Oblíbená jednorázová brigáda: člen volební komise

Hledáte přivýdělek nebo jednorázovou brigádu? Nevadí vám práce o víkendu a mezi lidmi? Pak právě pro vás je ideální brigáda jako člen volební komise. Přinášíme vám bližší informace o této dobře placené a velice oblíbené brigádě mezi studenty.

0822 volebni-komise 2 lenka-kostalovaČeskem poslední dobou otřásala volba prezidenta. Aby vše proběhlo hladce, stojí za celým procesem mnoho zaměstnanců a zejména brigádníků. Hledáte přivýdělek nebo jednorázovou brigádu? Nevadí vám práce o víkendu a mezi lidmi? Pak právě pro vás je ideální brigáda jako člen volební komise. Přinášíme vám bližší informace o této dobře placené a velice oblíbené brigádě mezi studenty.

Být členem takové komise, stejně jako u jiných brigád, vyžaduje jisté povinnosti. První z nich je účast na zasedání volební komise, kde se mezi členy volí předseda a místopředseda.„Zde se dále seznámíme s činností okrskové volební komise a složíme slib členů okrskové volební komise. Předseda a zapisovatelka se musí ještě zúčastnit dalšího podrobnějšího školení,“ vysvětlila Magda Třísková, která si během svých brigád vyzkoušela jak roli předsedkyně, tak zapisovatelky. Toto zasedání se koná pár týdnů před oficiálním termínem voleb a je pro každého člena volební komise povinné.

0822 volebni-komise 1 lenka-kostalova

Brigáda také obnáší přípravu volební místnosti, kdy je nutné na základě zákona upravit vnitřní prostory volební místnosti a vyvěsit státní vlajku. „Uvnitř volební místnosti musí být přítomna stálá a přenosná volební schránka, dostatečné množství hlasovacích lístků a prázdných obálek. Dále musí být na vhodném viditelném místě vyvěšen velký státní znak a hlasovací lístky označené nápisem „VZOR“,“ vysvětlil Pavel Doubek, student pátého ročníku Právnické fakulty MU.

V průběhu voleb se členové komise starají o zápisy do volebních seznamů, jejich kontrolu a dbají na dodržování „volebního pořádku“. Součástí povinností každé komise je obcházení voličů, kteří si o to požádali, s přenosnou volební urnou. Po skončení voleb je nutné opakované sčítání hlasovacích lístků, které může trvat několik hodin. Zapisovatelka pak zadá zápis do počítače a v případě, že vše souhlasí, odjíždí s předsedou volební komise na magistrát.

0822 volebni-komise 2 lenka-kostalovaHlavní výhodou této oblíbené brigády je její nenáročnost a finanční ohodnocení. Pokud se koná pouze jedno kolo voleb, jsou členové volební komise odměněni částkou 1 300 Kč za oba volební dny, předseda/předsedkyně 1 600 Kč. V případě konání druhého kola, získávají členové volební komise 1 500 Kč za obě kola. Všichni členové komise také mají nárok na stravenky na každý den. Nevýhodou snad může být fakt, že ve větších okrscích ve velkých městech sčítání zabere mnohem více času. Také tato práce či brigáda vyžaduje velkou dávku zodpovědnosti.

Zdá se to jako ideální studentská brigáda, jak se k ní tedy dostat? To už je samozřejmě větší oříšek. „Já sama jsem se k této brigádě dostala přes známého, který byl do komise delegován za politickou stranu. Jinak stačí přímo kontaktovat magistrát nebo kontaktní obvod,“ říká studentka a pravidelná brigádnice ve volební komisi Nikola Lazaridisová.

Na podobné téma

Nahlédněte do tajů Public relations

Jak se pracuje v McDonaldu

Studentská brigáda: Neumí číst a psát a už se učí anglicky

Ekonomika sdílení: Vstupujeme do éry nových obchodních vztahů