Je to cvičení s vlastní vahou převážně ve venkovním prostředí. Nepotřebujete žádné činky. Jde při něm o rozvoj síly, vytrvalosti i ohebnosti.
Proč ses rozhodl sám postavit workoutové hřiště?
Studuju Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě, obor trenér. Asi každý student chce dělat něco, co souvisí s jeho oborem.
Co byla prvotní inspirace?
Viděl jsem reportáž o nadšencích, kteří staví workoutová hřiště v různých norských městech. Vyzývali lidi, aby s tím začali i v jiných zemích.
Co tě donutilo přejít od snění k realizaci?
Myšlenku jsem začal realizovat s kamarádem, který je nejen fanda do cvičení, ale navíc studuje strojírenství na VUT. Využil znalosti ze svého oboru, a pomohl mi z konstrukčního hlediska. Když člověk na něčem pracuje v týmu, je mnohem těžší od toho uhnout. Už máte někoho, kdo na vás spoléhá a nemůžete si jen tak říct: „Už mě to nebaví, kašlu na to!"
Postavit hřiště asi není jen tak, někdo to musí zaplatit. Co finance?
Přesně tak, chce to spoustu peněz. Šli jsme na to přes město. Představili jsme náš projekt starostovi, a ten tím byl nadšený. Workoutové hřiště je místo, kde se může vyblbnout spousta mladých lidí. Sport obecně funguje jako velká drogová a kriminální prevence, učí disciplíně a vychovává.
Takže město to zaplatí?
No, zase tak jednoduché to není. Město nepokryje všechny náklady. Samozřejmě nejlepší je najít sponzora, ideálně místní firmu, protože dostat dotaci není jen tak. Bohužel se sponzory se dveře zrovna netrhnou. Firmy, které jsem oslovil, už nějaké projekty sponzorovaly a o další reklamu už neměly zájem.
Kolik takové workoutové hřiště stojí?
Ze začátku jsem moc netušil. Při první prezentaci na zastupitelstvu jsem to taky trochu podhodnotil, aby se moc nelekli (smích). Finální odhad je asi půl milionu.
Kde jsi cvičil workout doteď?
Na hřištích přímo k tomu určených jen v Brně, doma v Kyjově žádné hřiště pro workout nebylo. Občas jsem cvičil na normálních dětských hřištích, ta jsou už ale z hlediska předpisů v nevyhovujícím stavu, takže brzo asi budou zlikvidována.
Ještě nějak využiješ svoje zkušenosti?
Měl jsem v plánu na toto téma napsat bakalářskou práci, ale bylo to zamítnuto. Alespoň jsem ale trochu nahlédl do fungování byrokratického aparátu. Až teď jsem zjistil, co jsou to normy a certifikace a kolik různých předpisů musíte dodržet, když chcete začít stavět.
A kdy si obyvatelé Kyjova budou moct na hřišti zacvičit?
Na jaře 2015 by se mělo začít s realizací. Letos už to nešlo, protože finanční plán města pro daný rok se schvaloval už v lednu. Doufám, že dovedu svůj projekt brzo do zdárného konce.