Návštěva virtuálního veletrhu na vlastní kůži

Veletrh pracovních příležitostí Career Days zahrnoval krom workshopů a praktických cvičení také aktivitu nazvanou Virtuální veletrh. Jednadvacátý ročník Career Days, které pořádá studentská organizace AIESEC, přinesl virtuální setkání s firmami jako novinku.

0874 virtualni-veletrh-career-days petra-storkovaVeletrh pracovních příležitostí Career Days zahrnoval krom workshopů a praktických cvičení také aktivitu nazvanou Virtuální veletrh.  Jednadvacátý ročník Career Days, které pořádá studentská organizace AIESEC, přinesl virtuální setkání s firmami jako novinku. Na hodinu jsem se stala účastnicí jedné takové přednášky a seznámila se s tím, jak probíhá Assessment Centrum ve společnosti Telefónica.

Virtuální veletrh předznamenal Career Days a konal se 5. – 6. března. „Jeho cílem bylo lépe připravit zájemce na fyzické setkání s firmami. Dohromady se konalo 12 online přednášek, v nichž se prezentovaly čtyři firmy – Provident, KB, Telefónica a L'oreál,“ shrnula manažerka marketingu a PR Erika Kováčová.

Virtuální veletrh přináší možnost popovídat si se zaměstnavatelem na dálku, aniž by uchazeč musel vážit cestu do místa konání klasického veletrhu. Na internetových stránkách www.careerdays.cz jsem si ze seznamu navržených přednášek vybrala prezentaci s názvem „Jak se připravit na výběrové řízení (Assessment Centrum) u společnosti Telefónica“. Hlavou se mi honí otázky, jak to asi bude probíhat. Bude se mluvit, nebo chatovat? Pokud se bude mluvit, tak kolik nás bude mluvit najednou? A budeme i vidět?

Registrovala jsem se dva dny před konáním přednášky, ale řada přednášek už byla plná a systém mi už neumožnil se přihlásit. „Kapacita jednoho virtuálního setkání je kolem přihlášených 50 lidí. Forma představení je velmi interaktivní. Účastníci mohou klást vlastní otázky, na které přednášející odpovídají. Mohou si stáhnout powerpointovou prezentaci firmy, či vyplňovat anketu,“ prozradila Kováčová. Nakonec jsem se ale vybrala zajímavé téma.

V hodinu „H“ vstupuji do virtuální místnosti, což znamená kliknutí na tlačítko vstup a už vidím první slide powerpointové prezentace, pak fotografie tří personalistek a chatové okénko. Se začátkem přednášky jsou mé dotazy zodpovězeny: Účastníci přednášky se zapojují přes chatovací okno, kam během přednášky i po ní píší dotazy nebo připomínky. Přednášející je naopak slyšet z repráků našeho PC. Její dvě kolegyně reagují na chatu, otázkám se ale věnuje také přednášející.

0874 virtualni-veletrh-career-days petra-storkova

V první části našeho virtuálního dostaveníčka přednášející prochází připravenou prezentaci a hned z kraje nás vybízí k interakci. Průběhem přednášky se tedy prolínají i odpovědi na otázky, které ze sebe sype zhruba padesátka účastníků, jež se díky moderní technice mohou ze všech koutů republiky (resp. světa) pohodlně připojit a dozvědět se něco od velkého zaměstnavatele, jakým Telefónica bezesporu je.

Po necelé hodince se tři personalistky loučí a já s pocitem, že jsem se opravdu něco dozvěděla, vystupuji z virtuální místnosti. Přednáška byla přínosná nejen pro ty, kteří se chtějí hlásit přímo do Telefónicy, ale prospěla také proto, že představila v současnosti oblíbenou přijímací metodu Assessment Centrum z pohledu HR specialistů.

 

Zde je několik tipů, jak na „ÁCéčko“ vyzrát:

Na AC se dá připravit tak, že si nastudujete informace o firmě a připravíte si otázky, čímž ukážete zájem o společnost. Přijdete adekvátně oblečeni a dostavíte se včas.

Naopak není vhodné se stylizovat do role, která nám není vlastní. Personalisté radí prezentovat se takoví, jací jsme, protože i kdybychom je nakonec přelstili, pracovní pozice by nám stejně nemusela sedět a nebyli byste v práci šťastní.

Součástí AC je závěrečný pohovor, v něm je prostor pro zjištění informací, na něž během celého dne nebyl prostor. Pokud si uvědomíte s odstupem času, že jste chtěli něco udělat jinak, nebo si myslíte, že jste někde udělali chybu, tak je lepší si o tom v závěrečném pohovoru promluvit. Můžete tím u personalistů dostat body navíc.

U AC nejsou správné a špatné odpovědi nebo chování, na každou pozici se hodí jiný typ lidí, proto pokud jednou neuspějete, neznamená to, že nemáte šanci u jiného pohovoru.

Na podobné téma

Tipy, jak na Erasmus. Ověřeno na vlastní kůži

Děkan Nykodým: Studenti sportovní fakulty jsou kreativní

Barbora Poláčková má v rukou Scalu

„Trpělivost stipendia přináší,“ říká zkušená lovkyně „stýpek“