Postarejte se o svoji image na internetu

22. 4. 2015 | Lukáš Visingr
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 2 minuty

Celosvětová počítačová síť prostupuje našimi životy tak, že již vlastně přestáváme vnímat její existenci. Pro případné zaměstnavatele a zákazníky představuje důležitý zdroj informací, a tak se snažíme vybudovat si co nejlepší on-line image. Vlastní webové stránky a sociální sítě jsou k tomu zdánlivě ideálním nástrojem, avšak měli bychom si dávat veliký pozor na to, co na síti děláme, abychom si onen pracně budovaný image nepokazili.

image, internet, soukromí
image, internet, soukromí
Mnoho lidí (a překvapivě i poměrně dost firem) spoléhá jenom na Facebook, resp. myslí si, že profil na této sociální síti stačí ke kariérnímu či komerčnímu úspěchu. To je však dosti sporné, a to z více důvodů. Právě všudypřítomnost Facebooku a skutečnost, že 99 procent jeho obsahu tvoří naprosto zbytečný balast, začíná vést paradoxně k tomu, že Facebook pozbývá relevanci, resp. jeho obsahu se v těch skutečně vážných věcech přestává věnovat pozornost. Kromě toho platí, že Facebook může být někdy docela nebezpečný.
 

Proč nemít Facebook

V této sociální síti je totiž skoro všechno propojené různými procesy a algoritmy, o nichž jako uživatel mnohdy nemáte tušení. Divíte se, že vám Facebook tak často „sám“ nabízí lidi a věci, jež vás zajímají? Divíte se, že váš obličej byl rozpoznán na fotografii z nějaké události? Stejně tak by se mohl divit zaměstnavatel či zákazník, kterému by Facebook o vás mohl povědět i to, co byste mu na sebe opravdu, ale opravdu povědět nechtěli.
 
Proto existuje hodně lidí (včetně mě), kteří profil na Facebooku nemají, a to nejen kvůli tomu, že jej považují za zbytečný, ale také kvůli tomu, že by nad informacemi o sobě zkrátka neměli kontrolu. Jestliže existuje nějaká opravdu seriózní a užitečná sociální síť, je to LinkedIn, která se zaměřuje na studium, zaměstnání a vědu, prostě na kariéru. Dobře zpracovaný profil na této síti byste do svého on-line image určitě zařadit měli.
 

Vlastní webové stránky mají smysl

Pokud ale chcete něco, co o vás vypoví přesně to, co chcete, a nad čím budete mít kontrolu, je rozhodně na místě si vytvořit vlastní webové stránky. Možností je dnes obrovská spousta, a to i bezplatných. Někomu vyhovuje vytvoření webu „na zelené louce“ (pro to je ideální zařídit si účet třeba na Webzdarna.cz), kdežto jiný dá přednost blogu s redakčním systémem (takový se dá udělat třeba přes Blog.cz nebo Blogspot.com). V každém případě to chce čas a námahu, jež se ale ve výsledku může mnohonásobně vyplatit.

Konkrétní provedení vlastního webu pak už záleží na tom, na koho a jak hodláte působit. Je-li předmětem vaší činnosti „konzervativní“ obor typu účetnictví, budou asi vaše stránky vypadat jinak než blog avantgardního designéra. Každopádně někam umístěte životopis s referencemi, kontakty a dalšími údaji, které zajímají ty, kdo vám mohou dát práci. Současně si však dávejte pozor na některé citlivé údaje. E-mailovou adresu nebo Skype určitě ano, ovšem dobře zvažte, jestli předhodíte globální Síti třeba svoje telefonní číslo.
 

Hlídejte si soukromí

S tím souvisí i poslední rada. Hlídejte si soukromí. Klidně si vytvořte „síťovou identitu“, která bude (samozřejmě pod přezdívkou) sloužit pro vaše aktivity tam, kde nechcete nechat „stopu“ vedoucí k vašim oficiálním profilům a stránkám. (Divili byste se, ale existují lidé, kteří působí pod vlastním jménem třeba i na stránkách s pornem!) Nezapomeňte, že co se jednou objeví na internetu, to se pak těžko odstraňuje. Nějaká drobnost může vaši kariéru raketově urychlit, ale třeba taky nadobro zničit. Vždycky to záleží na vás.

Na podobné téma

Tip na zajímavý kurz: Posouzení věrohodnosti

Jak ušetřit na daních: Uplatněte odečitatelné položky

Jak se odstřelit u výběrového řízení

Tři postřehy z výběrového řízení