Co je podstatou EVS? Jak celý projekt funguje?
EVS je projektem Evropské unie v·rámci programu Mládež v akci. Dobrovolníkem se může stát každý ve věku od 18 do 30 let, což je v podstatě jediné omezení. Člověk nemusí být student, proto je to výborná možnost, jak se dostat do zahraničí i po ukončení studia. Na www.evsdatabase.eu stačí vybrat zajímavý projekt, vyhrát výběrové řízení a začít si pomalu balit kufry.
Jedná se o dobrovolnický projekt. Znamená to tedy, že pracuješ bez nároku na odměnu a veškeré náklady si hradíš sama?
Plat sice nedostávám, nicméně přijímající organizace shání i platí ubytování, a to ne paušálně, ale oproti nájemní smlouvě, což je výhoda hlavně tam, kde je vysoký nájem. Denně dostávám paušální částku 7 Euro na stravu a kapesné - 120 Eur na měsíc. Dále mám hrazené zdravotní pojištění a proplacenou dostanu i jednu zpáteční jízdenku z trvalého bydliště do místa projektu. Organizace taky musí zajistit a zaplatit jazykový kurz místního jazyka.
Co konkrétně v rámci EVS děláš?
Pracuji v Koordinačním centru česko-německých výměn mládeže Tandem, který sídlí v bavorském Regensburgu a na české straně v Plzni. Společně s německou kolegyní spravujeme dvojjazyčný portál www.ahoj.info. Snažíme se propagovat nejrůznější možnosti výjezdů do Německa a Česka, píšeme o novinkách a zajímavém dění z česko- německého světa, to vše se zaměřením na mladé lidi. Vedle toho organizujeme v průběhu roku dva víkendové česko-německé semináře, ekologický workshop a samozřejmě se zapojujeme i do běžného chodu kanceláře.
Jak ses o EVS dozvěděla?
S blížícími se státnicemi jsem začala přemýšlet, co budu dělat po ukončení studia. Uprostřed vrcholící hospodářské krize nebyla situace na trhu práce nepříznivější. Taky se mi nechtělo skončit někde v kanceláři s pracovní dobou od devíti do pěti. Hledala jsem tedy možnosti, jak se dostat na delší dobu do zahraničí a nasbírat už při tom nějaké praktické pracovní zkušenosti. Narazila jsem na stránky www.ahoj.info, kde zrovna inzerovali EVS pozici s nástupem od září 2011. Jelikož se jednalo o projekt zaměřený na online žurnalistiku, jako vystudovanou žurnalistku mě to zaujalo a rozhodla jsem se o místo ucházet.
Dá se EVS srovnat s některým studijním pobytem typu Erasmus?
Jak v čem. Podobné je to, že se na doprovodných seminářích potkáte s ostatními dobrovolníky z celé Evropy, vzájemně se pak navštěvujeme po celém Německu, cestujeme a podnikáme spolu spoustu akcí. Největší rozdíl je pak v tom, že skutečně chodíte každý den do práce, nemůžete tedy pařit každý večer někde v klubu a přijít domů až ráno.
Komu bys EVS doporučila?
Hlavně čerstvým absolventům, kteří ještě sami neví, kam se po absolvování vrhnout. Sama vím, jak je člověk poslední semestr na škole ze všeho vystresovaný. Diplomka, státnice a do toho všeho ještě hledat práci. Na EVS si můžete ujasnit, co byste chtěli dělat, zlepšíte si jazyk, poznáte nové lidi, získáte kontakty i cenné pracovní zkušenosti.