Komunikační dovednosti v praxi
Alfou a omegou komunikace je oční kontakt. Naše oči nás totiž prozradí – když nevíme jak dál nebo když se stydíme a pohledem unikáme někam jinam. S pomocí očního kontaktu více zaujmeme, udržíme si snáze pozornost, projev dostane jinou šťávu. „Oční kontakt společně s úsměvem dodal mému projevu větší jistotu a já nepůsobila tak nervózně,“ podotýká studentka statistiky. Udržování pohledů je zároveň pro druhého impulsem, že jej vnímáme, že jej uznáváme, respektujeme.
Jestliže nezaujmete hned na začátku, horkotěžko to budete dohánět později. Další doporučení tedy zní: Připravte si úvodní větu, ne příliš dlouhou, ale údernou. Větu, která v ostatních vyvolá zvědavost a nutkání vám i nadále věnovat plnou pozornost. Stejná důležitost přísluší větě závěrečné. Dokážete tak začít a ukončit svůj projev sebejistě a s lehkostí.
Na co si dát pozor
Úspěch u posluchačů však ještě mohou zhatit nevhodná gesta a nervózní řeč těla. Neustálé mnutí rukou, proplétání prstů, neklidné popocházení odnikud nikam nebo pohrávání si s vlasy nikoho nepřesvědčí o vašem sebevědomí a jistotě. Sama Radka se snažila mít svůj neverbální projev pod kontrolou. „Dokázala jsem sedět klidně a zbytečně neprozrazovat nervozitu gesty a pohyby, což ovlivnilo vyrovnanost a pohodu celého projevu,“ dodává.
Nejdůležitější je sebevědomí
Nad všemi radami a poučkami ovšem stojí vlastní víra v úspěch a zdravé sebevědomí. „Někdo bojuje u projevů s nervozitou, jiný s pamětí nebo hlasitostí. Častým problémem se ale stává fakt, že se člověk bojí být hodnocen, bojí se neúspěchu, má strach že klesne nejen v očích posluchačů, ale i sebe,“ poznamenává Matěj. Vlastní pochybnosti tak většinou předčasně odkážou naše vystoupení mezi skupinu těch nevydařených. To potvrzuje i po zdárném pohovoru studentka statistiky Radka Vokřálová: „Základem úspěchu je, že člověk působí sebejistě, i když se tak vůbec necítí.“