Termín networking znamená cílené rozšiřování sítě kontaktů, hlavně těch pracovních. Neznamená to jen setkat se zajímavými lidmi, ale také získat informace a nové možnosti. „Podle mě je dobré na příležitosti nečekat, ale aktivně jim vycházet vstříc,“ říká Hana Velíšková ze společnosti KPMG, jejíž zaměstnanci jsou vedeni k tomu, aby se networking učili teoreticky i prakticky, nicméně umět navazovat kontakty je důležité i pro studenty.
Networking a témata hovoru
Praktikovat networking není jen tak. Je třeba o kontakty dále pečovat, upevňovat vztahy a zkrátka se neozývat jen tehdy, když potřebujete. Také není určitě od věci připravit se na konverzaci, zjistit si něco o člověku, kterého chcete poznat, a navazovat kontakt originálním způsobem, ne jen pronášet již na začátek konverzace klasickou větu: „To máme dnes ale krásné počasí.“ Podle Hany Velíškové je vždy občerstvující, když někdo začne rozhovor neobvyklým způsobem. „I v diskuzi, která začne konvenčně, může další řeč plynout spontánně a bez otřepaných frází,“ dodává.
Pokud chce člověk uspět v nějakém oboru, naučí se vždy nejvíce od těch, kteří v něm již něco dokázali, jsou úspěšní a mohou předat své zkušenosti. Problémem je, že tito lidé za vámi nepřijdou. Vy musíte za nimi. Je tedy dobré hledat si sám k těmto inspirativním lidem cestu, ale dbát na druhou stranu na to, aby člověk nepůsobil vlezle.
Jak natrénovat networking
Networking se natrénovat dá, a dokonce velmi dobře. Nicméně je potřeba soustředit se na nácvik této dovednosti dlouhodobě. Potíže můžou představovat určité návyky člověka. Není obtížné naučit někoho jak se správně představit, mnohem více času může zabrat odstranění zlozvyků jako je například skákání lidem do řeči, a naučit tyto lidi, jak druhým aktivně naslouchat. Lidé jsou totiž obvykle zaměřeni na to, kterou otázku položí jako další. Vždy se však můžete zeptat například na zájmy vašeho protějšku v rozhovoru.
Jak je napsáno na webu nové marketingové strategie s názvem
Business for Breakfast: „Máte dvě možnosti, můžete být zajímavý člověk, nebo člověk, který se zajímá – je to Vaše rozhodnutí!“ Pokud máte zájem zdokonalit se v těchto dovednostech, existují dokonce kurzy networkingu otevřené pro veřejnost nebo networkingové organizace.
Networking: kontakty i inspirace
Něco dostáváte, ale na oplátku musíte i dávat. Pokud jste to ještě nezkusili, jděte, a oslovte někoho, o kom si myslíte, že byste ho měli znát a on by měl znát vás. Mějte nastražené uši, využívejte příležitostí, které se vám naskytnou, a vzpomeňte si na tuto větu od Hany Velíškové: „Dělám to proto, že si uvědomuji, kolik inspirace jsem v profesním i osobním životě načerpala od druhých.“
Networking není krátkodobá záležitost, je třeba se v něm neustále rozvíjet, a rozhodně není zadarmo.