Jak vás napadlo přihlásit se na stáž přes projekt Stáže pro mladé?
V létě jsem hledal možnost brigády a narazil jsem i na příležitost zúčastnit se projektu Stáže pro mladé. Označil bych to spíše za náhodu než nějaké cílené hledání stáže. Jak probíhala vaše stáž? Po podepsání smlouvy jsem se seznámil s novými kolegy, a hlavně s mým mentorem, který mě celou stáží provázel. V první fázi praxe jsem poznal vyvíjené produkty a technologie, které se pro vývoj používají. Následně jsem začal na těchto projektech také pracovat. Svoji práci jsem konzultoval s nadřízeným mentorem. Kromě práce za počítačem jsem se zúčastnil také firemního „teambuildingu“ a několika on-line školení, která poskytoval Fond dalšího vzdělávání.
Jaká byla vaše očekávání ohledně toho, co vám stáž přinese? Byla naplněna?
Moje primární očekávání bylo, že se naučím praktické věci z oboru, který studuji. Dále mě zajímalo, jak to probíhá ve firemním prostředí a jak se odlišuje pracovní režim od toho školního. Také jsem doufal, že po skončení stáže budu mít možnost s tímto zaměstnavatelem pokračovat ve vzájemné spolupráci. Dá se říct, že všechna tato očekávání byla naplněna. Díky stáži jsem poznal, jak je praxe odlišná od sterilního prostředí vysoké školy. Tím ovšem nechci tvrdit, že znalosti nabyté ve škole jsem nepoužil, spíše naopak.
V IT Studiu, kde jste absolvoval praxi, pracujete na živnostenský list. Odkud přišla motivace k založení živnostenského listu?
Během studia jsem vytvářel pro známé a kamarády pár webových stránek a tato zkušenost mi přišla obohacující a zajímavá. Řekl jsem si, proč to nezkusit v nějakém profesionálním měřítku?
Jaké povinnosti, výhody a nevýhody skrývá práce na živnost?
Výhody jsou především v tom, že člověk je svým vlastním pánem a může si sám určovat pracovní dobu. Po chvíli ale stejně zjistíte, že pokud chcete být úspěšní, případně to brát jako primární zdroj obživy, znamená to do podnikání mnohdy investovat daleko více času, než byste museli jako klasický zaměstnanec. Nevýhodou a asi zároveň jedinou povinností, kterou zatím pociťuji, je hlídání si vlastních příjmů a následně jejich hlášení úřadům kvůli daním.
Díky své bakalářské práci jste vytvořil poměrně rozsáhlý informační systém, naučil jste se komunikovat s klienty. V budoucnu byste se tímto směrem chtěl dál posouvat, a to se vám zjevně daří, získal jste právě díky diplomce další pracovní nabídku. Jak stíháte skloubit tolik školních a pracovních aktivit? Zbývá vám čas na relaxaci?
Na práci mám hodně času, jelikož jsem hodně svých studijních povinností splnil v předchozích semestrech a nyní již mám jen minimum předmětů. Díky tomu, že ve svých zaměstnáních funguji jako externista, dokážu si pracovní dobu naplánovat tak, aby mi korespondovala s rozvrhem. Čas na relaxaci je potřeba si najít vždy, aby se z toho člověk nezbláznil a na chvíli vypnul.
Co zpětně vidíte jako zlomový bod, který nastartoval vaši kariéru?
Musím přiznat, že právě zmiňovaná stáž byla to, co mě nakoplo k budování mé kariéry. Naučil jsem se mnoho nových věcí a začal se orientovat v technologiích používaných v praxi. To mi umožnilo soustředit své studium tam, kde je to potřeba, a zaměřovat se na ty věci, které v budoucnu využiji.
Nebraňte se pracovním zkušenostem, nikdy nevíte, která vám otevře dveře dál.
Matěj Karolyi
programátor
IT Studio s. r. o., Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty MU
www.karolyi.cz
programátor
IT Studio s. r. o., Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty MU
www.karolyi.cz
Fakulta informatiky MU
Aplikovaná informatika
Žije v Brně.