Plavčík: slunce, voda a peníze

27. 9. 2011 | Ivana Hudečková
Rubrika: Brigády, Práce

Přes léto by si většina studentů nejradši užívala slunného počasí a volných dnů. Ovšem mnoho z nich si chce také přivydělat. Někteří se sportovním duchem dokážou spojit obě dvě věci dohromady. Při opětovném nástupu do školy se mohou pyšnit plnými peněženkami a také pěknými zážitky. Řeč je o brigádě plavčíka, kterou často vyhledávají nejen studenti lékařských či sportovních oborů.

0188 stabilizovana-poloha sestra.skPřes léto by si většina studentů nejradši užívala slunného počasí a volných dnů. Ovšem mnoho z nich si chce také přivydělat. Někteří se sportovním duchem dokážou spojit obě dvě věci dohromady. Při opětovném nástupu do školy se mohou pyšnit plnými peněženkami a také pěknými zážitky. Řeč je o brigádě plavčíka, kterou často vyhledávají nejen studenti lékařských či sportovních oborů.

První, co člověka napadne při vzpomínce na letní prázdniny, jsou koupaliště, sluníčko či dovolená. Při dnešních možnostech si každý přijde na své.

Velcí exhibicionisté si vyhledávají místa, jakými může být například nudapláž. Mladší generace, asi v pubertálním věku, dá přednost přeplněným koupalištím, kde mohou dovádět se svými kamarády na tobogánech. Dorostenci zase poklidným přehradám, na kterých si uspořádají soukromou kalbu. Naštěstí ve všech těchto prostorách na nás dohlíží plavčíci.

Stát se plavčíkem není opravdu žádná sranda. Uchazeči o místo musí prokázat fyzickou zdatnost a taky i trochu lékařskou dovednost. Velký důraz je totiž kladen na dávání první pomoci.

Každá brigáda si žádá své. Většinou návštěvníci tiše závidí plavčíkům pohodovou práci na sluníčku. Obvykle to vypadá, že se jen přišli opálit, avšak opak je pravdou. Nikdo z obyčejných lidí si nedokáže představit tu ohromnou zodpovědnost, kterou vůči koupajícím mají. Představa, že hrstka mladých musí kontrolovat přecpané bazény, vyvolává obdiv. V případě neštěstí jsou to právě oni, jež nesou všechny následky.

 

A co musí budoucí záchranáři zvládnout?

Před nástupem do práce musí zájemci o tuto brigádu složit zkoušku záchranář III. Pro rekreační plavce by možná představovala ohromnou překážku. Certifikát se uděluje po několikadenním kurzu, kde se naučí manipulovat s tonoucím či podávat první pomoc. Cena se pohybuje různě, avšak většinou kolem 5 000, při prodlužování certifikátu už je to jen 2 000 Kč. 

 

 

 

KARDIOPULMONÁLNÍ RESUSCITACE (KPR)
1) Kontrola vědomí – mírně zatřeseme, hlasitě oslovíme
2) Reaguje – pozorujeme, pokud je to nutné, voláme zdravotníka
Nereaguje – uvolníme dýchací cesty,·zakloníme a sledujeme, jestli dýchá
3) Dýchá normálně – Rautekova (stabilizovaná poloha)
Nedýchá normálně – voláme 155 (112) + zahajíme KPR
4) Ruce položíme na střed hrudníku, 30x stlačíme s·frekvencí 100/min. Chytneme nos, svými rty utěsníme jeho ústa a zvolna vdechujeme, až se zvedne hrudník. 30:2
5) KPR provádíme do příjezdu zdravotnické záchranné služby, při podchlazení do ohřátí těla. Ukončíme ji po 30 minutách, při našem vysílení, nebezpečí, projevech života či úkazu posmrtných znaků.
Pozn.: Umělé dýchání se snažíme provádět už ve vodě.

0188 plavcik sestra.sk

 

Na podobné téma

Shánějte praxi již při studiu, doporučuje státní zástupce

CEITEC otevírá brány studentům

Jak získat zahraniční praxi pod hlavičkou univerzity

„Odborná němčina problém není,“ myslí si mladý lékař