Na stáž do Bruselu s oborem Evropská studia

23. 3. 2011 | Petra Havlišová
Rubrika: Stáže, Práce

Nejen teorií je student živ a moderní časy velí získávat také praktické zkušenosti. Studenti oborů politologie, evropská studia či mezinárodní vztahy mají mnohdy složitější cestu k získání zkušeností a sehnání stáže přímo z oboru. I přesto to ale není nemožné. Ti šťastnější mají možnost zažít praxi v cizině. Jak se student Evropských studií dostane na stáž do zahraničí, mně přiblížil Šimon Stiburek.

Nejen teorií je student živ a moderní časy velí získávat také praktické zkušenosti. Studenti oborů politologie, evropská studia či mezinárodní vztahy mají mnohdy složitější cestu k získání zkušeností a sehnání stáže přímo z oboru. I přesto to ale není nemožné. Ti šťastnější mají možnost zažít praxi v cizině. Jak se student Evropských studií dostane na stáž do zahraničí, mně přiblížil Šimon Stiburek.

Student Fakulty sociálních studií Šimon Stiburek odjel vstříc novým pracovním zkušenostem do Bruselu na začátku září loňského roku. Tři měsíce tak „stážoval“ na Stálém zastoupení ČR při Evropské Unii (SZEU). A jak se k takové stáži dostat? Šimon iniciativně oslovil příslušné osoby a zajistil si tak tříměsíční působení v Bruselu. „Nejprve jsem kontaktoval přímo Stálé zastoupení. Co se týče administrativního zařizování je nutná oficiální žádost na SZEU a Ministerstvo zahraničních věcí. Celkové vyřizování administrativy trvalo přes dva měsíce, takže je dobré vyřizovat vše ve značném předstihu,“ osvětluje Šimon.
Pokud nepatříte mezi ty aktivnější studenty a chcete využít výběrových řízení již vypsaných, můžete se obrátit na katedru. Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií vypisuje pravidelně nabídky stáží na webových stránkách či posílá informační e-maily. V letošním roce jste se tak mohli přihlásit na stáž na zastoupení Jihomoravského či Středočeského kraje v Bruselu, popř. v loňském roce žádat o pozici stážisty v koordinační jednotce programu ESPON v Lucembursku.

Stáž jako součást studia

Během stáže musíte být řádným studentem a studium nesmíte mít v dané době přerušené. Odměnou za „prošvihnuté“ předměty vám bude 15 kreditů za zahraniční stáž (předmět, který si na dané období registrujete je „Zahraniční studijní pobyt“). Délka stáže se odvíjí od nabídek vypsaných katedrou, popř. závisí na osobní domluvě s danou institucí. K přiznání povinně volitelných kreditů je však zapotřebí setrvat na stáží minimálně tři měsíce.

0135 vlajkaeu archivZadarmo ani kuře nehrabe

Financování stáží je zapeklitým problémem. Jednou z možností je financování skrze program Erasmus. Ten v letošním roce vypisuje tři výzvy pro předkládání žádostí: jedna již proběhla 4. března, deadline druhé přijde s posledním květnovým dnem a poslední pak končí 30. září letošního roku. Erasmus však Šimovi v tomto případě nepomohl, jelikož tento program se nevztahuje na národní delegace (a ani na stáž v institucích EU, orgánech EU a na stáž v organizacích spravující programy EU). V případě Zastoupení krajů či jiných organizací, které nejsou institucemi EU o Erasmus grant žádat můžete. 
Druhou variantou je stipendium Freemover, které je vypláceno pod hlavičkou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a většinou se jedná o částku v maximální výši 7 000 Kč na měsíc. Na rozdíl od Erasmu však není vyloučena ani stáž v institucích EU. Deadline pro žádosti bývá tradičně na podzim na celý následující kalendářní rok. Pro rok 2012 by měl být termín posunut na 15. prosince.
Pokud se však termínově či obsahově nevejdete ani do jednoho ze zvolených programů,  nezbývá vám než se uživit z podpory rodičů, zkusit fondy fakulty či využít jiných zdrojů. Fondy fakulty nabízí možnost studentům získat peníze mimo jiné na účast na konferencích, krátkodobých stážích či za reprezentaci fakulty. V případě krátkodobých stáží však student nemá možnost čerpat peníze více než na jeden měsíc. Mezi oprávněné náklady patří pouze cesta, bydlení a případné další poplatky (účastnický poplatek na konferenci či administrativní výdaje). „Ve výsledku mě pobyt nestál o tolik víc než život v Brně,“ dodává Šimon na závěr. A co vy? Nechcete si také vylepšit své portfolium zkušeností někde v cizině?

 

Na podobné téma

Poradci ve Spotřebitel.net poradí nejen s reklamací bot

Co dělat, když chcete pracovat v Holandsku

Fenomén jménem mystery shopping

Praxe na FSPS MU