Posuňte se v komunikaci o stupeň výš

V zaměstnání, ve škole i v běžném životě se člověk bez komunikace neobejde. A jeho vyjadřování prozradí mnohé. Ne každý se s řečnickým umem narodil, ovšem trénováním se může člověk lecčemu naučit. A právě to nabízí předmět Komunikační trénink.

1002 KomTre 1 FaltynkovaV zaměstnání, ve škole i v běžném životě se člověk bez komunikace neobejde. A jeho vyjadřování prozradí mnohé. Ovlivňuje, co okolí o oné osobě soudí, jak na ni nahlíží, jaký má zájem jí naslouchat a přemýšlet nad jejími slovy. Ne každý se s řečnickým umem narodil, ovšem trénováním se může člověk lecčemu naučit. A právě to nabízí předmět Komunikační trénink.

Komunikační trénink se vyučuje pod Přírodovědeckou fakultou MU, navštěvovat jej však může kterýkoli student Masarykovy univerzity. Jeho účelem je zlepšení schopnosti nejenom mluvit, ale i opravdu říkat. „Komunikační trénink má za cíl inspirovat studenty především technických oborů a pomáhat jim, aby byli schopni předávat své výsledky, poznatky a závěry. Jedná se o docela důležitou věc, která je na technicky zaměřených fakultách bohužel velmi opomíjena,“ říká Matěj Klusáček, jeden z lektorů předmětu a zároveň student Informatiky na MU.

Každotýdenní výuka se skládá ze dvo1002 KomTre 2 Faltynkovau částí. Nejprve několik studentů pronese pětiminutový připravený projev. Ten je posléze hodnocen jednak ostatními studenty, jednak samotným vyučujícím. Analýza, návrhy a postřehy posluchačů tak pomáhají najít silné a slabé stránky daného studenta a vedou k jeho postupnému zdokonalování. Zbývající čas dvouhodinovky je potom věnován cvičením a hrám, které jsou založeny na improvizaci. Tuto část se snaží vyučující v poslední době obohatit o pestřejší metody věnující se konkrétnějším cílům (jako je naslouchání, argumentace, pohotovost, gesta a další).

Že předmět přináší své ovoce, potvrzuje i zkušenostmi ostřílený Matěj Klusáček, který je mimo jiné členem brněnského improvizačního divadla Dotiky. „Rozdíly mezi těmi, kteří si zapsali předmět znovu, a těmi, kteří přišli poprvé, jsou opravdu znatelné. Především se to týká přirozenosti,“ přibližuje Matěj. „U mnoha studentů je vidět, že nejsou zvyklí mluvit, a pokud ano, tak nevědí, co chtějí říct. To je to nejcennější, co trénink lidem dává - jsou si jistější v kramflecích,“ dodává lektor předmětu.

1002 KomTre 3 FaltynkovaKaždá část Komunikačního tréninku má své kouzlo. „Baví mě sledovat vývoj u jednotlivých studentů v připravených projevech. Jak odbourávají to, co se minule nepovedlo nebo experimentují se zajímavou formou či tématem a čekají, co na to publikum,“ říká vyučující Matěj Klusáček. 

Komunikační trénink z vás asi neudělá za semestr řečníka typu Martin Luther King nebo Winston Churchill, který by přepsal dějiny zeměkoule. Avšak dá vám dostatek podnětů, inspirace, ale především tréninkových příležitostí vedoucích ke zlepšení sebe sama. Pohotovost, otevřenost a všímavost vám nebude poté úplně cizí. A dokážete prolomit kdejaké komunikační překážky.

Komunikační trénink (resp. Komunikační trénink 2) se vyučuje jak v jarním, tak podzimním semestru. Nezáleží na tom, kterým z nich začnete. Náplň je vždy šitá na míru aktuálním studentům. Žádná zkouška, zápočet se uděluje za aktivní přístup. Ovšem kredity úplně zadarmo nezískáte. Jak říká sám Matěj: „K dobré sklizni je potřeba zasít.“

1002 KomTre 1 Faltynkova

Na podobné téma

UNIFER pomáhá vychytat vaše mouchy

Co zažije asistent pedagoga?

Studium může a nemusí určovat kariéru

České hlavičky podporují mladé talenty