Šaty dělají člověka
Základním předpokladem pro vzbuzení dobrého dojmu je být slušně oblečený a upravený. Velkou roli při rozhodování se, zdali práci dostanete, či ne, hraje právě váš zevnějšek. Na jeho základě si totiž o vás personalista už ve dveřích vytvoří určitou domněnku. Odřené a špinavé boty, roztrhané džíny či trika s velice odvážným výstřihem nebo bláznivým potiskem tak nechejte doma a vsaďte raději na něco formálnějšího. Nezapomeňte si také před začátkem pracovního pohovoru vypnout mobilní telefon.
Domácí příprava je základ
Ještě před tím, než se vydáte na osobní setkání, je důležitá domácí příprava. Zažít pocit trapnosti, kdy nebudete vědět, jak se společnost jmenuje, nebo čím konkrétně se zabývá - to určitě nechcete. A věřte, že otázka směřující na důvody, proč se ucházíte o místo právě v té které firmě, se určitě objeví. Proto si důkladně prostudujte informace o vašem možném budoucím zaměstnání. Rozhodně se vám budou hodit.
Příchod za pět dvanáct
Dochvilnost je výsadou králů. Značí, že je na vás spoleh a vážíte si i času, který si pro vás vyhradili ostatní. Vždy proto počítejte s určitou rezervou. Rozhodně vypadá lépe, když přijdete o čtvrt hodiny dříve, než když jste v situaci, kdy za deset minut máte být na pohovoru, avšak místo toho jste se zasekli v zácpě na druhé straně města. Na místo pak dorazíte nejen pozdě, ale ještě k tomu naprosto vynervovaní, s propocenými koly v podpaží a sotva popadáte dech.
Ptejte se a komunikujte
Na pohovor si vás firma pozvala proto, aby se o vás něco dozvěděla, mohla porovnat schopnosti všech uchazečů o místo a vybrala toho nejlepšího ze všech. Je zbytečné se příliš stresovat, sedět v židli jako zařezaný a odpovídat křečovitě jen jedním-dvěma slovy. Naopak se snažte zachovat si přirozenou zvědavost a elán a aktivně se ptejte v průběhu rozhovoru s personalistou na otázky, které by vás zajímaly. Dáte tím najevo, že vás nabízená práce skutečně oslovuje a zajímá a příjemně tím překvapíte.