Počítačové dovednosti, jež se předcházející generace musely pracně učit na základní či střední škole, teď reprezentují pouhé minimum. Běžné úkony s operačním systémem, správa souborů, principy tvorby dokumentů, elektronická komunikace, to se už dnes očekává takřka se stejnou samozřejmostí jako čtení a psaní. Přibližně právě toto se chce od oné příslovečné „sekretářky“ (jejíž omezené dovednosti se pak stávají terčem „ajťáckých“ vtipů), avšak dnešní svět nabízí a současně požaduje daleko víc, chcete-li uspět.
Proto nepředpokládejte, že znalostí sady Microsoft Office někoho ohromíte, tedy pokud nejste z těch, kdo ovládají i její pokročilé funkce (např. sazbu přes Word či programování v Excelu), to už je samozřejmě „jiné kafe“. Každopádně platí, že k výkonu sofistikovanější práce již jsou třeba pokročilejší a specializovanější druhy programů než jen „kancelářský balík“. Pokud tedy zvládáte třeba software pro účtování, správu sítě nebo tvorbu a úpravu grafiky či zvuku, pak si na trhu práce můžete připsat velkou komparativní výhodu.
Sestavte si „osobní IT profil“
Zkuste si sestavit shrnutí toho, jaký software ke své práci potřebujete, resp. jaký dokážete obsluhovat (což logicky nemusí být nutně totéž). Výsledný „osobní IT profil“ by měl být vždy zařazen v profesním životopisu či podnikatelské prezentaci, avšak zároveň to může být podnět také pro vás samotné. Vždycky je totiž co zlepšovat, takže se vám může hodit několik tipů pro zlepšení či rozvoj vašeho technologického profilu.
Jistě není nutno zdůrazňovat, že software má být pohodlný, výkonný a bezpečný, ovšem divili byste se, kolik uživatelů podceňuje onen poslední faktor. Nejde jen o hesla, antiviry apod., ale i o spolehlivé zálohování. Velkou otázkou dneška je, jestli věřit „cloudu“, tj. službám, jež běží jako služby dostupné on-line. Jejich pionýrem je firma Google, ale přidaly se i jiné, takže nyní už mnoho uživatelů nedá na „cloudová“ řešení dopustit.
Je to princip, který má své plusy i minusy. Výhodou je dostupnost odkudkoli a snadné sdílení, mezi nevýhody spadá závislost na rychlém připojení (hlavně když pracujete s velkými objemy dat) a diskutabilní bezpečnost. Pro někoho je to otázka zvyku, zatímco jiný se bude držet svojí zavedené sestavy programů od Microsoftu či Apple, nicméně jistě nebude na škodu ovládnout alespoň základy práce s „cloudovými“ službami.
Koncept „power user“
Mějte také na paměti, že již takřka pro každý placený program existuje bezplatná náhrada a že funguje řada diskusních fór, kde uživatelé sdílejí svoje zkušenosti, hodnotí a doporučují, takže tyto zdroje informací vždycky sledujte. Také se řiďte dvěma zásadami, které prosazuje „guru“ českých freelancerů Robert Vlach. Koncept „power user“ znamená začít software používat, až ho opravdu úplně ovládáte, a „late adopter“ radí nesázet na to nejnovější a používat spíš to, co už je vyzkoušené a prověřené v širší komunitě uživatelů.
Ačkoli se do termínu „osobní IT profil“ nejčastěji zahrnuje pouze software, mohou tam spadat i některé speciální druhy hardwarového vybavení. Jde např. o grafický tablet (tedy periferie ke kreslení, nikoli dotykový „mini-počítač“) či stále běžnější 3D tiskárny. Obecně ale platí, že by software a hardware měly tvořit sladěný celek, jenž vám dovolí efektivně a bezpečně pracovat a přispěje i ke zlepšení vaší pozice na trhu.