Od prvotního nápadu k realizaci
Přípravy většinou začínají na konci školního roku, kdy se všichni sejdeme, a začneme přemýšlet nad tématem hry. Před šesti lety to byli tehdy populární Piráti z Karibiku, pak Sherlock Holmes, loni ztroskotání na ostrově, který obývaly různé kmeny. Když je téma dané, vymyslíme příběh a začínáme pracovat na hrách. Asi v polovině prázdnin se pak pár dní scházíme, abychom dali scénky a hry dohromady - tvoříme rozpis, kdy se co bude dít.
Cílem hry je většinou vyřešit nějaký problém, pomoci hlavním postavám, dostat se z určitého místa a podobně. Jednotlivé hry každý den prokládáme hranými scénkami, které posouvají děj příběhu a naznačují, jaké úkoly naše svěřence budou dále čekat. V minulosti jsme ke scénkám mívali i scénáře, postupem času jsme dospěli k improvizaci. Každý z nás má na starost 1-2 dny, které jsou v jeho režii – vymýšlí herní program daného dne.
Kromě vymýšlení příběhu a sportovních, kognitivních i kreativních her nesmím zapomenout na přípravu hodnocení za úkoly či nachystání seznamu odměn – abychom věděli, kolikrát koupit tu kterou čokoládu či oplatek. Návštěva Makra nás nemine. Každý večer vyhlašujme pořadí, ve kterém se družstva v jednotlivých hrách umístila. Tomu předchází určit bodový systém a odměny za celohru, úklid pokojů i sportovní turnaje, které na soustředění také obstaráváme.
Co mi organizování dalo
Dále se při organizování delších akcí pro mládež procvičíte v rozvržení času, a to velmi dobře, pokud máte skloubit zkoušky sboru, jídlo, hry, sportovní aktivity a večerní program. Nesmím zapomenout na samotnou přípravu příběhu a her, při vymýšlení zápletky, kostýmů a úkolů si totiž užijete spoustu zábavy!