Poprvé na úřad práce? Buďte připraveni!

9. 5. 2015 | Adéla Beranová
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 2 minuty

Co si vzít s sebou na první návštěvu úřadu práce? Můžu být v evidenci a zároveň chodit na brigádu? A co takhle vycestovat za prací do zahraničí? Úřad práce ČR vydal příručku, která pomáhá zorientovat se před jeho první návštěvou.

Úřad práce, poprvé na úřadě práce, příručka
Úřad práce, poprvé na úřadě práce, příručka
Úřad práce má pomáhat při hledání zaměstnání, ne děsit nejrůznějšími formuláři, povinnostmi a omezeními. Abyste se snadno zorientovali v tom, co se od vás očekává a co vám naopak může stát nabídnout, vyšla nedávno příručka Úřad práce - partner pro nezaměstnané i zaměstnavatele. Kromě toho, že se dozvíte, jak je úřad práce úžasný, že poskytuje mnoho naprosto abstraktních služeb a dokáže vás vlastně úplně spasit, obsahuje i pár užitečných informací. Třeba o tom, co si vzít s sebou na první návštěvu, kde si stáhnout a v klidu vyplnit podstatné formuláře, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti a že v evidenci můžete být i když zrovna práci máte.
 

Ani poprvé to bolet nemusí

První návštěva na úřadu práce bývá v podstatě informační, organizační a administrativní. Je potřeba vyplnit Žádost o zprostředkování zaměstnání, což ale není nutné dělat až přímo na místě. V nové příručce například úřad práce upozorňuje, že je ke stažení i online a vyplnit ji tak můžete v klidu doma. Že budete potřebovat občanský průkaz napadne asi každého, ale na doklad o nejvyšším ukončeném vzdělání nejeden absolvent zapomene. V příručce se však dozvíte, že “všechny doklady, kromě těch, kterými prokazujete svou totožnost, můžete doložit dodatečně při dalších návštěvách úřadu práce. Jejich absence při prvním pohovoru tedy není překážkou k podání žádosti o zprostředkování zaměstnání.”


Veškeré informace na jednom místě

Všechny informace jsou vcelku přehledně členěné, dozvíte se i o svých povinnostech, o tom, jak vlastně zprostředkování práce přes úřad práce funguje a zjistíte i některé ne zrovna rozšířené informace o vašich možnostech. Věděli jste například, že na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí můžete umístit svůj životopis a zaujmout tak zaměstnavatele přímo? Nebo že úřad práce rozesílá aktuální informace o volných pracovních místech e-mailem i SMS zprávami?
 
Pro čerstvé absolventy je pak užitečná ještě kapitola Informační a poradenská střediska pro volbu a změnu povolání při úřadu práce. “Služba je primárně určená studentům, absolventům, rodičům a školám,” píše se na šestnácté straně. Ani regionální projekty a další možnosti podpory brožura neopomíjí.
 
Na konci je pak krátká zmínka o síti EURES, která působí na území členských států EU/EHP a Švýcarska a podporuje pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce. Kromě věty o tom, že na každé krajské pobočce úřadu práce se zájemci dozvědí víc a odkazu na internetové stránky se však o práci v zahraničí příliš mnoho nedozvíte.

 

Na podobné téma

Znalosti doženete, ale bez schopností to nejde

Trainee program

Proč vystavit svůj životopis na internetu?

TELEVIZNÍ POŘADY s personální tematikou