Přivydělávat si při studiu je pro někoho nutnost, pro jiného zpestření. Jak zvládnout školu a práci a nezbláznit se z toho? Jednoduše, chce to plán, kterého jste schopní se držet, motivaci, jež vás požene vpřed a trochu sebekázně. Následujících pět bodů shrnuje to nejdůležitější, o čem je potřeba začít přemýšlet ještě, než se pustíte do práce.
1) Přemýšlejte už při hledání
Najít si nějakou brigádu ke studiu není v tak velkém městě, jako je Brno nijak velký problém. Je potřeba se ale zamyslet nad svými časovými možnostmi a očekáváním, která by měla nová práce naplnit.
Máte školu od pondělí do čtvrtka od rána do večera? Tak to už asi nezvládnete pracovat 20 hodin týdně. Nebo máte sice času dost, ale rádi sportujete, bavíte se s přáteli a flámujete? Práce vám ubere dost energie i času. Je potřeba se zamyslet nad tím, co všechno jste ochotni práci obětovat.
Kromě časových možností není na škodu si také ujasnit, co od brigády očekáváte a podle toho hledat. Chcete pěknou položku do životopisu? Pak je ale také možné, že budete muset (alespoň na začátku) pracovat zadarmo. Jde vám o peníze? Není problém, ale asi to nebude nijak velká zábava. Chcete nechat odpočinout svému unavenému mozku? Co takhle manuální práce?
2) Uvědomit si priority je základ
Při všem tom pracovním nadšení je potřeba nezapomínat na své priority. Vidina většího výdělku často láká k odložení školních povinností „na někdy“. Vysokou školu jste ale šli studovat, abyste ji úspěšně dokončili. Vzdělání vám dá větší perspektivu než brigáda, u které většinou nechcete zůstat do konce života. Při rozhodování o tom, jestli vzít nebo nevzít směnu navíc by mělo platit jednoduché pravidlo: Škola má přednost.
3) Motivace od začátku do konce
Proč chcete pracovat, je dobré si uvědomit už při hledání práce, ale motivaci je nutné si udržet. Až totiž nebudete mít času nazbyt, bude se na vás valit hromada povinností a do toho se nebudete cítit zrovna nejlíp, to jediné, co vás zachrání před selháním je, váš cíl. Budete si muset říct: Zvládnu to, protože mi to zajistí práci po škole. Nebo: Překonám problémy, protože chci jet v létě na dovolenou.
4) Chce to plán
První co byste si měli pořídit, když začínáte ke studiu pracovat, je diář. Poctivě si zapisujte, kde, kdy a co máte odevzdat, dokončit, udělat a s kým se sejít. Je to jediná možnost, jak mít všechno pod kontrolou. Ostuda není ani psát si, co kdy uděláte, získáte tak přehled o svém čase. Ze začátku určitě pomůže si vždy v neděli večer sednout a sepsat si den po dni plán na další týden. Co kdy se naučíte, kdy budete pracovat a kdy chcete mít volno.
5) Čas jenom pro sebe je nutnost
Práce a škola vám budou logicky zabírat hodně volného času, ale bezpodmínečně nutné je se věnovat i svým koníčkům a přátelům. Chodíte si pravidelně v pátek sednout s kamarády do hospody, zařiďte si to tak, abyste mohli pokračovat. Sportujete rádi? Můžete si nechat volnou neděli na výlet na kole apod. Svůj rozvrh si vždy sestavte s dostatkem volných políček. Kolik je dostatek pro vás, už musíte vyhodnotit sami.
Práce a brigáda se rozhodně skloubit dá, pokud máte dostatečnou chuť se přestat povalovat a začít něco dělat. Stručný návod, který jsme uvedli, rozhodně nepomůže se všemi potížemi, ale je to dobrý seznam bodů, na které byste neměli zapomínat. Brigáda vám ukrojí kus volného času, ale může vám dát mnohem víc, než povalování se u televize. Třeba se časem stane i koníčkem.