Pomoc člověku, nebo jednorázový přivýdělek?

15. 2. 2011 | Ivana Hudečková
Rubrika: Brigády, Práce

Většina studentů nepatří k těm šťastným, kteří si mohou dovolit vše, na co si vzpomenou. Jedni to řeší brigádou, jiní se naučí skromnosti. Pro rychlý a snadný výdělek se nabízí několik možností, avšak každý sám musí zvážit, jestli na to má odvahu. Jednou z možností je dárcovství, které už je v současnosti povětšinou za peněžní příspěvek. Darovat se dá kde co.

Většina studentů nepatří k těm šťastným, kteří si mohou dovolit vše, na co si vzpomenou. Jedni to řeší brigádou, jiní se naučí skromnosti. Pro rychlý a snadný výdělek se nabízí několik možností, avšak každý sám musí zvážit, jestli na to má odvahu. Jednou z možností je dárcovství, které už je v současnosti povětšinou za peněžní příspěvek. Darovat se dá kde co.

Plazma a krev

Nejjednodušší výdělečnou variantou je darování plazmy. V reálu se ale nejedná o bezplatný dar, poněvadž za ni dostanete pěkně zaplaceno. Tak před třemi lety jste si odnesli pět set korun dnes už jen čtyři sta. Na odběry se dá chodit dvakrát do měsíce. Nezdá se to sice jako moc peněz, ale na pár hospod to vystačí. Dívčí populace si tento druh přivýdělku nemůže vynachválit. Dvě hodiny si posedí u odstřeďovacího přístroje, získají peníze a ke všemu hubnou. Ztráta hmotnosti však nenáleží k příznivým faktorům. Tím, že člověk přichází o živiny (tělu tolik potřebné) obsažené v krevní plazmě, ubývá na váze.
Zaplaceno dostanete jen na Sanaplasmě. Odtud pochází pouze 30 % kvalitní krve, zbytek se používá na výrobu různých léčiv.
Darování krve se dnes považuje jen za ochotu pomáhat. Člověk si tam odsedí čtvrt hodiny, posnídá a nakonec obdrží stravenku.

Sperma

Druhý typ se týká pouze mužů. Pánové do čtyřiceti let vyhledají jakékoli centrum reprodukční medicíny, kde mohou darovat své spermie. V tomto případě nehrozí žádná rizika, na rozdíl od žen, které mohou darovat vajíčko. Stačí jen navštívit výše zmíněné středisko a jít na věc. Během jedné návštěvy se mu provedou vyšetření potřebná k jeho otestování. Jakmile se zjistí, že netrpí žádnou pohlavní chorobou a spermiogram bude v pořádku, nebrání nic v darování. Někomu to připadá nechutné, ale posuďte sami, zda pár minut u pěkného časopisu za dvanáct stovek stojí.

0113 darovani-vajicka archiv

Vajíčka

Ženy mohou poskytovat svá vajíčka, avšak podstupují určitá rizika. Nejprve se jim odebere krev na vyloučení genetických či pohlavních chorob. Většinou se testuje HIV, chlamydie a cystická fibróza. Příjemkyně oocitů si vybírá dívky podobného vzhledu se stejnou krevní skupinou. Vše probíhá v absolutní anonymitě, proto se mohou spolehnout pouze na vámi vyplněný dotazník. Velkou výhodu mají holky s krevní skupinou A, 0, protože patří mezi nejvíce žádané. Aby celý proces mohl začít, musí se sestavit dvojice – budoucí matka s vhodnou dárkyní.
1. krok: Stimulace vaječníků trvá asi čtyři týdny, kdy se oběma ženám sladí menstruační cyklus. Při tomto procesu se dívka rozhodne, zda je schopna si sama píchat injekce na stimulování vaječníků. Zde nastává problém. Buď tělo nereaguje na hormony vůbec, což znamená nevyplacení peněz, nebo se může vyvolat tzv. hyperstimulační syndrom, což je velká reakce. Druhá možnost se vyskytuje pouze u jedné dárkyně ze dvou set. Mezi jeho projevy patří zavodnění břicha, při němž dochází k viditelnému zvětšení obvodu během jednoho dne.
2. krok: Samotný odběr vajíček probíhá ambulantně. Žena je přivedena do umělého spánku, ve kterém jí punktují vaječníky a odsávají vajíčka. Po dvou hodinách s doprovodem odchází z kliniky.
Ve všech centrech vás ubezpečí, že nehrozí žádné trvé následky. Podle lékařky z Bohunické fakultní nemocnice by se za odběr oocytů mělo platit nejméně 30 tisíc korun. Oběť, kterou dárkyně podstupuje, je nevyčíslitelná. Celkový zákrok má prý obrovský dopad na lidský organismus.

Opravdu stojí za uváženou, zda tím pomáháme lidem, nebo vyděláváme peníze. Faktem je, že zásahem do našeho těla si můžeme z části ublížit. Avšak představte si úsměvy na tvářích těch, kterým vaše krev zachránila život. Ani radost z tolik očekávaného potomka nenechá nikoho chladným. Dnešní doba nabízí mnoho možností.

Na podobné téma

Jak je to s praxí na brněnských právech?

„Neekonomická“ stáž na Ekonomicko-správní fakultě

„Atmosféra a pohoda je polovina úspěchu,“ míní sommmelier

Přivydělejte si svým koníčkem: prodávejte své výrobky!