Nebudeme si lhát – studium práv není tak časově náročné, jako je tomu například na technických oborech; pokud nejste příliš zodpovědný student nebo pokud nejste členy studentských spolků. Tak proč ten volný čas nevyužít získáním praxe už při studiu? Následující řádky jsou určeny především pro mladší studenty, kteří chtějí získat náskok na trhu práce tím, že začnou pracovat v oboru již během studia. Poskytneme vám stručné informace, kdy a kde začít hledat a co vás případně čeká.
Poohlížet se po nějaké pracovní příležitosti v oboru má smysl nejdříve od druhého ročníku. Ten první je příliš teoretický a v praxi byste s nabytými znalostmi patrně neuspěli. Je dobré mít za sebou alespoň podstatnou část kurzu občanského práva, kdy už budete schopní zvládnout základy smluvního práva. Většina advokátních kanceláří a firem, které poptávají praktikanty a praktikantky, asistenty a asistentky nebo sekretáře či sekretářky pro právní tým, upřednostňuje studenty třetích a čtvrtých ročníků, kteří již mají absolvováno občanské a obchodní právo a civilní proces. Souvisí to opět s agendou smluv a také žalob, které tvoří stěžejní oblast činnosti většiny kanceláří.
Advokátní kanceláře, ale i poradny
Mezi asi nejčastější zaměstnavatele studentů právních oborů během studia patří advokátní kanceláře. Jejich předností je především rozmanitost činností a právních odvětví. Ve velkých městech, jako je Praha a Brno, jsou na obměnu praktikantů poměrně zvyklí, takže nabírají v průběhu celého roku. Dalšími vyhledávanými institucemi jsou neziskové organizace různého zaměření, například Ekologický právní servis nebo nejrůznější spotřebitelské poradny.
Pak jsou tady neplacené stáže u státních institucí. Brněnští studenti mají to štěstí, že mnoho nejvyšších justičních a správních orgánů sídlí právě v moravské metropoli. Ač se to nezdá, je to velká výhoda. Naopak nevýhodou bývá fakt, že počet míst je spíše skrovný a často musíte být nejlepší z nejlepších, abyste se na takovou praxi dostali.
Čekáte-li stáž ve stylu amerických filmů, budete zklamáni
Našli jste vhodné místo a vybrali vás z řady uchazečů? Výborně! Nepředpokládejte ale, že budete řešit kauzy jako v amerických právnických seriálech a vykřikovat „Námitka!“ před soudem. Byli byste jen zklamaní. Cílem práce při studiu je ověřit si, zda to, co jste se naučili ve škole, na akademické půdě, obstojí v reálném světě. Náplní vaší práce tak bude nejspíš sepisovat žaloby, smlouvy, plné moci, třídit a pořádat spisy a pro nadřízené vytvářet rešerše.
V první chvíli se vám bude zdát práce poměrně jednoduchá až rutinní, ale postupem času se dostanete k zajímavým případům, kauzám, ale také různým workshopům a školením, které pořádají profesní komory nebo instituce v oboru. Chce to jen dát tomu čas, pracovat a vytrvat!