Tím se František ve svých podnikatelských cílech jen rozjel. Následoval překladový slovník pro mobilní zařízení dictionary9.com. První myšlenky na podnikání ho začaly napadat už na střední škole. Dnes na sobě usilovně pracuje, věnuje se svému podnikání a také podporuje ostatní mladé startupisty.
Začal jste naprogramováním aplikace na učení cizích slovíček. Jak jste se k programování dostal?
Bylo to tak, že pocházím z vesnice, kde není moc možností přivýdělku při střední škole. Začal jsem proto doučovat po večerech ve svých 16 letech angličtinu a do toho jsem svoji angličtinu sám piloval. Používal jsem tehdy program na procvičování slovíček, ale nebyl moc dobrý, proto jsem se rozhodl udělat lepší. Chtěl jsem, aby uživatelé programu mohli sdílet slovíčka mezi sebou a aby se dala procvičovat i na mobilu. Programovat jsem předtím neuměl skoro vůbec a učil jsem se to až na tomto projektu. Přemluvil jsem spolužáka ze třídy, aby do toho šel se mnou, a na projektu jsme tak pracovali dva.
Co je podle vás důvodem vašeho úspěchu?
Neznal jsem tehdy metodiku Lean startupu a byl jsem pro ten nápad nadšený, skoro bych řekl až slepě. Nadšení je potřeba, ale řada projektů končí tak, že se zakladatelé nadchnou pro něco, co pak nefunguje. Takže v mém případě to byla asi kombinace nadšení, určitých schopností a štěstí.
Co byste poradil mladým lidem, kteří přemýšlejí o vlastním podnikání?
Aby se slepě nevrhali do svého nápadu a dělali jeho validaci pomocí Lean startup metodik, o kterých si mohou na internetu najít i mou přednášku. V Brně je super kontaktovat například Jihomoravské inovační centrum a přihlásit se do StarCube, dají se navštívit kluby jako StartupClub, Business Heroes a podobně.
Vystudoval jste vysokou školu. Co vám dala škola do života? Jaká byla vaše motivace jít na vysokou?
Bakaláře mám z VŠE Praha a titul Ing. pak z navazujícího studia z ESF MU. Na obou školách bohužel 90 % učitelů nikdy nepodnikalo a často ani nepracovalo mimo univerzitu. V tomhle vidím největší problém a zároveň oblast, na kterou by měli studenti tlačit, a ne si o tom jenom povídat mezi sebou. Samozřejmě jsem si něco ze školy odnesl a teoretické vzdělání se taky hodí, celkově mi však škola dala relativně málo. Mám okolo sebe několik lidí, kteří kvůli podnikání z výšky odešli. Myslím, že udělali dobré rozhodnutí.
Svůj čas nevěnujete jen podnikání. Jaké jsou vaše další aktivity a hobby?
Předtím jsem pracoval moc, i o víkendech. Pak to na mě nějak dolehlo, asi jsem se přepracoval. Poslední půlrok pracuju normálních 40 hodin týdně a každý druhý měsíc někam vyrazím na kratší low cost dovolenou. Často chodím do Toastmasters, což je řečnický klub, na startupové akce typu StartupClub, Business Heroes, skoro denně sportuju – běh, bazén nebo kolo, baví mě improvizační divadlo a cestování. Věnuju se taky rozvoji techsquat.com, kde teď bydlím. Občas tu pořádáme open meetingy, takové klidnější party – ať si mě zájemci klidně přidají na Facebooku a na příští open evening je pozvu. Hodně času taky věnuju mentorování ostatních podnikatelů.
Jaké jsou vaše nejbližší cíle a plány do budoucna?
Výhledově trávit méně času ve firmě a více se věnovat pomoci v podnikání ostatním a obecně budování lepší společnosti. Dá se říct, že moje životní motivace je mít děti a přispět k tomu, aby vyrůstaly v lepším světě, než žijeme my.
„S podnikáním začněte už při studiu, protože pak už vás nebudou živit rodiče a vy budete potřebovat stabilní příjem, proto nebudete chtít riskovat.“
VIZITKA
výkonný ředitel a vlastník firmy
Core International, s.r.o.
dictionary9.com, TunaPay.com
Ekonomicko-správní fakulta MU
Podnikové hospodářství
Brno
Od září 2010 je vlastníkem společnosti Core International.
Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2014.