Mgr. Daniela Hamplová
Recruitment specialista
Česká pojišťovna
www.pojistovna-kariera.cz
V životopisech jsou takovým jevem často hrubé pravopisné chyby (i typu „životopys“). Dostala jsem například životopis, který neobsahoval jméno a osobní údaje uchazeče, byly pouze v mailovém průvodním dopise. Při osobní schůzce to bývá žvýkání, telefonování s kamarádem, případně věta „já už tady budu za chvíli končit“ nebo totální neznalost pozice, o kterou se kandidát uchází. Předejít se tomu dá pečlivou přípravou, případně konzultací s odborníkem, například v agentuře, nebo samostudiem pracovních portálů – tam jsou obsáhlé návodné materiály. I když se to nestává často, úsměvu se neubráním, pokud mě kandidát na pohovoru ujišťuje, že bylo vždy jeho snem pracovat pro Českou SPOŘITELNU, a proto tedy moc prosí o důkladné zvážení postupu do dalších kol.
Mgr. Marie Mourková
Senior HR Business Partner
UniCredit Bank
www.unicreditbank.jobs.cz
V době, kdy naše společnost sídlila v jedné ulici ve dvou různých budovách, se nám velmi často stávalo, že kandidáti přišli do opačné budovy, než měli. Samozřejmě, že jsme jim předem posílali všechny informace, mapku i upozornění na to, že sídlíme ve dvou budovách a která je ta jejich. A protože se personalisté pohybovali v obou budovách, na recepci je bez problémů pustili dál a oni vyjeli do patřičného patra, došli i do místnosti uvedené v instrukcích a tam zjistili, že nejsou na správném místě. Jednou se stalo, že kandidát se tímto způsobem připojil ke školení, které začínalo v úplně stejnou dobu jako Assessment Centrum, kterého se měl kandidát původně účastnit. Účastníci školení a ani lektor se mezi sebou také téměř neznali, tak jim nepřipadalo divné, že je mezi nimi někdo, kdo tam nepatří. Až během první přestávky se kandidát obrátil na lektora s otázkou, že čekal, že ho začne nějak zkoušet a že se mu takovéto Assessment Centrum nezdá úplně v pořádku. Nakonec se vše vysvětlilo a kandidát dorazil na správné místo. Takže moje doporučení je: čtěte pečlivě instrukce a nebojte se zeptat!
Ing. Bc. Jana Musilová
Manažer personálního marketingu
Proveon
www.praceproveon.cz
Bohužel se u výběrového řízení setkávám i s uchazeči o práci, kteří vůbec nevědí, čím se společnost zabývá. Často čtou inzeráty velmi zběžně a požadavky, které uvádíme na jednotlivé pozice, ignorují. Někteří dokonce zasílají společně s žádostí o práci CV bez struktury a obsahující gramatické chyby. Doporučení, jak se těmto nepříjemnostem vyvarovat, je velmi jednoduché. Uchazeč by si měl velmi dobře připravit své CV a vyvarovat se gramatických omylů v psaném projevu, důkladně prostudovat inzerát, na který odpovídá, a v případě postupu do výběrového řízení zjistit co nejvíce informací o firmě, kde se o místo žádá.
Tereza Houštecká
Recruitment Coordinator
Deloitte Advisory
www.deloittekariera.cz
Nejčastějším nedostatkem životopisů studentů a absolventů je opačné řazení údajů. Informace v životopise by měly být uváděny od aktuálních po nejstarší. V životopise by neměli uvádět základní školu, pokud se nejedná o vaše nejvyšší dosažené vzdělání. Pravidelně nás s kolegy pobaví fotografie některých uchazečů například na pláži či večírku. Jsme rádi, že si uchazeči najdou čas i na zábavu, nicméně tyto fotografie bychom si rádi prohlíželi jinde než v životopise.
1. Nasekejte chyby v životopisu
2. Své CV okořeňte fotem z dovolené
3. Neuvádějte do CV kontakt
4. Uveďte vystudovanou základní školu
5. Odevzdejte nepřehledný životopis
6. Na smluvenou schůzku dorazte pozdě
7. Na pohovoru žvýkejte
8. Popleťte si pozice, o které se ucházíte
9. Pomotejte i název firmy
10. Hlaste se na pozici, na niž nesplňujete požadavky