Pořádání (nejen) prázdninových akcí

15. 7. 2016 | Lucie Říhová
Rubrika: Dopisy z prázdnin, Seriály | Doba čtení: 2,5 minuty

V létě se dá dělat spousta věcí, kromě brigád a cestování se můžete zapojit třeba do pořádání různých akcí, od táborů pro děti a mládež, přes sportovní dny až po vzdělávací workshopy. Ne vždy si přitom vyděláte, ale určitě si odnese spoustu cenných zkušeností a zážitků.

organizace letních akcí, tábory, workshopy, léto
organizace letních akcí, tábory, workshopy, léto

Od prvotního nápadu k realizaci

Už šest let se podílím na organizování her a dalšího doprovodného programu na letním soustředění našeho pěveckého sboru. Spolu se svými čtyřmi přáteli, kteří všichni tímto sborem v minulosti prošli, vymýšlíme každý rok tematický příběh, v jehož duchu se pak nesou všechny scénky i hry. Práci na „celohře“, jak programu říkáme, bych připodobnila k organizaci tábora.
 
Přípravy většinou začínají na konci školního roku, kdy se všichni sejdeme, a začneme přemýšlet nad tématem hry. Před šesti lety to byli tehdy populární Piráti z Karibiku, pak Sherlock Holmes, loni ztroskotání na ostrově, který obývaly různé kmeny. Když je téma dané, vymyslíme příběh a začínáme pracovat na hrách. Asi v polovině prázdnin se pak pár dní scházíme, abychom dali scénky a hry dohromady - tvoříme rozpis, kdy se co bude dít.
Piráti z Karibiku nabízejí široké spektrum her i možnost zapeklitého příběhu – scénky pro tuto celou hru se vymýšlely skoro samy. Foto: Archiv Lucie Říhové.Cílem hry je většinou vyřešit nějaký problém, pomoci hlavním postavám, dostat se z určitého místa a podobně. Jednotlivé hry každý den prokládáme hranými scénkami, které posouvají děj příběhu a naznačují, jaké úkoly naše svěřence budou dále čekat. V minulosti jsme ke scénkám mívali i scénáře, postupem času jsme dospěli k improvizaci. Každý z nás má na starost 1-2 dny, které jsou v jeho režii – vymýšlí herní program daného dne.
 
Kromě vymýšlení příběhu a sportovních, kognitivních i kreativních her nesmím zapomenout na přípravu hodnocení za úkoly či nachystání seznamu odměn – abychom věděli, kolikrát koupit tu kterou čokoládu či oplatek. Návštěva Makra nás nemine. Každý večer vyhlašujme pořadí, ve kterém se družstva v jednotlivých hrách umístila. Tomu předchází určit bodový systém a odměny za celohru, úklid pokojů i sportovní turnaje, které na soustředění také obstaráváme.

Sportovní hry a aktivity jsou nedílnou součástí našeho programu ne soustředění. Foto: Archiv Lucie Říhové.Co mi organizování dalo

Několikaleté zkušenosti s organizováním doprovodného programu na pěveckém soustředění jsou pro mě velmi cenné. Jsem docela stydlivá, ale během let, kdy jsem vystupovala ve scénkách a vysvětlovala pravidla her, jsem alespoň částečně odbourala strach z vystupování před lidmi. Při vymýšlení příběhu se musí shodnout více lidí, čímž si procvičujeme komunikaci a kooperaci – v životě dost důležitá věc.

Dále se při organizování delších akcí pro mládež procvičíte v rozvržení času, a to velmi dobře, pokud máte skloubit zkoušky sboru, jídlo, hry, sportovní aktivity a večerní program. Nesmím zapomenout na samotnou přípravu příběhu a her, při vymýšlení zápletky, kostýmů a úkolů si totiž užijete spoustu zábavy!

Musím přiznat, že jsem velmi ráda, že se mohu na organizaci našeho soustředění podílet. I když už hry a další program vymýšlíme několik let, vždy se najde něco, co vás překvapí, s čím ještě nemáte zkušenosti a s čím se musíte vypořádat. Letos na příklad jedeme na nové místo, takže nás nemine obhlídka tamního venkovního terénu, abychom při nějaké hře neskončili na příklad někde ve hlubokých lesích. Jelikož studuji Pedagogickou fakultu, je to pro mě i praxe a já tak pojím dvě věci, které mě baví nejvíce – sborový zpěv a práce s dětmi a mládeží, která je velmi naplňující a kreativní.

Na podobné téma

„Lechtivé“ přivýdělky českých studentek

Jak se nestát podomním prodejcem namísto hostesky

Práce na letním táboře není pro lenochy

Moje cesta na Erasmus pobyt