O studentech lékařství je všeobecně známo, že patří k nejvytíženějším vysokoškolákům. Množství učiva nutí mediky omezit studentský život na minimum, většinou mají školu pět dní v týdnu a často se jim ani nepodaří zažít prázdniny bez učení. Jaké jsou tedy možnosti mediků přivydělat si o prázdninách nebo v průběhu semestru? A může jim vhodný výběr brigády pomoci nastartovat kariéru lékaře na svém vysněném oddělení?
Medici v Brně si netvoří rozvrh sami, a proto si většinou nemůžou zajistit volný den v týdnu. Pokud už mají to štěstí být v kruhu, kterému se podařilo mít volné pátky, svůj volný den využijí k dohánění studijních restů.
Dlouhodobá brigáda ve farmacii
Eva, studentka 2. ročníku Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU), však každý pátek chodí na brigádu do farmaceutické firmy RosenPharma. „Náplní mé práce je většinou balení tablet, ale už jsem měla možnost dostat se i k laboratorní práci (měření pH, množství sušiny v tabletách, apod.) či přímo k výrobě tablet. Učení se dá stíhat v pořádku, když přijedu z brigády domů, často se ještě chvíli učím. Naopak je dobré, když člověk na pár hodin vypne a nechá mozek trochu odpočinout od každodenní zátěže,“ popsala Eva.
Nárazové studentské přivýdělky
Osvědčily se také jednorázové brigády, jako jsou inventury v obchodech. „O zkouškovém období každý rok chodíme s kamarádkou z medicíny na noční inventuru do Kauflandu. Jde o dvě noci, kdy počítáme zboží. Sice bychom se místo toho raději dva dny učily na zkoušky, ale je příjemné na chvíli vypnout a popovídat si o jiných věcech než o škole,“ říká Tereza, která studuje 2. ročník brněnské medicíny.
Sezónní lékařské brigády
Studenti lékařských oborů nemají příliš mnoho času ani o prázdninách. Někteří opakují zkoušky na konci srpna nebo v září, do toho se jim zaplete povinná praxe a na brigádu nezbude čas. Šťastlivci, kteří si přece jenom dokážou volno udělat, můžou kromě klasických brigád jet například na letní tábor jako zdravotník a uplatnit tak svoje znalosti v praxi. To je však činnost většinou spíše dobrovolnická než výdělečná. Medici, kteří se angažují v Českém červeném kříži, mohou namísto toho vzít funkci zdravotníka na příležitostných akcích (závody, soutěže, koncerty...), což už jistou možnost přivýdělku znamená.
Poloviční úvazek mimo obor
Více času získají medici až ve vyšších ročnících. To ví Jan, student pátého ročníku všeobecného lékařství LF MU: „Pracuji jako projektový specialista v nakladatelství, což v praxi obnáší hlavně styk s klienty a dojednávání zakázek. Co se týká časové náročnosti, pracuji asi dvacet hodin týdně; naštěstí díky dopolední blokové výuce stíhám jak školu, tak práci odpoledne a ještě mi zbývá nějaký ten volný čas. Všechno je to jen o time managementu.“
Snová práce: asistent
A co práce v oboru? Je těžké se uplatnit v pozici lékaře, pokud ještě nemáte ukončenou školu. Přesto existuje možnost, jak být v kontaktu se svým oborem. Mezi nejprestižnější patří asistentská pozice v různých předmětech – anatomie, histologie, fyziologie... Pokud některou z těchto zkoušek zvládne medik na výtečnou známku, může mu ji nabídnout samotný zkoušející. „Největší výhodu vidím v tom, že si upevníte, vyzkoušíte a zdokonalíte své pedagogické schopnosti. Naučíte se dělat kvalitní přednášky, na všechno si zvyknete a v tom máte dost velký benefit do budoucna,“ radí Vít, student 5. ročníku LF MU, který pracuje jako asistent v Ústavu histologie a embryologie.
Výběr vhodné brigády vám může pomoci také v hledání své lékařské specializace. Například čerstvý absolvent LF MU anesteziolog Tomáš měl na vysoké škole brigádu jako řidič u převozové sanitky a díky tomu se pak rozhodl pro urgentní medicínu – nyní je lékařem na ARO. Tuto práci mu sehnal známý. „Studenti by měli podobných příležitostí využít,“ apeluje mladý lékař.