Praxe na FSPS MU

29. 12. 2010 | Jaroslav Kára
Rubrika: Stáže, Práce

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ Každý ze sedmi bakalářských oborů na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně nabízí studentům alespoň jeden semestr, v němž se chopí vlastní praktické výuky. Přinášíme druhou část exkurzu do stáží studentů Fakulty sportovních studií.

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ Každý ze sedmi bakalářských oborů na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně nabízí studentům alespoň jeden semestr, v němž se chopí vlastní praktické výuky. Přinášíme druhou část exkurzu do stáží studentů Fakulty sportovních studií. Tentokrát se zaměříme na obory Management cestovního ruchu, Management sportu, Speciální edukaci bezpečnostních složek a Fyzioterapie. Nahlížíme i mezi magisterské studenty.

 

Téměř totožnou várku praktických předmětů přinášejí příbuzné obory Management cestovního ruchu (MCR) a Management sportu (MAN). Ve čtvrtém semestru mají oba Odbornou praxi souvislou I, která zahrnuje patnáct hodin práce. Zatímco studenti sportu v pátém semestru naváží předmětem Odborná praxe souvislá II se stejnou hodinovou dotací opět ve sportovním klubu či zařízení, pro vyznavače cestovního ruchu je připravený předmět Praxe – cestovní ruch. Studenti jej splní formou kurzu buď v létě, nebo v zimě jako delegáti cestovní kanceláře. V prvním případě se zaměří na vodní, pěší nebo cykloturistiku, ve druhém se vyžadují lyže, snowboard či horská turistika.
Ještě donedávna postačil manažerům jediný semestr praxe. Škola většinou doporučovala její plnění v brněnské Cestovní kanceláři Kudrna. „Nakonec jsme si ji zařídili sami, i když se o to měla postarat fakulta. Chodila jsem tam nepřetržitě dva týdny a zjistila, jak cestovka funguje. Zkusila jsem si práci s klienty, i když zase tolik mi praxe v mém oboru nepřidala. Spíš mi prospěl obor obecně, bavilo mě průvodcování ve spojení se sportem,“ přemítá studentka magisterského oboru učitelství Petra Slámová.
Náplň práce v kanceláři byla obšírná, ovšem nepříliš záživná ostatně jako u většiny úvodních praxí. „Rozdávala jsem průvodce na trasy, podle vytvořeného sylabu jsem z nich dávala dohromady knížky pro zákazníky. Vyplňovala jsem kontaktní formuláře nebo nosila platby. Dělala jsem všechno, co se jim líbilo,“ nastiňuje Slámová.

0080 praxe-fsps zuzana-baumgartnerova

Speciální edukaci bezpečnostních složek (SEBS) lze teprve od letošního roku na bakalářském stupni studovat prezenčně, osm hodin výuky úpolových sportů znamená splnění Odborné praxe v pátém semestru.

Letos se také poprvé otevřel nový a pro spoustu studentů lákavý obor Fyzioterapie (FYZI), který z velké části zajišťují lektoři z Lékařské fakulty. Odborná praxe čeká na posluchače už ve druhém semestru, přesněji čtyři týdny v letních prázdninách. „Měla by být v nemocnici a následovat každé léto. Pravděpodobně se další praxe přidají i k podzimním semestrům,“ naznačuje v množství praktické výuky paralelu s Trenérstvím Eliška Svobodová, absolventka oboru Animátor sportovních aktivit, která se rozhodla rozšířit obzory ještě Fyzioterapií.

V navazujícím magisterském studiu se praktická výuka napříč obory neliší. Ať už se jedná o Aplikovanou sportovní edukaci bezpečnostních složek (ASEBS), která existuje pouze v kombinované formě, nebo o jednooborové i dvouoborové Učitelství tělesné výchovy (UTV). V prvním ze čtyř semestrů startuje Úvod do pedagogické praxe, kde studenti jako hospitace navštěvují hodiny na základní škole. Ve druhém semestru pokračuje Pedagogická praxe, při níž posluchači už vedou výuku na základní škole.
Ve třetím semestru přichází happy end v podobě dvoutýdenního souvislého angažmá na střední škole v Pedagogické praxi II. Studenti znovu odučí požadovaných čtrnáct jednotek tělesné výchovy. „Malá děcka na prvním stupni byla super, přece jenom viděla mladé učitelky a měla do všeho chuť. Páťáci, šesťáci do všeho frfňají, přesto bych se možná do školství vrhla,“ usmívá se absolventka Fakulty sportovních studií Kateřina Obhlídalová.
Pomohly jí zkušenosti z trénování tenisu. „Jsem na děti zvyklá, i když dnešní školáci jsou docela líní. Stojku je udělat nedonutíte, navíc vymýšlí naschvály. Aspoň jsem poznala, jak to chodí a čtyři hoďky denně rychle utekly,“ sděluje Obhlídalová.

Boxík praxí

Bakalářské obory
T – 5 semestrů, 2 hodiny týdně
ASAK – 1 semestr, 13 hodin
MAN – 2 semestry, 30 hodin
MCR – 2 semestry – 15 hodin a kurz
RVS – 2 semestry – 14 hodin
SEBS – 1 semestr, 8 hodin
FYZI – 4 týdny každé léto

Magisterské obory
UTV i ASEBS – 3 semestry, vždy 14 hodin

Na podobné téma

Dobrovolně absolvovaná praxe není ztráta času

Kouzla táborové kuchyně

Chcete začít podnikat? Zvažte předem, zda to zvládnete

Zaměstnavatelé: „Nápady stážistů jsou často velmi přínosné“