Na zkušené v americkém Microsoftu

20. 1. 2011 | Monika Michalovová
Rubrika: Stáže, Práce

/ROZHOVOR/ Cesta do zahraničí je optimální možnost, jak získat praxi. Své o tom ví Jiří Appl, který prošel stáží v americkém Microsoftu. V krátkém rozhovoru se můžete dozvědět, jak stáž snů může student informatiky získat. Jiří Appl vystudoval Informatiku na bakalářském stupni a ukončil ji loni. Nyní studuje magisterský obor Paralelní a distribuované systémy.

/ROZHOVOR/ Cesta do zahraničí je optimální možnost, jak získat praxi. Své o tom ví Jiří Appl, který prošel stáží v americkém Microsoftu. V krátkém rozhovoru se můžete dozvědět, jak stáž snů může student informatiky získat. Jiří Appl vystudoval Informatiku na bakalářském stupni a ukončil ji loni. Nyní studuje magisterský obor Paralelní a distribuované systémy.

Jaké byly tvoje první kroky k získání stáží, které jsi absolvoval?
Na podzim 2008 jsem jel studovat do Dublinu přes program Erasmus a dostal se tak na jejich univerzitní mailing list. Před létem 2009 se ke mně dostala nabídka na tříměsíční letní stáž ve společnosti Microsoft v Irsku. Výběrové řízení bylo dvoufázové, zaměřené jak na praktické, tak i na teoretické znalosti, zakončené pohovorem v Dublinu. Stáž proběhla úspěšně a já jsem měl zájem opět někam vyjet, tak proč nezkusit centrálu Microsoftu v USA? Po prvních kolech výběrového řízení jsem byl pozván k ústnímu pohovoru do Mnichova. I po tomto pohovoru jsem dostal nabídku ke stáži, a tak jsem odjel na léto do Redmondu.

0084 staz-fi-jiri-appl archiiv-jaV čem spočívala tvoje práce?
Na obou pozicích jsem byl jako vývojář (Software Development Engineer). Dostal jsem projekt, měl jsem vytvořit a obhájit si návrh vhodného řešení, podle návrhu jej naimplementovat a celý projekt řádně otestovat. V Irsku jsem pracoval na novém rozhraní pro komunikační službu, ve Státech pak na jednom reportovacím modulu. Do Redmondu přijelo několik stovek stážistů z celého světa. Mimo práci bylo pro nás naplánováno i několik volnočasových aktivit. Byly to výborné zkušenosti, rozhodně nelituji léta stráveného za mořem. Kdybych měl možnost se znovu rozhodnout, tak bych neváhal.

Jak to vypadalo v kampusu, kde jsi pracoval?
Kampus byl velmi příjemný, v naší budově jsme měli kulečníkový stůl, na patře pak stolní fotbálek a pingpongový stůl. Atmosféra byla velmi uvolněná, pracovní doba flexibilní.

Jak vnímáš přípravu, kterou ti dala fakulta před odjezdem?
Jsem rád, že jsem studoval na Fakultě informatiky. Máme širokou paletu předmětů pro výběr ke studiu, což si myslím, že staví naši fakultu vysoko nad podobně zaměřené.

V čem vidíš největší přínosy stáže?
Podíval jsem se do světa, poznal spoustu chytrých lidí, navázal kontakty. Vyzkoušel jsem si, jak to funguje ve velké firmě. Přestože jsem předtím pracoval i jinde, tak porovnávat s Microsoftem se to nedá. Dostal jsem nabídku k práci a hodně jsem cestoval.

Co bys uchazečům o podobnou stáž poradil?
Musí si věřit, být zdravě sebevědomí, ale zase to nepřehánět. Ti lidé jsou chytří, takže když si člověk začne vymýšlet, tak na to určitě přijdou.

Máš nějakou radu na závěr?
Když je příležitost, tak je potřeba pro to něco udělat, něco obětovat. Když člověk bude sedět za pecí, tak se nikam nedostane.

Na podobné téma

Co s rozrůstajícím se byznysem? 1

Dobré je využít všechny fakultou nabízené možnosti

Zbrojní průmysl: Pracovní uplatnění u vítězů neklidné doby

Už víš, kam pojedeš na stáž?