/ROZHOVOR/ Studium žurnalistky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně v sobě ukrývá tři specializace: žurnalistiku, digitální média a mediální studia. Na prvních dvou mohou studenti nahlédnout pod pokličku svého budoucího povolání skrze povinnou dvanáctitýdenní praxi. Hripsime Zohrabyan (22) se právě připravuje na své budoucí povolání v bruselském týdeníku New Europe.
Je praxe na tvém oboru povinná?
Ano. Studuji zaměření žurnalistika a je pro mě tedy povinná praxe v novinách, rádiu či v televizi.
Jakou praxi vykonáváš?
Jsem na praxi v bruselských novinách, týdeníku New Europe jako redaktorka, byť často i edituji.
Co je náplní tvé práce?
Jako redaktorka často píšu různá doporučení, kam se dá v Bruselu zajít – koncerty, výstavy a další. Také je mým úkolem chodit na různé konference či meetingy a z nich sepsat nějakou zprávu. New Europe se věnuje Evropské unii, jedná se o seriozní zpravodajství. V podstatě se zde píšou jenom fakta, podle toho vypadá i každodenní práce, která sice není moc pestrá, ale i přesto velmi zajímavá. Jako editorka mám na starosti úpravy agenturních zpráv, které nám chodí ze všech zemí Evropské unie. Nedílnou součástí mé práce je i vyhledávání fotek a vymýšlení jejich popisků.
Je podle tebe práce náročná?
Co se týče náplně práce, nehodnotila bych ji jako náročnou. Náročná je ze stránky jazykové. Adaptovat se na cizí jazyk, myslet v něm, používat jinou logiku skládání slov a hlavně pochopit styl psaní, který se od toho českého dost liší, bylo pro mě ze začátku docela těžké.
Jaké nároky jsou na tebe kladeny?
Jedná se o každodenní komunikaci v angličtině, ať už s editory nebo různými zajímavými osobnostmi, které oslovujeme s cílem získání citací. Samozřejmě jsou veškeré články psané anglicky. Nicméně jsou zde na nás moc hodní, s čímkoliv jsou nám ochotní pomoct a poradit. Trpělivě také přehlížejí naši nedokonalou angličtinu.
Myslíš, že ti praxe pomůže v budoucí kariéře?
Rozhodně se v životopise bude vyjímat. A i kdyby mi v kariéře nepomohla, jedná se pro mě o velmi neocenitelnou zkušenost, která mi rozšíří obzory a znalosti evropské politiky.
Je pro studenta žurnalistiky na FSS těžké sehnat praxi, popř. brigádu v oboru?
Myslím, že je těžké generalizovat možnosti všech vysokoškoláků. Svou roli hraje jméno univerzity, zaměření studenta a také jeho vlastní motivace. Jinak řečeno: když člověk chce, všechno jde. Takže podle mého názoru se jedná pouze o trpělivost, kterou musí každý prokázat, ve chvíli, kdy si hledá praxi, brigádu či stálé zaměstnání.
Jak se ke shánění stáží staví tvoje katedra?
Líbí se mi, že Katedra mediálních studií a žurnalistiky na svých stránkách zveřejňuje inzeráty, kde různá média shání výpomoc. Líbí se mi, že většina vyučujících zaměření žurnalistika v novinách kdysi pracovala a mají kontakty, díky nimž umožní svým studentům nastoupit na praxi do různých médií. Samozřejmě ne vždy a všude, ale snaží se. Musíme přihlédnout na fakt, že žurnalistů není nikdy dost a nemůžeme si moc stěžovat, že není dost volných pracovních míst pro novináře.
Pracovní příležitosti pro studenty žurnalistiky: medzur.fss.muni.cz/pracovni-prilezitosti