Pracovní stáž Erasmus+ v Londýně a au-pair zkušenost, bez které by se stáž jen těžko finančně zvládala

28. 8. 2017 | Lucie Říhová
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Momentálně studuji obory dva, stáž jsem si ještě z původního semestru prodloužila na semestry dva, a abych finančně stáž zvládala, pracuji v Londýně ještě jako au-pair. Rozhodnutí odjet skoro na rok od všeho, čím jsem předtím žila, rozhodně nelituji!

erasmus, velka britanie, anglie, londyn, staz, au-pair
erasmus, velka britanie, anglie, londyn, staz, au-pair
Studijní i pracovní stáže jsou dotované finančním stipendiem, výše stipendia se odvíjí od země, kam jedete. Anglie má 600 euro na měsíc, což pokryje zhruba ubytovací náklady. Můžete požádat ještě o Stipendium na podporu mobilit, ale i tak musíte počítat s tím, že pobyt ze stipendií neuplatíte. Ještě před odletem jsem tedy řešila, jak to udělat, aby mi rodiče nemuseli každý měsíc posílat peníze na jídlo, dopravu a podobně. Okénko naštěstí svým stážistkám pomáhá s hledáním ubytování i případných přivýdělků – Londýn je drahý a bez brigády by se tu ze stipendia zkrátka nevyžilo.
 

Ubytování a s ním spojená práce jako au-pair

Jelikož výuka dětí probíhá jen v sobotu, přes týden je prostor pro brigády. Musíme samozřejmě připravovat materiály na výuku a zabývat se dalšími povinnostmi spojenými se stáží, ale zhruba 15-25 hodin týdně můžeme někde pracovat.
Většina stážistek hlídá děti. V Anglii je to běžné, kdo si to jen trošku může dovolit, má svoji au-pair. Před zahájením stáže nám z Okénka přišel email s nabídkami ubytování v rodinách a hlídáním dětí, většinou se jednalo o rodiny navštěvující Okénko.
Já jsem si svoji rodinu našla úplnou náhodou – už v květnu, když jsem věděla, že na Erasmus pojedu, jsem byla v Londýně na výletě a jelikož byl víkend, šla jsem se představit i do Okénka. Tam jsem narazila na maminku, co hledala od konce léta au-pair. Vyměnily jsme si pár emailů ohledně mých povinností, v červenci jsem v rodině byla na týden „sžít se“ s dětmi a na konci srpna jsem přiletěla. V rodině jako jedna z mála stážistek i bydlím, většina mých kamarádek má ubytování a hlídání oddělné.
Musím říct, že to byla výzva. Když jsem začínala, chlapci byl čerstvě rok a holčičce tři. Nikdy před tím jsme se nestarala o roční batole, ale člověk se zkrátka učí „za pochodu“ a nakonec zjistí, že na tom vlastně nic není.

 

Stáž, au-pair – mám čas i na něco jiného?

Ano, mám. Jde jen o tom dobře si zorganizovat den. Hlídám 3 dny v týdnu od rána do podvečera, během vaření, přebalování, hraní si s dětmi a jejich spánku řeším po internetu emaily a facebookové konverzace ze stáže, po večerech dělám přípravy a plním si povinnosti do školy v Brně, což obnášení účast v online předmětech a psaní seminárních prací. Zkoušky ze všech předmětů jsem dělala během zápočtového týdne a posledních 14 dnů zkouškového období, protože jsem se už před stáží s vyučujícími dohodla, že si předměty můžu zapsat, co do nich na stáži budu místo docházky plnit a jak je uzavřu.

Víkendový výlet, tentokrát do Cambridge. Foto: Archiv Lucie Říhové

Jelikož miluji divadla a cestování, najdu si čas i na občasnou návštěvu na muzikálu, opery či činohry, ale také na výlety po Londýně a okolí. Když to jde, cestujeme spolu se stážistkami, ale ne vždy se nám podaří sladit časové rozvrhy, a tak podnikáme výlety i každá sama.

I když nejtěžší bylo se odhodlat, ucházet se o stáž a následně opustit na delší čas rodinu a kamarády, rozhodně nelituji. Stojí to totiž za to!

Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2017.

Více o tomto vydání časopisu.

Na podobné téma

Infopodnikání: Velký trend ve světovém i českém byznysu

FSSáci: studenti do praxe a nepohody

Práce v noci: Hodí se pro vás?

Na začátku podnikání zvolte správnou PRÁVNÍ FORMU