Práce v noci: Hodí se pro vás?

Noc je určena ke spánku. Ovšem někdo to má jinak a v noci pracuje. Pro někoho je práce v noci doslova utrpením, jiný si toto noční bdění naopak chválí. Práce v noci je však pro zajištění některých činností a služeb zcela nezbytná. Přinášíme přehled pracovních pozic, které se práci v noci nevyhnou a také uvádíme rizika, která takové zaměstnání má.

Co je noční práce?

Zákoník práce definuje práci v noci jako práci, která je vykonávána v noční době, a to mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Za výkon noční práce by měl zaměstnanec zpravidla dostat příplatek ve výši deseti procent z jeho průměrného výdělku. Příplatek za práci v noci mu ale náleží za odpracování jakéhokoliv obsahu práce v noční době, třeba jenom za zlomek hodiny.

Kdo přesně spadá do sféry zaměstnance pracujícího v noci? Podle zákoníku práce je to ten, kdo během noční doby odpracuje alespoň jednou týdně nejméně tři hodiny ze své pracovní doby. Do této kategorie každopádně patří lidé, kteří chodí jenom na noční, ale i ti, kteří pracují na směny, a noční režim se jim střídá s denním.

Sovy vs. skřivani

Práce v noci není určena pro každého. Na práci v noční dobu si jenom těžko zvykají ranní typy – skřivani, kteří obvykle vstávají za kuropění a kteří s oblibou tvrdí, že noc je určena pouze ke spánku.

Naopak práci v noci nepovažují za až tak velký problém večerní typy, tedy sovy. Sovy si často libují v tom, že se po práci v dopoledních hodinách vyspí, a celé odpoledne a celý podvečer se tak mohou věnovat rodině a zálibám.

 

Rizika práce v noci

Podle lékařů je práce v noci pro člověka nepřirozená. Lidé pracující v noci mívají podle jejich slov často poruchy spánku, jsou náchylnější k psychickým onemocněním, mají vyšší riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění, rakoviny, nefunkčnosti štítné žlázy a roztroušené sklerózy a také mají větší sklon k tloustnutí. Lékaři totiž tvrdí, že narušený denní rytmus má vliv na celý imunitní systém.

Práce v noci často negativně ovlivňuje také kvalitu rodinného a společenského života. Jde hlavně o nedostatek běžného kontaktu s rodinou (a přáteli), tyto problémy se mnohdy promítají také do sexuálního života.

Vytvoření spánkového stereotypu

Lékaři poukazují na to, že pro člověka, který chodí pravidelně na noční, je ideální chodit po noční směně spávat ve stejnou hodinu, a to z důvodu, aby si vytvořil spánkový stereotyp. Je přitom vhodné, aby si v ložnici zatáhl závěsy či žaluzie a dal si klapky na oči a případně tampony do uší, aby si zajistil tolik potřebné ticho. Před samotným usnutím lékaři nedoporučují pít kávu a alkoholické nápoje a také kouřit.

Noční práce: Které to jsou například?

  • pracovník na úseku doplňování zboží
  • operátor/ka taxislužby
  • noční recepční
  • noční strážný
  • noční vrátný
  • krupiér/ka v kasinu
  • pekař/ka
  • pracovník v tiskárně
  • noční koordinátor/ka logistiky

Na podobné téma

Z pedagogické fakulty mohu být pouze učitelem?

„Nejdůležitější je být zajímavý,“ radí cestovatel

Tvůrce aplikace: Obklopte se aktivními a motivujícími lidmi

Tipy na zvýšení pracovní produktivity I