První a celkem logickou položkou jsou osobní údaje. Jméno a příjmení je na počátek samozřejmostí, pokud jste šťastlivec a máte již titul, určitě jej nezapomeňte uvést. Pro úplnost můžete doplnit i vaši národnost, rodinný stav a případně pohlaví, zejména pokud vaše jméno přímo nevypovídá o skutečnosti a mohlo by dojít k trapné záměně. Sekce osobních informací by měla obsahovat i další údaje: datum vašeho narození, místo současného bydliště (případně trvalého bydliště, pokud jsou adresy různé) a kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mailová adresa).
Další sekcí je pak vaše dosažené i v současnosti probíhající vzdělání. Ačkoli se váš akademický „background“ může klidně uvést až po pracovních zkušenostech, personalisté se shodují, že toto řazení je nejobvyklejší a zkušené oko personalistovo je na něj navyklé. Zaleží však na konkrétní situaci, pokud jsou pro požadované místo relevantní vaše předchozí pracovní pozice a vámi studovaný obor je zaměřený úplně jiným směrem, můžete pořadí prohodit.
Vzdělání uvádějte v obrácené chrnologii a nezapomeňte na kurzy
Při uvádění vašeho vzdělání stejně jako pracovních zkušeností se upřednostňuje obrácená chronologie, tedy od nejnovějších údajů po nejstarší. Na vrcholu se bude tyčit vaše doktorandské, magisterské a bakalářské studium, kdežto středoškolské vzdělání se bude krčit až v závěsu (do závorky je možné uvést formu ukončení studia: např. maturitou). Uvádět základní vzdělání je zbytečné a někdy až nežádoucí. V případě, že stále studujete, je dobré uvést i předpokládaný rok ukončení studia.
Do sekce vzdělání se hodí připsat i ostatní vámi absolvované kurzy, školení či přednášky, které by se vám při žádosti o práci mohly hodit (další možností je neuvádět je v životopise přímo, ale zmínit se o nich v motivačním dopise).
Možná nemáte momentálně příliš pracovních zkušeností, nebo jste naopak protrpěli spoustu „obyčejných“ brigád, jako jsou úklidy či sběr ovoce. Co tedy uvádět jako pracovní zkušenost? Zde je nejlepší použít selský rozum a chytře vybrat pracovní zkušenosti relevantní (v případě, že odpovídáte na inzerát) nebo zkušenosti, které vy sami považujete za stěžejní (pokud sami zasíláte životopis na různá pracoviště). Někdy i podřadnější dlouhotrvající brigáda může ukázat vaši loajalitu k zaměstnavateli a vytrvalost, nehledě na konkrétní pozici.
Čím relevantnější pracovní zkušenost, tím více informací o ní
Časové rozmezí práce je pro přehlednost lepší uvádět i s měsícem ve formě například 2/2009 – 12/2010, je tak přesně poznat, jaké časové období jste v práci působili. Samozřejmě je na vás, jestli budete chtít uvádět konkrétní data trvání pracovního poměru, jde však o údaje v podstatě zbytečné. Dalšími nezbytnými informacemi jsou pochopitelně vaše pozice (spolu s popisem náplně vaší práce a vašimi povinnostmi). Platí, že čím relevantnější pracovní zkušenost, tím více informací o ní. V neposlední řadě se uvádí jméno organizace, ve které jste působili (případně i další kontaktní údaje jako sídlo firmy).
Nakonec patří sekce s vašimi dalšími dovednostmi a schopnostmi, kde se hodí zmínit úroveň vašich jazyků. Pokud jste majiteli jazykového certifikátu, určitě jej nezapomeňte zmínit (spolu s datem absolvování). Pokud doklad o vašich schopnostech nemáte, uveďte vlastní hodnocení (mírně pokročilý, pokročilý…). Důležité je uvést i vaše IT schopnosti (minimálně s jakými operačními systémy či programy jste přišli do styku) či zda jste držitelem řidičského průkazu. Jakékoliv další certifikáty, osvědčení či doklady o kompetencích se pochopitelně mohou hodit.Na závěr se mohou uvádět další „dobrovolné“ informace, jako jsou vaše záliby či osobní charakteristika.