Multi level marketing
network marketing nebo české varianty víceúrovňový marketing či síťový marketing
Jedná se o princip, kdy nabízíte formou přímého prodeje (tedy oslovujete své známé nebo lidi na ulici, případně dáváte inzeráty nebo oslovujete lidi, které vám doporučili vaši zákazníci) produkt nějaké firmy. V Česku na tomto principu fungují firmy s kosmetikou, potravinovými doplňky, finančním poradenstvím a další. Příjem vám plyne z provize za dané zboží. Do systému můžete zapojit i nové lidi, kteří budou dělat to, co vy. Peníze z jejich činnosti plynou určitým procentem i vám, tím získáváte pasivní příjem. „A právě v tom je ona síla, onen motivační faktor, díky němuž se lidé nechávají přemluvit a vstupují do takových organizací,“ píše Jan Spilka na portálu Měšec.cz. MLM spojuje dvě marketingové strategie – přímý prodej a franchising (podnikáte pod cizí značkou). Při provozování tohoto druhu podnikání máte blízko k obchodním zástupcům firem.
PŘÍKLADY MLM V ČESKU: Oriflame, Avon, Amway, LR, Mary Kay (všechno kosmetika), Herbalife, Synergy (obě doplňky stravy), OVB, Eurolife (obě finančnictví)
Pyramida
pyramidová hra nebo letadlo
Tento podnikatelský přístup stojí na víceúrovňové neboli pyramidové struktuře. Kdo se do systému zapojí, musí zaplatit vstupní poplatek (často v desítkách tisíc). Náplní práce je získávat nové členy do systému, váš příjem plyne ze vstupních poplatků nových členů, které přivedete. „Výsledkem je samozřejmě to, že k lidem, kteří pyramidu založí, se valí peněžní prostředky od lidí pod nimi. Čím je člověk výš, tím víc může na důvěřivcích pod sebou vydělat,“ píše Jan Spilka.
Tyto firmy často nic nenabízejí, jejich příjem jde pouze ze „zápisného“. Případně nabízené zboží nemá valnou kvalitu a funguje pouze jako zástěrka. Takto fungující bussines je nelegální a objevoval se zejména na začátku 90. let. Nicméně ještě dnes se můžeme setkat s tímto podvůdkem.
PŘÍKLADY PYRAMID V ČESKU (i z minulosti): Rhinoceros Avalanche, Skyline International, Vanilla, H-System, obálkové řetězce (např. Manchester United)
5 shod
– Struktura týmu v obou případech stojí na pyramidové struktuře.
– Provizní systém se podobá. Pokud vy utržíte peníze (za zboží či vstupní poplatky), člověk, který vás do systému přivedl, získá určitý pasivní příjem. Stejně tak když někoho přivedete vy, inkasujete z jeho výdělku.
– Často hledání členů do systému připomíná vábení sirén. Za každou cenu se vás člen systému snaží získat, aby z vás měl pasivní příjem.
– Podobají se také inzeráty. Na uchazeče nejsou kladeny skoro žádné požadavky a z prvního kontaktu se ani nic nedozvíte o firmě či budoucí
– Oba systémy vás podrobí různým školením, kde se dozvíte krom jiného i to, jak může být systém výhodný a jak snadno se můžete obohatit.
5 rozdílů
– MLM prodává produkty, přináší nějakou přidanou hodnotu x pyramida nic nového nepřináší
– MLM pracuje s příjmem ze vstupních poplatků a prodejem zboží x pyramida žije pouze ze vstupních poplatků
– MLM přijímá i peníze od lidí, kteří nejsou členové týmu (zákazníci) x v pyramidě plyne zisk peněz do systému pouze od nových členů týmu
– MLM může být výdělečný, pokud máte obchodního ducha x v pyramidovém systému většina lidí prodělá
– MLM je legální x pyramida je nelegální