Na vlastní kůži: JobAcademy pohledem řečníka

/REPORTÁŽ/ Své první zaměstnání po absolutoriu jsem našla na veletrhu pracovních příležitostí JobChallenge, který se v roce 2011 konal v industriálních prostorách Wannieck Gallery v Brně. Na podobné akci s názvem JobAcademy jsem o tom mluvila před studenty Masarykovy univerzity.

/REPORTÁŽ/ Akce s názvem JobAcademy se uskutečnila poprvé. Pořádající Kariérní centrum Masarykovy univerzity sestavilo celodenní program, který se skládal z přednášek a workshopů, ale i dalších doplňkových aktivit. Třešničkou na dortu se podle návštěvnického hodnocení stal program s názvem Zapomeňte na univerzální návod. Absolventi různých fakult Masarykovy univerzity představili různé způsoby, jak našli práci po studiu. Jedním z řečníků jsem byla i já.

JobAcademy je nový projekt, který do svého portfolia zařadilo Kariérní centrum Masarykovy univerzity. Ač se v propozicích uvádí, že jde o „vzdělávací projekt“, já bych ho spíše označila jako interaktivní konferenci na téma „Jak udělat první krok při hledání zaměstnání po studiu“. Celodenní program se skládal z přibližně hodinových bloků, jež se týkaly kariérních záležitostí i témat spadajících do oblasti koučingu. Vedle toho se v bočních místnostech odehrávaly nízkokapacitní semináře. „Rozvrh“ celého dne si každý z návštěvníků připravoval individuálně už dopředu prostřednictvím internetového rozhraní na webu akce. „Personální akademie“, jak by se projekt také mohl označit, u zájemců hned napoprvé vzbudil velký zájem – návštěvnost totiž čítala téměř tisícovku zájemců.

0907 jobacademy-storkova david-stork

Protože jsem absolventské zaměstnání našla poměrně nestandardně, oslovili mě pořadatelé akce, abych se jednoho z připravených bodů programu zúčastnila jako řečník. Jednalo se o program Zapomeňte na univerzální návod a u mikrofonu se nás během slabé hodinky vystřídalo osm. Možná pro tu „akčnost“ na jevišti, možná pro velkou informační přínosnost si toto naše malé absolventské dostaveníčko pořadatelé i návštěvníci velmi pochvalovali.

Jaký byl příběh každého z nás a jaké body jsme sestavili na pomyslném seznamu návodu, jak si najít práci, se můžete dočíst v článku JobAcademy: osm důkazů, že práci lze najít různě.

Já jsem našla práci na pracovním veletrhu a jsem tak živoucím důkazem, že navštěvovat tyto akce není zbytečnost, a hlavně vyplácí se přijít připraven. Kdo si dopředu vyhledá, jaké firmy vystavují a jaké pracovní příležitosti nabízejí, může veletržní setkání s personalistou na stánku využít jako jakési předkolo výběrového řízení, které pro vás může být významným plusem. Více o mých zkušenostech s „výběrovým řízením“ na veletrhu je v článku První zaměstnání mi přinesl pracovní veletrh.

Přednáška o různých nestandardních přístupech k hledání zaměstnání začala interaktivně. Pořadatelé nechali zhruba 300 posluchačů v sále hotelu Continental napsat na papírek, jakým způsobem najít práci. Drtivá většina z nich uvedla personální inzerci nebo weby firem. Tak totiž uvažuje většina žadatelů o zaměstnání. To pořadatelé očekávali, a zejména proto si nás pozvali. Ani jeden z nás totiž personální inzerci nemusel vyhledávat, všechny si práce v podstatě našla. Výběrové řízení avizované inzercí je totiž pro absolventa velice nevýhodné, protože čelí silné konkurenci, nezřídka zkušenějších kandidátů, kteří nejsou čerstvě po škole.

Cílem je vytvořit si již předem takové podmínky, abychom své první místo měli „vytvořené“ na míru, nebo aby si zaměstnavatel myslel, že my jsme na zamýšlenou činnost ti praví a dalším výběrem se již nezabýval. Jak uvedl jeden z řečníků Pavel Šíma, je důležité, abyste neposílali na mnoho míst žádosti o práci, aby ale mnoho zaměstnavatelů žádalo právě vás.

První ročník Jobacademy byl bez diskuse úspěšný. Krom avizovaných 6 přednášek a 4 bloků seminářů připravili pořadatelé i překvapení v podobě různých interaktivních programů. Například jste se mohli nechat vyfotit na životopis, nebo si dámy mohly nechat poradit s optimálním líčením na pohovor.

Spokojení ale nebyli jen návštěvníci, ale i řečníci, o které bylo skvěle postaráno. Zajištěné zázemí, parkování, občerstvení, to je jen zlomek „účastnického servisu“. Široký tým pořadatelů pod vedením šéfky Poradenského a Kariérního centra Masarykovy univerzity Šárky Karmazínové působil uceleně a profesionálně. Nemálo k tomu přispěl i hlavní koordinátor akce Radoslav Pittner, který si pořadatelskou roli vyloženě užíval, stejně jako své angažmá v roli moderátora na jevišti.

 

Je až s podivem, že akci, jež navštíví téměř tisíc návštěvníků, pořádají studenti, aniž by se jim viditelně něco pokazilo, nebo dokonce něco organizačně nezvládli. Nic pro ně nebyl problém, nic jim nekazilo příjemný přístup. Já se na příští ročník JobAcademy těším, ať už jako návštěvník, nebo zase jako řečník.

Více o JobAcademy v článku JobAcademy: Na start kariéry neexistuje univerzální návod
Více o JobAcademy na stránkách projektu JobAcademy
 

Na podobné téma

Měli hledání práce studenti před čtvrtstoletím snazší?

Švarcsystém II: Nelegální práce, za niž hrozí pokuty

Pracovní stáž mi nastartovala kariéru

Jaké povinnosti mají podnikatelé