/ROZHOVOR/ Někdo si stěžuje na nedostatek praxe, jiný koná. Pavel Pichler, absolvent Geografie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, se rozhodl pro to druhé. Se svými kamarády založil organizaci Naboso. Má za sebou spoustu cest do zahraničí či pracovní zkušenost ve Švýcarsku. Je zaměstnán ve společnosti ECEAT, nicméně organizaci Naboso se věnuje téměř jako své hlavní pracovní činnosti.
Proč jste si vybral geografii?
Moje maminka je učitelka zeměpisu a už do prvního roku na osmiletém gymnáziu mě tento předmět bavil, rád jsem se na něj připravoval, četl časopis Lidé a země, nechal se maminkou zkoušet z hlavních měst států. Mezi mé koníčky od mládí patří cestování... Geografie byla tedy jasná volba.
Jak jste se dostal k organizaci Naboso?
Během studia geografie jsem hledal praxi v oblasti cestovního ruchu, který mě vždy zajímal a na který jsem se specializoval již při studiu. Žádna praxe z vykonaných mě však výrazně nenaplnila, a proto jsem se rozhodl založit toto sdružení a získávat praxi při činnosti, kterou si vymyslím.
Dala vám vysoká škola dostatek znalostí a praxe? Co vám naopak chybělo?
Škola mě naučila hlavně kvalitně získávat informace a zpracovávat je. Důležitá je pro mě schopnost analýzy dat a vytvoření kvalitní prezentace při organizaci seminářů a workshopů. Vážím si také terénních cvičení, které jsem v rámci školy absolvoval. Hlavně jsem rád, že jsem studoval obor, kde nás bylo málo – všichni jsme se znali, nešlo o anonymní prostředí. Vadil mi však nedostatek praxe na odborných pracovištích. Často se probírala teorie, kterou jsme nikdy neviděli v praxi – i proto jsem se snažil shánět praxi sám v různých organizacích.
Přibližte nám organizaci Naboso.
Naboso je sdružení, které vzniklo před čtyřmi lety a začalo propagovat takzvanou měkkou turistiku a udržitelný cestovní ruch. Vzešlo z kamarádství tří lidí na gymnáziu, kteří se Naboso věnují do dnešního dne. Postupem času jsme začali dělat semináře a workshopy zaměřené na témata, jako je zodpovědné cestování, měkká turistika, agroturistika a festivaly o outdoor aktivitách a cestování. Další důležitou činností jsou akce pro naše členy, kdy společně poznáváme Česko, zahraničí a organizujeme kurzy zaměřené na outdoor aktivity a vzdělávání.
Jakou funkci v organizaci vykonáváte?
V Nabosu máme rozdělené aktivity a jsem rád, že každý má pod sebou jinou sféru, za kterou zodpovídá. Osobně mám na starost organizaci festivalu Expediční kamera a Filmového festivalu zimních sportů. Realizuji taktéž pro členy sdružení kurzy a zabývám se přednášením a workshopy na téma udržitelného cestovního ruchu.
Co je náplní festivalu Expediční kamera?
Expediční kamera je jeden z největších festivalů v Evropě zaměřený na nejlepší filmy uplynulé sezóny z oblasti horolezení, bikování, vodáctví a expedice. V každém městě má festival jiného organizátora. Naboso organizuje festival v pěti městech v Česku a už čtyři roky má primát slavnostního ukončení festivalu v Brně. Diváky čeká kromě filmů i bohatý doprovodný program jako výstava fotek, ochutnávka exotických jídel a soutěž o hodnotné ceny. V posledních letech se nám podařilo do Brna přilákat na přednášky i velké osobnosti cestování a sportu, což má u diváků velký úspěch.
Co vás na této práci baví a je něco, co byste v tomto povolání rád oželel?
Je velká radost a osobní uspokojení, když vyprodáme sály na přednášky a workshopy. Mám rád komunikaci a vytváření nových produktů. Unavuje mě ovšem byrokracie úřadů, vyplňování zprav, shánění financí a vyúčtovávání.
Jak velký je zájem o činnost vaší organizace a pro koho je určena?
Vznikla jako studentská organizace – zejména pro studenty. Postupně však všichni stárneme a ze studentů se stávají pracující. V současné době máme asi čtyři sta členů, pro které organizujeme naše akce. Ti se taktéž zapojují jako dobrovolníci do přípravy jednotlivých programů. Díky tomu se učí organizačním schopnostem a sami se tak mohou realizovat.
„V dnešní době přetlaku zájemců o práci je nejdůležitější být něčím zajímavější než další uchazeči – praxí, zkušenostmi ze zahraničí, jazykovou vybaveností. Já osobně jsem získal spoustu kontaktů a nabídek práce právě kvůli Nabosu."
VIZITKA
Mgr. Pavel Pichler
manažer občanského sdružení
Naboso, o.s.
www.naboso.org
Přírodovědecká f. a Fakulta soc.studií MU
Regionální geografie a Humanitní environmentalistika
Brno
V organizaci působí 4 roky.