku, kde se uveřejňují inzeráty a začít obepisovat firmy a zaměstnavatele. Tento postup zvolila i Dáša. „Na internetu jsem narazila na personální agenturu, která hledala rodilé mluvčí z ČR. Odpověděla jsem na inzerát a pak už následovalo kolečko pohovorů, assassment center a testů technické zručnosti. Celý proces trval asi 10 dní.“
Práce v zahraničí vypadá v životopisu dobře
Pokud o Erasmu teprve uvažujete a nejste si jisti, jestli si pobyt můžete dovolit, začněte přemýšlet i o možnosti brigády. Je to nejen vhodná finanční výpomoc, ale i smysluplná náplň času, když už vás erasmácké taškařice přestaly bavit. V neposlední řadě je to i další položka do životopisu a ideální způsob, jak se zdokonalit v cizím jazyce.