Máte na mě dvacet minut čas?
Snažím se rychle dožvýkat zbytky snídaně, abych nezněla do telefonu příliš hamižně, a okamžitě také musím zapnout stále neaktivované mozkové buňky, které v osm ráno nejsou zrovna v nejlepší kondici. „Ale jistě, můžeme začít,“ odpovídám rádoby suverénně a snažím se potlačit nervozitu v hlase. Můj intelekt je záhy vystaven těžké zkoušce a považuji za životní výkon, když si vzpomenu, že dvacet procent ze šedesáti je dvanáct. Sice popletu modus s mediánem, ale nikdo nejsme dokonalý a stále to vypadá nadějně. Pak však přijde zrada.
A teď mi povězte, proč chcete pracovat právě u nás... v angličtině
Odpověď na tuto otázku je pro nepřipraveného kandidáta obvykle těžké vypotit i ve svém rodném jazyce, ale tohle byla rána pod pás. Rozhostila se trapná chvíle ticha, během které si paní na druhé straně nejspíš stihla uvařit kafe a nalakovat nehty. Když už tato chvíle trvala příliš dlouho a paní mě netrpělivě pobídla, vypotila jsem ze sebe tři krkolomné věty a pak se zeptala, jestli to stačí. „No, bohužel asi ne.“ Můj intelekt ji prý oslnil natolik, že se mi možná ozvou s nabídkou jiné pozice, ale kvůli angličtině nejspíš pozici nedostanu.
Připravte se na možnost telefonátu
Profesionální uchazeči o práci laskavě prominou a přeskočí pár řádků. Pokud odpovídáte na pracovní pozici, o kterou máte skutečný zájem, buďte vždy připraveni na pohovor přes telefon. V ideálním případě si projděte všechny jejich požadavky a zkuste si odpovědět, proč vy jste ideálním kandidátem, a proč stojíte právě o tuto pozici. Pokud je na danou práci potřeba angličtina, musíte počítat i s možností, že vás zaměstnavatel bude chtít slyšet mluvit. Přestože jste za normálních okolností profík, u pohovoru můžete znejistět a najednou si prostě nevzpomenete ani na jedno slovíčko. Připravte si pár vět o sobě v angličtině a tato nepatrná příprava, která vás bude stát asi pět minut, vám ve výsledku může zachránit místo.