Práce v EU je lákadlem pro stále více Čechů

12. 6. 2015 | Kristýna Zemanová
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 1,5 minuty

Za prací do Evropské unie míří čím dál tím více Čechů. Zatímco v roce 2006 jich podle dat evropského portálu pracovní mobility (EURES) bylo okolo 55 tisíc, v roce 2014 se pro práci v EU rozhodlo už přes 110 tisíc Čechů. Co je na práci v zahraničí nejvíc láká a do jakých zemí nejčastěji míří?

práce v zahraničí, EURES
práce v zahraničí, EURES
Velká Británie, Rakousko, Německo nebo skandinávské země. To jsou oblíbené cíle českých pracovníků v zahraničí. Všechny tyto státy mají něco společného – platy jsou zde mnohonásobně vyšší než v České republice. Zatímco v Česku se průměrnýplat pohybuje okolo 25 tisíc, ve Spojeném království šplhá až k 100 tisícům a v Norsku si zaměstnanci přijdou průměrně na 140 tisíc korun. A to už je slušná motivace pro práci v zahraničí. Vysoká mzdy pochopitelně částečně vyvažují vyšší životní náklady. Ty se ale dají s trochou šikovnosti omezit. Spolubydlení, jízda na kole místo městské hromadné dopravy, omezení nočního života – a mladý člověk si za půl roku v zahraničí může vydělat více, než za rok v Česku.

Do zahraničí ale samozřejmě nemíří jen mladí lidi na krátkodobé brigády. Čím dál tím více se osmělují i starší generace. “Uchazeči nad 50 let se na evropském trhu práce mohou uplatnit. Záleží samozřejmě na jejich kvalifikaci, jazykových znalostech, zdravotním stavu a ochotě ke změnám,“ říká EURES poradkyně Radka Vojtíšková.


A po jakých oborech je v Evropě největší poptávka?

Už tradičně to bývá IT, zdravotnictví, gastronomie nebo turistický ruch. I vzdělání v těchto oborech a relevantní praxe ale pracovní uplatnění v EU nezaručí, pokud se nedomluvíte jinak, než česky. Angličtina je pochopitelně jazyk, který využijete nejvíce. Pokud ale budete chtít vyrazit za prací do Německa nebo Rakouska, připravte se na to, že většina zaměstnavatelů bude vyžadovat znalost němčiny. I v zemích jako Švédsko nebo Norsko dávají přednost lidem, kteří ovládají místní jazyk.


Jak tedy na práci v EU?

Možností, jak nalézt práci v Evropské unii, je více. Můžete se obrátit právě na EURES, který pracovní nabídky z EU zprostředkovává, je tu také možnost využít služeb jiných agentur. V takovém případě je nutné si dát pozor na to, aby vámi vybraná agentura skutečně splnila to, na čem jste se dohodli. V první řadě se podívejte, zda má agentura povolení od Úřadu práce ČR zprostředkovávat v práci v zahraničí. Seznam těchto agentur najdete zde.

Pokud máte podnikavého ducha a nechce se vám spoléhat na agenturu, zkuste si najít práci v Evropě jednoduše sami. Internet v dnešní době nabízí jedinečnou příležitost vzít osud do vlastních rukou a nečekat, až vám pracovní místo v zahraničí zajistí někdo jiný.

Na podobné téma

Assessment Centrum hledá nejvhodnější uchazeče

5 věcí, které dokážou při první „kontaktáži“ zaměstnavatele odradit

Hledali jsme ideálního univerzálního uchazeče

V motivačních dopisech může být spousta chyb. Nejen gramatických